Ihottuman hoito raskauden aikana

Malla

Minulla on vaikea asteinen ja laaja-alainen atooppinen ihottuma, astma sekä monenlaisia ruoka- ja pölyallergioita. Nyt olen raskaana ja ihoni on tulehtunut, kuiva ja kutisee kovasti.

Olen käyttänyt vuosia Protopic voidetta lähes päivittäin. Nyt olen yrittänyt pärjätä Hydrokortison ja Apolar voiteilla. Ihotautilääkäri sanoi että voin käyttää kortisonia päivittäin kaksi viikkoa, jonka jälkeen pitäisi pärjätä kaksi kuukautta ylläpitohoidolla eli kortisonia kaksi kertaa viikossa. Tämä on minulle mahdotonta, sillä ihottuma ei rauhoitu, saatikka pysy poissa muutamaa päivää pitempään. Esimerkiksi jos laitan yöksi kortisonia, niin aamulla iho on rauhallisempi, mutta jo illalla tilanne on palautunut huonoksi. Olen töissä asiakaspalvelussa, joten erityisesti kasvojen, kaulan, niskan ja käsien ihottuma on hankalaa.

Kysyisinkin miten paljon kortisonia voin käyttää? Ja olisiko mitään muita kortisonittomia rasvoja/hoitovaihtoehtoja joista voisi olla apua? Valohoitoa minulle ei voi antaa, sillä olen valoyliherkkä ja palan todella nopeasti. Valoyliherkkyyden ja kuumuuden takia kesät ovat minulle erityisen vaikeita.

3

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ulkoisia kortisonivlamisteita voi käyttää reilummin, sillä niistä imeytyy vain vähän. Apolaria kaksi kertaa päivässä 2-3 viikon ajan, sitten kaksi kertaa viikossa. Uuden päivittäisen hoitojakson voi ottaa noin 3 viikon kuluttua. Perusvoiteita kannattaa kokeilla laajemminkin, esimerkiksi Miniderm, Aqualan plus, Essex plus, Physiogel AI... , siinä joitakin kokeilemisen arvoisia.

      • Malla

        Kiitos viestistä, kysyisin vielä, onko kortisonivalmisteiden runsaasta käytöstä vaarana ihon oheneminen vai voiko se aiheuttaa myös jotain vaaraa sikiölle? Käytän päivittäin myös Flixotide astmalääkettä.

        Olen joskus saanut ihottumaan apteekissa sekoitettavaa sinkkipohjaista voidetta, osaatko sanoa vieläkö tällaisia voiteita määrätään? Ja mikä olisi sopiva "sekoitus"?


      • Malla kirjoitti:

        Kiitos viestistä, kysyisin vielä, onko kortisonivalmisteiden runsaasta käytöstä vaarana ihon oheneminen vai voiko se aiheuttaa myös jotain vaaraa sikiölle? Käytän päivittäin myös Flixotide astmalääkettä.

        Olen joskus saanut ihottumaan apteekissa sekoitettavaa sinkkipohjaista voidetta, osaatko sanoa vieläkö tällaisia voiteita määrätään? Ja mikä olisi sopiva "sekoitus"?

        Yllä mainitulla tavalla käytettyinä kortisonivoiteet eivät ohenna ihoa. Hengitettävistä kortisoneista ei ole vaaraa sikiölle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      64
      6207
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      63
      5609
    3. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      128
      4495
    4. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      57
      3889
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      14
      3805
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      32
      3229
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      68
      2999
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      59
      2846
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      70
      2599
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      47
      1960
    Aihe