Kysta? Viivyttääkö kuukautisia?

ihmetys

Minulla on tällä hetkellä kp 48/27-33 ja kun menkat piti alkaa, niin oli pientä vuotoa kipujen kanssa, mutta siihen se sitten loppui. Ja noin reilun viikon päästä alkoi taas hyvin niukka vuoto alavatsakipujen kanssa. Ja viime la-su välisenä yönä kipu oli aika kovaa ja keskittyi vasempaan munasarjaan. Raskaustestiä olen tehnyt, viimeisimmän viime su, joka on puhdas nega. Kävin eilen lapsettomuuspolilla ja lääkärin mielestä siellä oli kysta (mutta ei mielestäni ollut kovin varma), sanoivat että täytyy odottaa vuotoa ja sitten soitella uudestaan ja jos tulee kovia kipuja niin silloin myös täytyy ottaa yhteyttä. Minulla on ollut viime kunnon kuukautiset alkaen 2.12.2011, ja kp 3 aloin syömään clomeja. Ja kierron keskivaiheilla kävin myös polilla, jolloin siellä oli myös kysta, joka kuitenkin hävisi pois. Näköjään clomit eivät minulle sovi, vai voiko clomit aiheuttaa kystia? Ja voiko kysta viivyttää kuukautisia, vai mikä ihme siellä nyt mättää? Ja jatkuvasti alavatsani on "hellä" ja välillä on kovempia kipuja ja taas helpottaa....Ja vatsani on silminnähden turvoksissa.....Kiitoksia jo etukäteen vastauksesta!

2

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,

      Kiitos kysymyksestäsi. Kystia voi tulla ilma Clomifeniakin, mutta myös Clomifen hoidon yhteydessä niitä aika ajoin nähdään. Vaikuttaa siltä, että koska kiertosi on näin pitkä, niin tällä kierrolla ovulaatiota ei ole tapahtunut ja tuo kystakin voi tilanteeseen vaikuttaa. Ei ole kuitenkaan niin, että kystia tulisi sinulle joka kerta kun käytät Clomifenia tai että ovulaatio estyisi aina, jos on kystia. Tälla kertaa näyttää asia kuitenkin olevan niin.
      Klinikalla oltiin varmasti sitä mieltä, että sinulla ei voi olla kohdunulkoista raskautta ? Joskus nuo virtsasta tehdyt raskaustestit voivat olla negatiivisia ja jos tilanne jatkuu ja kivut, niin olisi hyvä tarkistaa raskaustesti verestäkin. Varsinkaan kun ei siellä nyt näkynyt selvää kystaa.
      Kuitenkin seuraava vuotoa joudut odottamaan ja saat uudet ohjeet sitten.

      Onnea matkaan :)

      Riitta Väestöliitosta

    • ihmetys

      En voi sanoa varmasti, että olivat varmoja. Lääkäri sanoi, että siellä "voisi olla" ja kätilö kysyi, että onko raskaustesti tehty ja siihen vedoten että kohdun ulkopuolista raskautta ei ole, koska raskaustesti negatiivinen. Eikö ku-raskaus olisi näkynyt selvästi vaginaultrassa? Itsekkin nimittäin näin monitorista, että se oli harmaata sisältävä pallo? Viimeksi kysta oli selvästi musta sisältä, mutta tämä harmaa... Ja kierron 15 pv sain positiivisen ovulaatiotestin (eli 16.12.11...)
      Ja tämä oli ensimmäin kerta kun kokeilin clomifenia. Ja itseasiassa rintani ovat kipeytyneet hieman viime päivinä?

      Kiitos vastauksestasi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      177
      16252
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      90
      3775
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      138
      3061
    4. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      27
      1784
    5. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1514
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      55
      1471
    7. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      159
      1407
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1314
    9. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1274
    10. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1101
    Aihe