Kaikki alkoi hometyöpaikasta

umpikujassa

Olin superterve ennen kuin aloitin hometyöpaikassa, josta löydettiin kaikki mahdolliset kosteusvaurioindikaattorilajit, sädesienet ja altistuin vielä viemärikaasuillekin. Nyt olen työkyvytön erittäin vaikean astmani kanssa, tosin ilman minkäänlaista toimeentulotukea, kiitos vakuutuslääketieteen.
Kysyn, miksi altistuminen homeille, toksiineille yms. aineille saa elimistön hajoamaan palapalalta, vaikka en enää työpaikalla altistukaan? Onko tutkittu, miksi puhkeaa yhä uusia ja monimuotoisempia allergioita ja myös autoimmuunitauteja altistumisen seurauksena vai onko kysymys jostakin tietyistä toksiinista, joka laukaisee elimistön "tuhon"? Kysyn tätä siksi, että itselleni puhkeaa jatkuvasti uusia allergioita, kuten hajusteet, viljat, hiivat, mausteet, lisäaineet, lääkkeet ja lääkkeiden muut aineet jne. Normaalielämä on täysin mahdotonta, koti on hajusteeton, kemikaaliton, homeeton, jokainen vieras aiheuttaa oireita. Jotkut avaavat lääkkeet, mahdollisesti niiden muut aineet turvottavat kurkun, kun niiden pitäisi avata. Onko minulla vielä toivoa eli onko kehitteillä jotakin uuttaa avaavaa lääkettä astmaatikoille, joka ei aiheuta valtavaa tärinää ja sitä myöten sietämättömiä rytmihäiriöitä? Atrovent sopi aikansa ja nyt sekin aiheuttaa rytmihäiriöitä?

6

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tässä saisi tosi tietäjän maineen, jos tuohon kaikkeen osaisin vastata. Nykytiedon valossa näyttää siltä, että oireet kroonistuvat melko lyhyessä ajassa, jonka pituutta ei tunneta (3-6 kk?). Kroonistuminen tarkoittaa sitä, että oireet jatkuvat, vaikkei altistetta ole mailla eikä halmeilla. Kaikki mainitut oireita aiheuttavat altisteet ja oireet ovat tyypillisiä ns ympäristöintoleransseissa. Niitä ovat homeoireilun lisäksi esimerkiksi tuoksuyliherkkyys ja erilaiset ravinto-intoleranssit, sähköyliherkkyys, maasäteily-yliherkkyys ja monet toiminnalliset vatsavaivat, joilla ei ole mitään tekemistä allergioiden kanssa. Tiedetään, että näistä oireista kärsivillä aivoissa aktivoituvat toiset alueet kuin terveillä. Psykosomatiikka on ollut viime vuosikymmeninä kovin vähän tutkittu alue, eikä maailmassa monikaan ole siitä kiinnostunut. Nämä ns. ympäristöintoleranssit saanevat tutkijoita liikkeelle nyt, kun ongelma on paisunut maailmanlaajuisesti. En osaa ennustaa, kuinka monta monta ratkaisun löytäminen vie.

    • Valekirjoittaja.

      Ympäristöintoleranssi.
      "Tiedetään, että näistä oireista kärsivillä aivoissa aktivoituvat toiset alueet kuin terveillä."

      Tästäkö tulee puheet viasta "korvien välissä"? Eikö ole kyse sairaudesta siinä kuin kilpirauhasvaivoissa? Muutoksiahan on, nyt vain aivotoiminnassa! Diaknoosinumero aivotoiminnan pysyvästä muutoksesta.

      Monenkin ympäristöstä löytyneen (asbesti, home, hiilidioksidi, hiilimonoksidi, formaldehydi...), aiheuttaa pahoja seurauksia pitoisuuden noustessa asunnoissa. Tutkimus ei ehdi selvittää mitä ja miten vaikuttavat uudet kemialliset yhdisteet, joita rakennusteollisuus ymppää asuntoihin kosteuden lisäksi. Tiede tulee olemaan aina jäljessä. Vai mitä?

      Mikäli löydetään vanha terveellinen rakennus, on sen piirustukset, materiaalit, rakennuspaikka ja rakennustapa syytä julkaista, saattaisivat mennä kaupaksi.
      Olisihan psygosomaattisten sairauksien ehkäisy tehtävä kokemusperäiselläkin menetelmällä - vaikka sitten vanhalla rakennustavalla?

      • Jää nähtäväksi, kuinka monta vuotta kestää ennen kuin homma on selvillä. Ei se onnistu vuodessa ja kahdessa. On kuitenkin hyvä tietää, että tutkimukseen aletaan panna panoksia. Parempi kyöhään kuin ei silloinkaan.


    • Mök-ki.

      Vointi on hyvä ulkona, mutta huononee monissa sisätiloissa. Muutama allergia todettu.

      Olisiko mielestänne apua rakenteesta, jossa seinän sisä- ja ulkopinta ovat metallia ja lämpöeristeenä välissä on polyuretaani?
      Rakenne ei ime kosteutta eikä siinä ole mitään huokoisuutta pölyn kerääntyä.

      • Sitä pitää kysyä asiantutijoilta, esimerkiksi VTT:ltä tai Hengitysliiton sisäilma-asiantuntijalta.


    • mcs-sairas

      Ei ole toimiva tuo metalli-polyuretaani-metalli rakennekaan. Uretaanista ja metallilevyjen maalista tulee sisäilmaan haitallisia aineita. Rakenne ei ole tiivis saumojen kohdalta ja uretaanin haju tulee näin sisälle. Meillä käytössä työpaikalla em. materiaaleista tehty taukotila. Koko ajan joutuu pitämään ikkunaa auki ja puhallinta ilmanvaihtokanavassa täysillä että koppia voisi käyttää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      357
      4176
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      130
      3672
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      9
      2391
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      10
      2222
    5. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      149
      1872
    6. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      118
      1779
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1758
    8. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1389
    9. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1048
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      925
    Aihe