Olen jo vuosia kärsinyt kuivasta ihosta ja atooppisesta ihosta. Nyt alan olla jo toivoton. Kasvot (otsa ja silmien väli sekä leuka) ja hiuspohja (varsinkin hiusraja otsalla ja ohimoilla) ovat kuivat kuin kalansuomut. Edes kosteusvoide ei mene aina sisään. Joudun kuorimaan ihon ainakin 3 x vko jotta voide imeytyisi. Laitan ensin ceridalin öljyä ja sen päälle voidetta. Olen testannut kymmeniä voiteita ja shampoita, ja varsinkaan päänahkaan ei tunnu mikään tehoavan. Kärsin tästä sillä tukassani näkyy lähes aina hilsettä, ja naisena se saa itseni tuntemaan epäsiistiltä ja likaiselta. Mikä avuksi?
Päänahan ja kasvojen ihon hilseily
5
545
Vastaukset
Oireet ovat pikemminkin tali-ihottumaa kuin atooppista ihottumaa. Oireethan ovat samat, mutta paikat ovat hieman erilaiset. Hoito on kuitenkin sama: Pesu kerran päivässä, hiuspohja sampoolla ja kasvot joko saippuan tai ohuen perusvoiteen kera (Humektan tms). Päänahkaan 1% hydrokortisoniliuosta pesun jälkeen joka päivä 3-4 viikon ajan, sitten pari kertaa viikossa. Muuten päänahkaan kannattaa "hiusvetenä" käyttää tavallista käsidesiä (desinfektiohuuhdetta). Kasvojen ihon voi rauhoittaa 1% hydrokortisonivoiteella (noin viikon hoito). Jatkoon paljon glyserolia sisältävä perusvoide (Miniderm tms). Kuorinta ei auta - se vain lisää ihon uusiutumisvauhtia ja sitä kauttaa kuivuutta ja hilseilyä. Jollei iho noilla keinoilla tule kuntoon tai pysy kunnossa, on syytä käydä lääkärissä. Ainakin sisäinen antiandrogeenihoito auttaa.
- Epätoivoinen
Ja vielä yksi kysymys.... antiandrogeenihoito? Kertoisitko mitä se on, googlettamalla sain vain tietoa eturauhassyövän hoidosta.....
- Epätoivoinen
Kiitos vastauksesta.
Tarkentaisin vielä tuota desiasiaa.... tarkoitatko ihan tavallista geelimäistä käsien desinfiointiainetta? Luulisi että se kuivattaa päänahkaa entisestään?Antiandrogeenihoitoa annetaan, jos kyseessä on liiallinen talineritys ja siihen liittyvät oireet, jotka eivät rauhoitu paikallishoidolla. Antiandrogeeneina käytetään pääasiassa spironolaktonia tai syproteronia, jälkimmäinen sopii yli 50-vuotiaille, ensinmainittu aikuisille naisille. Miehille niitä ei anneta kuin erikoistapauksissa. Asiallisesti käytettyinä ne ovat turvallisia.
Käsidesi-valmisteet ovat alkoholipohjaisia nesteitä, joissa alkoholin lisäksi on glyserolia ja vähän geelinmuostajaa. Alkoholi haihtuu pois 20-30 sekunnissa (eikä kuivata) ja jättää jälkeensä glyserolin, joka kosteuttaa ihoa ja parantaa pitemmässä käytössä ihon läpäisyestettä. Käsidesit ovat siis samalla "kosteusvoiteita".- Epätoivoinen 48v.
matti.hannuksela kirjoitti:
Antiandrogeenihoitoa annetaan, jos kyseessä on liiallinen talineritys ja siihen liittyvät oireet, jotka eivät rauhoitu paikallishoidolla. Antiandrogeeneina käytetään pääasiassa spironolaktonia tai syproteronia, jälkimmäinen sopii yli 50-vuotiaille, ensinmainittu aikuisille naisille. Miehille niitä ei anneta kuin erikoistapauksissa. Asiallisesti käytettyinä ne ovat turvallisia.
Käsidesi-valmisteet ovat alkoholipohjaisia nesteitä, joissa alkoholin lisäksi on glyserolia ja vähän geelinmuostajaa. Alkoholi haihtuu pois 20-30 sekunnissa (eikä kuivata) ja jättää jälkeensä glyserolin, joka kosteuttaa ihoa ja parantaa pitemmässä käytössä ihon läpäisyestettä. Käsidesit ovat siis samalla "kosteusvoiteita".Paljon kiitoksia vastauksista ja ajastasi! Olen iloinen, koitin heti käsidesiä päänahkaan ja kutina lakkasi melkein heti! Ostin myös kaikki suosittelemasi tuotteet ja toivon että ne tepsisivät. Kiitos vielä kerran :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3644301Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1463745KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti912634Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92421Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei152249Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1521910Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181828- 1191818
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241409Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1551095