Punainen ja kutiava silmä

PunasilmäMella

Voiko jokin allergia aiheuttaa silmän punoitusta/kutinaa. Minulla tuli vasen silmä viikko sitten aivan punaiseksi, sekä kutisi valtavasti. Ei olisi tietenkään pitänyt hangata silmää, mutta sietämätön kutina pakotti siihen. Nyt olen muutaman kerran käyttänyt Viscotearsia (kissani silmägeeli:), mutta silmä on edelleen punainen ja kirvelevä. Reilu viikko sitten toimme tuoksuvan kuusen sisälle sekä hyasintin, voisinko olla niille allerginen, vaikken tietääkseni aiemmin ole ollut?

Minulla on heinäallergia (timotei 18,5) sekä pähkinä ja kananmuna-allergia (7).

4

473

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei, Olisi kovin poikkeuksellista, että allergia olisi vain toisessa silmässä. Luulisin, että kyseessä on jokin infektio, joka tulisi näyttää lääkärille. Lääkäriin menoa ei pidä turhaan viivyttää.

      • 8+20

        Hmm? Sama vaiva kuin aloittajalla ja kyllä mulla se oire viittaa munanvalkuaisallergiaan. Silmä, tai pikemminkin silmäluomi kutiaa ihan hemmetisti, jos syön jotaki kananmunaa sisältävää. Ja nimenomaan vain toinen silmä.


      • ed.
        8+20 kirjoitti:

        Hmm? Sama vaiva kuin aloittajalla ja kyllä mulla se oire viittaa munanvalkuaisallergiaan. Silmä, tai pikemminkin silmäluomi kutiaa ihan hemmetisti, jos syön jotaki kananmunaa sisältävää. Ja nimenomaan vain toinen silmä.

        Tarkennan vielä, että kananmuna-allergiani on ihan testeissä todettu. :)


    • Kyllä voi

      Mulle tuli kissasta;(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      222
      4515
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      445
      3288
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2178
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1840
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1188
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1033
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1025
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      25
      984
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      75
      918
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      916
    Aihe