useampi haittaava tekijä

lempi12

jos on pco, ylipainoa reilusti ja miehellä teratozoospermia, vain 1% normaaleja niin onko minkään hoidon suhteen toivoa? Vai saako vauvan unohtaa. Laihdutettu on mutta se kun ei ole niin yksinkertaista eikä todellakaan häviä yhtä äkkiä. Mitä hoitoja tehdään edes? Clomifen-terolut yhdistelmää syöty nyt se puoli vuotta ja sillä toimii, eli tulee kuukautiset sekä ovuloin normaalisti,tikutellut olen ja joka kuukausi testi näyttää positiivista ja yrityksen puutetta ei ole.. Eli elimistö regoi clomeihinkin mutta ei vaan vauvaa kuulu. Mikä olisi se oikea hoito? Ikää alkaa olemaan, yli 30 kuitenkin.

4

314

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyhjä-syli

      Meillä sama tilanne, paitsi että miehellä 0% normaaleja siittiöitä. Kaikki epämuodostuneita, 100% pää Itse ovuloin normisti ja kuukautiset tulee joka kuukausi.. Itse syön nyt thyroxinia kilpirauhasen vajaatoimintaan, sekä metformiinia pco:hon. Meille on suunniteltu icsi hoito..sen pitäisi lääkärin mukaan onnistua.. ja yksityisellä olemme hoidossa. Ikää meillä molemmilla 23..

    • Hei,

      Kiitos kysymyksestäsi.

      On toiveita hoidon suhteen. Usein näissä tilanteissa saatetaan joutua tekemään mikrohedelmöitys koeputkihoidon yhteydessä. Mutta toivoa ilman muuta on (vaikka noita normaalirakenteisia olisi 0%). Tuo ylipaino on tulosta huonontava asia ja jos odottelette menoa jatkohoitoihin, paras asia mitä voisit nyt tehdä on aloittaa painonhallinta. Jos BMI (painoindeksi kg/m2) on yli 30, huononevat hoitojen tulokset. Hienoa että olet jo laihduttanut, eikä varmasti ole helppoa, mutta todella tärkeä asia. Usein jo 5 % painonpudotus parantaa tilannetta, vaikka toive on, että BMI olisi ensin alle 35 ja sitten pikkuhiljaa alle 30 kg/m2.
      Oikean hoidon osaa sinulle valita lapsettomutta hoitava lääkärisi, mutta jatkohoitoja harkitaan vasta kun BMI on alle 35.


      Tsemppiä laihduttamiseen ja kaikkea hyvää,

      Riitta Väestöliitosta

    • lempi12

      Jon on 1% normaaleita siittiöitä niin onko mahdollista että tärppäisi ilman hoitoja? Riittääkö se yksi prosentti inseminaatioon? Vai onko koeputki ainoa mahdollisuus? Vuosi on jo yritetty, ja saman aikaa myös painoa pudoteltu, hitaasti mutta pudonneet kilot ovat pysyneet poissa.
      Ihmettelen tässä vaan kun oma gynekologi ei sanonut mitään että on painorajat hoitoihin, lähete on menossa julkiselle ja odottaa vain verikokeitten tuloksia. Jonojen takia mietittiin yksityistä, mutta jos sielläkin paino on hoitoihin pääsyn päätepysäkki niin eipä kannata lääkäriinkään tulla. Ja oma gyne kyllä tietää painon ja pituuden, ja muun kunnon, ei tässä ihan rapakuntoisia olla vaikka painoa onkin... :D
      Mihin kaikkeen miehen ylipaino vaikuttaa? Vaikuttaako suoranaisesti mihinkään? Entäs vitamiinit, kun toiset vannovat niiden apuun, auttavatko ne tässä myös? Siis siittiöiden muotoon ja normaalien määrään?

    • Hei!
      Sperma-analyysivastauksissa monia varmasti hämää siittiöiden muotoon liittyvät %-luvut ja raja-arvot. WHO:n laatimat kriteerit ovat erittäin tiukat ja niin ollen jo 4% normaaleiden siittiöiden osuus on hyvä. Siten 1% normaaleiden määrä voi kuitenkin lukumääräisesti olla miljoonia normaaleja siittiöitä. Siittiöiden kokonaismäärää ja siittiöiden liikkuvuutta pidetään oleellisempina ennustetekijöinä kuin muodon merkitystä.
      Miehen ylipainon merkityksestä tehdyt tutkimukset ovat vaihtelevia tuloksiltaan. Joissakin ei saada mitään vaikutusta, mutta osassa tutkimuksista siittiöiden kokonaismäärä on ylipainoisilla miehilla matalampi. Tämän ajatellaan johtuvan ns. estrogenisaatiosta mikä tapahtuu, jos rasvakudoksen osuus on miehellä kohonnut.
      Vitamiinitutkimusten tulokset ovat myöskin hyvin ristiriitaisia.

      Ystävällisin terveisin,
      Anna-Kaisa/Väestöliiton klinikat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      117
      3093
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      57
      2768
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2162
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      101
      2081
    5. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1931
    6. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      125
      1930
    7. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      8
      1005
    8. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

      Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
      Luterilaisuus
      67
      964
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      11
      888
    10. Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta

      Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu
      Kemijärvi
      77
      870
    Aihe