Hei! Olen käyttänyt Protopic-voidetta n. 2v kasvoihottumaan ja olen tyytyväinen tuloksiin. Joudun käyttämään sitä melko säännöllisesti iltaisin. Muuten käytän apteekin Widmer-tuotteita (yö- ja päivävoide). Protopic-voiteen ohjeessa sanotaan, että auringossa oleilua tulee välttää hoidon aikana. Mitä tämä käytännössä tarkoittaa? Voiko voidetta laittaa illalla, jos seuraavana päivänä ulkoilee kevätauringossa? Entä kun olen lähdössä huhtikuussa etelän aurinkoon. Onko voiteesta pidettävä silloin taukoa vai kuinka?
Protopic-voide ja aurinko
3
398
Vastaukset
Protopicin riski aiheuttaa haittoja, lähinnä ihosyövän vaaran lisääntymistä, perustuu toistaiseksi vain joidenkin koe-eläintutkimusten tuloksiin. Minun mielestäni voidetta voi tarvittaessa Suomessa käyttää aurinkoisenakin aikana iltaisin, kunhan päivällä käyttää auringosuojavoidetta. Etelän auringossa on niin paljon enemmän UVB-säteitä, että sinne on turvallisinta ottaa mukaan vain kortisonivoiteita. Niitähän voi käyttää turvallisesti kasvoissakin aurinkomatkalla pari viikkoa yhteen mittaan.
- Auringonsäde
Kiitos vastauksesta! Kortisonivoiteista minulla on tarvittaessa käytössä Elocon 0,1%. Onko se liian voimakasta kasvoille? Vai olisiko "pelkkä" hydrokortisoni kasvoille parempi? Viimeksi etelän matkalla kasvot lehahtivat pahoiksi, tosin syynä voi auringon lisäksi olla myös herkulliset maustetut ruuat... Joka tapauksessa haluan nyt ennakoida tilanteen :)
Auringonsäde kirjoitti:
Kiitos vastauksesta! Kortisonivoiteista minulla on tarvittaessa käytössä Elocon 0,1%. Onko se liian voimakasta kasvoille? Vai olisiko "pelkkä" hydrokortisoni kasvoille parempi? Viimeksi etelän matkalla kasvot lehahtivat pahoiksi, tosin syynä voi auringon lisäksi olla myös herkulliset maustetut ruuat... Joka tapauksessa haluan nyt ennakoida tilanteen :)
Elocon on turhan tehokas kasvoissa käytettäväksi (prosentit eivät kerro kortisonien tehosta mitään). Yleensä 1% hydrokortisonivoide on sopiva kasvoihin käytettäväksi, myös auringonpolttamaan yms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1024732Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493212Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle852959- 801710
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411490450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1021294- 161019
Miehen taloudellinen tilanne ja
halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah29953Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?
En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan40951Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj105936