"Jumala on yhdenvertaisesti läsnä hurskaassa hindulaisessa temppelissä, juutalaisten synagoogassa, islamin moskeijoissa ja kristittyjen kirkoissa." Albert Mackey, "Mackey's Revised Encyclopedia of Freemasonry," Richmond: Macoy Publishing, 1966, 1:409-410.
Vapaamuurareille kaikki näkevä silmä on eräs tärkeimmistä symboleista. Vapaamuurari Charles Vail on sanonut, että tämä silmä on korkeimman selvännäön symboli ja jokaisella suurmestarilla on tämä näkökyky. Vail on todennut että tämä silmä oli aina asetettuna kaikissa Egyptin temppeleissä edustaen muinaista jumalan silmää, joka ei koskaan nuku.
J.D. Buck vapaamuurari kirjailija on kirjoittanut, että kaikki näkevä silmä joka on jokaisella suurmestarilla on Sivan silmä (hindulainen jumaluus), joka on aktiivisena suurmestarissa värähdellen hänen aivoissaan yhdistäen valon ja äänen.
J.D. Buck on myös sanonut, että vapaamuurarius on universaalinen uskonto vain siksi ja niin kauan kun se hyväksyy kaikki uskonnot. Tästä lausunnosta tulee hyvin esille se, että vapaamuurarius on todellakin uskonto, joka hyväksyy kaikki uskonnot, mutta ei Raamatun mukaista uskoa totuuteen ja Herraan Jeesukseen.
Eräs entinen noita ja vapaamuurari on sanonut, että kun avaat hiukan "silmää", niin saat kokea sielullisia voimia, kun avaat "silmän" kokonaan niin se on kuin tulva joka on puhdasta tietoisuutta luciferin kanssa. Silmä avataan vapaamuurarien rituaalien kautta.
Vapaamuurari Manley P. Hall on kirjoittanut: "Todellinen Mestarimuurari keskustelee näkymättomien voimien kanssa.. hän on veljeskuntansa henkisten hierarkioiden (henkien) edustaja ... hän pyrkii arvolliseksi pääsemään verhon taa ja liittymään siihen (henkien) joukkoon joka... on vastuullinen ihmisen kasvusta... Vasta sitten todellinen vapaamuurari on syntynyt."
Vapaamuurarit ja hindulaisuus!
Ihmetyksen ihmetys
1
143
Vastaukset
- Teletapit uudestaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k1283068Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel692155Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä102117Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien681846Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1551652Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi241496Pesäpallo rulettaa
Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy31073Lamppu syttyi
Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️751065- 801021
Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki
Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘671018