Olin tammikuussa ct röntgenkuvassa, jossa kuvattiin ohutsuolisto jodivarjoainetta käyttäen. Sain välittömästi allergisen reaktion, punoitusta ja hengenahdistusta. Pari päivää myöhemmin oloni muuttui heikommaksi ja sain huimaus ja näköhäiriökohtauksen. Näitä kohtauksia tuli päivässä useampiakin jolloin muutaman viikon kuluttua hakeuduin lääkäriin. Useiden kuvausten ja verikokeiden jälkeen ei mitään hälyttäävää löytynyt. Nyt kahden kuukauden jälkeen oireet ovat helpoittaneet mutta saan vielä noin kerran viikossa kohtauksen jolloin ihoa kutittaa ja kasvot ovat punaiset. Silmien alueella kutinaa, kuumoittava, heikko- ja oksettava olo. Rintaa pistää ja huimaa. Verenpaineet heittelevät kohtauksen aikana. Voiko varjoaineesta tullut allergien reaktio aihettaa kuukausien jälkeenkin analylaksisia oireita?
varjoaineet
väsähtänyt
1
164
Vastaukset
Varjoaineiden aiheuttamat allergiareaktiot menevät ohi viimeistään kolmantena päivänä. Jatko-oireilu, ja mahdollisesti kaikki oireilu ovat todennäköisimmin jotakin muuta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 636190
- 635599
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise1284465- 573889
- 143795
- 323219
- 682989
- 592846
- 702599
- 471960