Hei.
Haluaisin keskustella kanssasi asioista.
Haluaisin kysyä miksi Koraanin tieteelliset ihmeet ei käy yksiyhteen länsimaalaisen tieteen kanssa? Länsimaalaista tiedettä on tutkittu ja testattu paljon. Miksi Koraanissa on taas paljon tieteen kanssa ristiriitoja? Miksi perinnönjaossa on ristiriitaisuuksia matemaattisesti ? Miksi maapalloa sanotaan kananmunaksi? tai taivasta katoksi? Sitähän se ei ole.. tämä vain kuvastaa entisajan ihmisten ajattelua, kun luultiin että taivaalla on monia kansia.
Sitten toisiin kysymyksiin, miksi Muhammed tappoi niin monia ihmisiä esim. leikkais raajat ja heitti happoa silmiin ja heitti kuoppaan kuolemaan? Vastaa rehellisesti! Tiedät ettei muslimit saa valehdella. Vai etkö pidä Muhammedin elämänkertomuksia luotettavina? (en muista ketä niitä nyt kirjoitti.. oliko se joku Ishaq, vai isham?) Eikö häntä voi pitää luotettavana? Voik Bukhari haditheja pitää luotettavina? Bukharissa ja muslimissakin puhutaan siitä miten Muhammedin on pakko taistella ei-muslimeja vastaan.. Silloinhan tämä hadith ei ole ristiriidassa muhammedin elämänkerran kanssa.. vaikka sitä elämänkertaa ei voi niin luotettavana pitää(?), mutta toi hadith tukee sen elämänkerran väitteitä.
Mä oon suoraansanottuna aika sekaisin, koska muslimit sanovat ihan eriä islamista ja sit kun etsin jotain haditheja niin he kieltävät ne tai ignooraavat ne.
Bukharissa on myös aika rajuja haditheja ei-muslimeja ja naisia vastaan.. voiko niitä pitää luotettavina? Eikö niitä voi pitää sen takia luotettavina, koska ne eivät ole "kivoja"? Jotkut muslimit ei luota haditheihin ollenkaan, ei vaikka ne olis bukhari tai muslim saheeh..
Mä taas olen kuullut, että kaikki saheeh hadithit on totta eli kaikki bukhari ja muslim hadithit on totta. Ja jos shahi haditheissa lukee jotain ei-muslimeja ja naisia vastaan niin sittenhän muslimien on uskottava sitä? Puhumattakaan Koraanista. Koraanihan on täynnä ei-muslimeja kohtaan olevasta vihasta, miksi? "Tappakaa vääräuskoiset missä heitä näettekin", "oih muslimi, takanani on juutalainen tule ja tapa hänet".. MITÄ NÄMÄ TARKOITTAA?????
Kiitos jos viitsit vastata. Haluan kuulla rehellisen muslimin mielipiteen asiaan ja uskon todella ettet valehtele. Tunnen sen verran muslimeja ja islamia etteivät he saa valehdella.
A.yahya, haluaisin jutella kanssasi.
47
221
Vastaukset
- exmuslimityttö
Narrated Al-Miswar bin Makhrama: I heard Allah's Apostle who was on the pulpit, saying, "Banu Hisham bin Al-Mughira have requested me to allow them to marry their daughter to Ali bin Abu Talib, but I don't give permission, and will not give permission unless 'Ali bin Abi Talib divorces my daughter in order to marry their daughter, because Fatima is a part of my body, and I hate what she hates to see, and what hurts her, hurts me."
Sahih Bukhari 7:62:157
Moniavioisuus siis koski kaikkia muita mutta heti kun oli oma tytär kyseessä niin moniavioisuus olikin kiellettyä?Muhammadin sanat "I hate what she hates to see, and what hurts her, hurts me" viittaa siihen, että Fatima ei halua aviomiehensä ottavan toista vaimoa vaikka islam sallii moniavioisuuden. Täten Fatimalla on oikeus valita ja päättää avioerosta, ja Muhammad haluaa niin kuin Fatima haluaa.
- Totuus ei Pala?
Taqiyya tarkoittaa että muslimi saa valehdella ja tehdä petos jos se edistää islamin voittokulkua. Et siis voi koskaan luottaa muslimiin. Tämä on Koraanin ja Mohammedin mielipide asiasta.
