Tiputteluvuoto ennen kuukautisia?

MaryMei

Onko tiputteluvuoto ennen kuukautisia normaalia? Täällä alkaa aina tiputtelulla jo tasan viikko ovulaatiosta muuttuen sitten kunnon kuukautisvuodoksi 12 päivää ovulaatiosta? Raskaustoive on ollut jo kohta vuoden!

2

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kok.on

      Eiköhän se ole suhteellisen normaalia. Joskus taustalla voi olla vaikkapa endometrioosi, kohdun myooma tai keltarauhasen puutteellinen toiminta. Lääkäri voi kirjoittaa sinulle progesteronia, jolla voidaan varmistaa tarpeeksi pitkä Iuteaalivaihe.

    • Hei,
      Tiputteluvuoto ennen kuukautisia on erittäin tavallista. Yleisin syy on hormonaalinen. Ovulaation aikaan tapahtuu paljon muutoksia hormonien erityksessä ja jos nämä eivät tapahdu oikein, seuraa kohdun limakalvon osittaista irtoamista joka näkyy tiputteluna.

      Muita syitä voi olla limakalvopolyyppi. Se selviää ultraäänellä tehtävässä kohtuontelon nestetutkimuksessa. Myös kohdun tulehdus ja endometrioosi voivat aiheuttaa tiputtelua.

      Neuvon sinua keskustelemaan gynekologisi kanssa lisätutkimuksista.

      Ystävällisin terveisin
      Anne-Maria / Väestöliiton klinikat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      134
      3060
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1630
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1354
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1041
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1022
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      954
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      897
    Aihe