"Porkkanassa on runsaasti beetakaroteenia, joka on A-vitamiinin esiaste. Näillä rasvaliukoisilla yhdisteillä on vaikutus mm. ihon ja limakalvojen hyvinvointiin ja näkökykyyn". Tuon perusteella kysyisin Teiltä, voiko porkkanalla olla suotuisa vaikutus kuivasilmyyteen ? Pitääkö käydä lääkärillä pyyytämässä testiä, millä varmistuisi kuivasilmäisyys ja johtuuko tuo allergiasta, jos muita sairauksia, mikä voisi tuota aiheuttaa ei ole todettu ?
beetakaroteenin vaikutus silmiin
1
182
Vastaukset
Silmien kuivumisella tarkoitetaan usein eri asioita. Kyyneleritys vähentyy iän myötä ja nuoremmilla ns. Sjögrenin taudissa, jossa on muitakin oireita.
Myös ärtyneet silmät kirvelevät, punoittavat ja tuntuvat kuivilta. Sen syitä ovat muun muassa allergiat, näyttöpäätetyö (ihminen unohtaa räpyttää tarpeeksi usein), atooppinen ekseema ja tali-ihottuma (seborrooinen ekseema) sekä ruusufinni. Niitä hoidetaan eri tavoin. Iän tai Sjögrenin taudin kuivattamiin silmiin auttavat kostutustipat ('tekokyynelet'), allergioihin kromoglikaattitipat (Lecrolyn, Lomudal). Muiden syiden hoito kuuluukin jo lääkärille. Beetakaroteeni ei auta kuiviin silmiin. Lisää tietoa kuivista silmistä ja niiden hoidosta löytyy mm Terveyskirjastosta (www.terveyskirjasto.fi)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213600
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303413Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt503371Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka513045Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222849Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod212608Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1142332MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1341370