Tiputteluvuoto ennen kuukautisia?

MaryMei

Onko tiputteluvuoto ennen kuukautisia normaalia? Täällä alkaa aina tiputtelulla jo tasan viikko ovulaatiosta muuttuen sitten kunnon kuukautisvuodoksi 12 päivää ovulaatiosta? Raskaustoive on ollut jo kohta vuoden!

2

432

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kok.on

      Eiköhän se ole suhteellisen normaalia. Joskus taustalla voi olla vaikkapa endometrioosi, kohdun myooma tai keltarauhasen puutteellinen toiminta. Lääkäri voi kirjoittaa sinulle progesteronia, jolla voidaan varmistaa tarpeeksi pitkä Iuteaalivaihe.

    • Hei,
      Tiputteluvuoto ennen kuukautisia on erittäin tavallista. Yleisin syy on hormonaalinen. Ovulaation aikaan tapahtuu paljon muutoksia hormonien erityksessä ja jos nämä eivät tapahdu oikein, seuraa kohdun limakalvon osittaista irtoamista joka näkyy tiputteluna.

      Muita syitä voi olla limakalvopolyyppi. Se selviää ultraäänellä tehtävässä kohtuontelon nestetutkimuksessa. Myös kohdun tulehdus ja endometrioosi voivat aiheuttaa tiputtelua.

      Neuvon sinua keskustelemaan gynekologisi kanssa lisätutkimuksista.

      Ystävällisin terveisin
      Anne-Maria / Väestöliiton klinikat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6478
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      360
      6024
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2953
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      109
      2404
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2075
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1784
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1208
    Aihe