Kosmetiikka-allerginen?

Silmäni turposivat pahasti ja lähes päivittäin reilun vuoden ajan. Sen lisäksi ne kutisivat kovasti ja olivat todella punaiset. Syytä ei meinannut löytyä, kunnes minulle tehtiin testi selkään laitettavien lappujen avulla. Sieltä selvisi, että olen allerginen aineelle Quaternium-15. Tämä on yleisesti käytetty säilöntäaine, joka esiintyy monissa erilaisissa kosmetiikka tuotteissa.

Kyseistä ainetta ei löytynyt yhdestäkään käyttämästäni tuotteesta ja silmäni oireilevat edelleen joskin huomattavasti vähemmän. En vaan yhtään osaa sanoa mikä saa reaktion päälle, joten en voi kontrolloida sitä.

Onko mielestäsi kyseessä allergia vai joku muu mahdollinen oire?
Olen töissä leipomossa, joten voisiko tämä olla kenties jauhoallergiaa? Sitä testiä minulle ei ole vielä tehty.

4

228

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Silmäluomien ärtymiseen on monta mahdollista syytä. Quaternium 15 ja muut kosmetiikan säilöntäaineet tuskin ovat sen syynä. Jokin pölyävä aine (lähinnä jauhot) se voi olla, mutta silloin siihen liittyisi myös nuha ja mahdollisesti astma. Muita syitä silmäluomiongelmiin ovat ruusufinni, atooppinen ekseema ja tali-ihottuma eli seborrooinen ekseema. Ihotautilääkäri osannee kertoa todennäköisen syyn jo ensi käynnillä. Tutkimukset tehdään sen mukaan.

    • Minulla on todettu atooppinen ekseema jo lapsena. Sitä on läiskinä kaulalla ja korvalehdillä. Voiko ekseema tai mainitsemanne tali-ihottuma aiheuttaa silmäluomien turpoamisen?

      • Sekä atooppinen ekseema että tali-ihottuma tekevät samanlaisia oireita silmien seutuun, myös luomiturvotusta. Niitä ei aina pysty erottamaan toisistaan. Sillä ei tosin ole suuren suurta väliä, sillä hoito on sama.


    • Selvä. Kiitos avusta ja aurinkoista kevättä teille!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      64
      6207
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      63
      5609
    3. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      128
      4495
    4. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      57
      3889
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      14
      3805
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      32
      3229
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      68
      2999
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      59
      2846
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      70
      2599
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      47
      1960
    Aihe