Mikrohedelmöityshoito?

-77

Olemme lapsettomia. Minä olen 34 vuotias, lievä PCO. Mieheni 42 v, tutkittiin juuri ja siemenneste tulokset huonot. Eli siittiöiden määrä ok, Siittiöiden liikkuvuus A: 0%, B: 7%, C:18 ja D:75%. Normaaleja siittiöitä vain 1 %! Näytteenotosta miehellä oli kuumetauti 38-39 astetta 4vrk, kahta kuukautta ennen näytteen ottoa. Seuraava siemenkoe täytyy ottaa uudestaan, mutta entä jos siemenlaatu on pysyvästi yhtä heikko kun nyt saatiin vastaukseksi, olisiko mikrohedelmöityshoidostakaan meille apua miehen siittiöillä? Itselläni kierto säännöllinen ja Clomit tuntu toimivan hyvin, munasolut kasvoivat.

1

141

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,
      Kiitos hyvästä kysymyksestä. Teitä voidaan auttaa hyvin tuloksin vaikka miehen siemenneste tulos oli huono.

      Mikrohedelmöityksen eli ICSIn (intracytoplasmic sperm injection) avulla on hyvä mahdollisuus saada oma lapsi sellaisessa tilanteessa kuin teillä kuulostaa olevan. Rohkaisen teitä lähtemään hoitoon jos kontrollinäyte on samaa luokkaa kuin ensimäinen.

      Ystävällisesti
      Anne-Maria / Väestöliiton klinikat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4378
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      149
      3165
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      48
      2482
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      50
      2407
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2065
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1612
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      154
      1451
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1253
    Aihe