maitohappobakteerit hoidon apuna sekä kysymys siedätyshoidosta

------

Hei ja kiitos palstasta!

1) Onko nykyisin selvää tieteellistä näyttöä maitohappobakteerien vaikutuksesta allergiaoireisiin (tai edes tyydyttävää näyttöä, jos ei selvää ole) ja jos on edes tyydyttävää näyttöä, niin mitä maitohappobakteereita kannattaisi käyttää allergian omahoidon tukena?

2) Olen herätellyt ajatusta itse toteutetusta siedätyshoidosta. Siedätyshoitoon en pääse, koska reagoin allergiatesteissä liian monelle tekijälle ( astma). Tämä päätös tehtiin noin 8 vuotta sitten,olisiko nykyisin siedätyshoitokriteerit ja siedätyslääkkeet muuttuneet niin, että kaltaiseni moniallergiset astmaatikotkin voisivat päästä siedätykseen? Itseäni kiinnostaisi ensisijassa päästä eroon koivu- ja leppä allergioista, sillä ne aiheuttavat eniten ikäävyksiä (sitten tulee heinät).

Tästä olenkin miettinyt voisiko kotioloissa siedättää itseään koivulle ja lepälle ristiallergioiden kautta? Esimerkiksi niin, että alkaisi siedättää itseään omenoille, päärynöille, porkkanoille ja pähkinöille ja tätä kautta voisi koivuallergiaan tulla apua? Talvisin olen näitäkin syönyt, mutta siitepölyaikaan en, sen verran kovat oireet tulee.

Hoitona on vaihtelevasti ollut erilaiset antihistamiinit, itsehoitona käytän nenähuuhtelukannua, jolla onkin ollut positiivinen vaikutus nenänielun oireisiin. Astmalääkitys sitten vielä (hoitava avaava) sekä kielen alle sulavaa antihistamiinia (kirjoitettiin selleriallergian vuoksi), jonka kyllä jätin viimeksi lunastamatta apteekista. Kuvastaa hyvin tympääntymistä allergioihini ja tätä nykyä kuljetan mukana vain avaavaa astmalääkettä tavallista antihistamiinia, jota otan ylimääräisen annoksen esimerkiksi ennen ravintolassa syötävää lounasta (selleriähän on lähestulkoon jokaisella ravintolalounaalla) Oireilen vain niin monelle, että tuntuu että ihan sama mitä syö, oireita siitä silti tulee ja lääkkeiden kanssa vatkaaminen on sekin turhauttavaa.

6

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Varmasti on vaikeaa tulla toimeen monen yhtäaikaisen allergian ja allergiaoireen kanssa. Siedätyksen hyötyjä ja haittoja pohditaan kokonaisuutena. Siedätyshoitotavat ovat pysyneet kutakuinkin samoina kuin 8 vuotta sitten. Omenasiedätyksiä on kokeiltu ja saatu sietokyky nostetuksi ½-1 omenaan päivässä noin puolen vuoden aikana. Siedätystulos ei kuitenkaan pysy, jollei omenaa sitten syö päivittäin tai lähes päivittäin. Koivuallergiaan sillä ei ole vaikutusta, ei tiettävästi myöskään muihin ristiallergioihin (selleri yms). Kehokolääkärin vastaanotolla kannattaisi käydä ainakin kerran vuodessa. Sillä keinolla tiedot parhaiten päivittyisivät ja uusien hoitomahdollisuuksien käytön mielekkyys punnituksi.

      • -----

        Kiitos vastauksesta! Keuhkolääkäri keraran vudessa voisikin olla ihan järkevä investointi. Julkisella puolella tuntuu yleislääkäri vaihtuvan kerran vuodessa, niin hoitokin on lähinnä reseptin uusinta, kun pitää se muu vastaanottoaika käyttää sairaushistorian kertomiseen.

        Onko muuten tablettisiedätyshoito vähemmän riskialtista kuin aikaisempi pistoshoito? Meilläpäin ei tulloin ollut ainakaan tabelttisiedätystä tarjolla.


    • Maitohappobakteerien ja muiden ns. probioottisten bakteerien käytöstä tiedetään sen verran, että aivan pienillä lapsilla ne vähentävät maitorupea/atooppista ekseemaa, mutta esikouluiästä lähtien näyttöä ei enää ole. Asiasta on valmistumassa ns. meta-analyysi (Cochrane-katsaus) varmaan puolen vuoden sisällä. Se antaa lisää näyttöä puolesta tai vastaan.Muiden ravintolisien hyödystä ei ole objektiivista näyttöä.

    • Joppiako vai aitoa

      Maito happo tai maitojuoma happo bagteereista en niin tiedä koska ovat osin keinotekoisia.Mutta kunnon happoveikot ovat pysyneet terveinä ja Jumala suonnut heille juoppon tuurin viellä päälle.Koska viina on yleensä aitoa ja parantavaa,kuten monissa lääkkeissäkin.

    • Hei, on luonnonmukainen vaihtoehto siedätyshunaja sisältää lepän, koivun sekä muita siitepölyjä ja yli viittä luonnon maitohappobakteeri lajia (ei keinotekoisia).
      Tutkittu kolme vuotta ja todettu toimivaksi.
      Linkki tutkimukseen: http://www.ekay.net/index.php?group=00000168&mag_nr=8

    • -----

      Kiitos vaan vinkistä. Olen siitä kuullut aikaisemminkin, mutta tsidan olla hunajalle sen verran allerginen, että tuo minun pitäisi ainakin aloittaa lääkärin valvonnassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      172
      1954
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      76
      1412
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      182
      1374
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      10
      1107
    5. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      39
      1026
    6. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      951
    7. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      94
      814
    8. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      38
      795
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      795
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      49
      755
    Aihe