- exmuslimityttö
no itseasiassa muslimi saa valehdella vain jos muslimin henki on vaarassa.. eli muslimi saa silloin kieltää olevansa muslimi.. muuten ei saa valehdella.. näin olen ainakin ymmärtänyt ja näin muslimit mulle sanoneet.
- Muslimi saa...
exmuslimityttö kirjoitti:
no itseasiassa muslimi saa valehdella vain jos muslimin henki on vaarassa.. eli muslimi saa silloin kieltää olevansa muslimi.. muuten ei saa valehdella.. näin olen ainakin ymmärtänyt ja näin muslimit mulle sanoneet.
tuossakin tilanteessa muslimi saa valehdella. Mutta muslimien edellytetään harjoittavan valehtelua ja teeskentelyä myös silloin, kun he kokevat olevansa alakynnessä, mikä vastaa esim. länsimaissa tällä hetkellä oleskelevien muslimivähemmistöjen tilannetta. Paljon kertoo se, että siinä missä länsimaat ovat täynnä islamia rauhanomaiseksi väittäviä muslimijohtajia, tällaisia ei löydy juuri ollenkaan muslimimaista.
- tiirismaa
exmuslimityttö kirjoitti:
no itseasiassa muslimi saa valehdella vain jos muslimin henki on vaarassa.. eli muslimi saa silloin kieltää olevansa muslimi.. muuten ei saa valehdella.. näin olen ainakin ymmärtänyt ja näin muslimit mulle sanoneet.
exmuslimitytölle
Olen edelleen mukana liike-elämässä ja nähnyt myös sen ihmeen, että syntyperäiset muslimit ovat pettäneet toisiaan, jopa lapsuudenystävät ovat pettäneet toisiaan. Käytän heihin samoja keinoja kuin suomalaisiin valehtelijoihin. Vaadin rahat käteisenä. En usko tilisiirtolupauksiin. - 565g56
exmuslimityttö kirjoitti:
no itseasiassa muslimi saa valehdella vain jos muslimin henki on vaarassa.. eli muslimi saa silloin kieltää olevansa muslimi.. muuten ei saa valehdella.. näin olen ainakin ymmärtänyt ja näin muslimit mulle sanoneet.
- bqya
Mixet pysty ajatella ( käsitellä ) uskonto ilman paska teknologiaa? Konekin välillä väsyy!
- exmuslimityttö
Miksen saa vastauksia kysymyksiin?
- Afterlife78
Uskon,että a.ayhya elää kieltämyksessä kysymistäsi asioista, arvaukseni.
Afterlife78 kirjoitti:
Uskon,että a.ayhya elää kieltämyksessä kysymistäsi asioista, arvaukseni.
a.yahyalla on kiirettä koulun ja töiden kanssa.
Tiede on vain teoriaa, jota testataan hypoteesien kautta. Joitain asioita voidaan osoittaa luotettavammin toteen kuin toisia. Silti tieteen luonteeseen kuuluu olennaisesti sen muuttuvaisuus. Jatkuvasti tulee lisää tietoa, jota voidaan soveltaa eri tieteenaloilla ja tehdä uusia havaintoja ja johtopäätöksiä. Tiede ei sinänsä ole luotettavaa - pysyvyydessään.
Olen vastannut mainitsemiisi tieteeseen liittyviin kysymyksiin, kun niitä täällä ensimmäistä kertaa toit esille. Koraani on kirjoitettu tavalla, joka ei anna vastauksia näihin asioihin suoraan, kuten ehkä tieteellinen teos fysiikasta tai kemiasta, koska kyseessä on uskon pyhä kirja ja elämän olennaisena tavoitteena on haastaa itsensä koettelemusten kautta. Elämällä ei olisi tarkoitusta, jos kaikki uskoisivat automaattisesti luettuaan Koraanin tai kuultuaan muutoin islamista. Ne, joita Jumala johdattaa, ymmärtävät kuitenkin Koraanin olevan kokonaisuudessaan ja suhteessa maailman ilmiöihin hyvin looginen ja järkevä selitys. Usein takerrutaan ajattelemaan kuvauksia hyvin mustavalkoisesti ja hylätään Koraanin sanoma täysin. Arabien tapana oli kuitenkin käyttää kieltä eri tavalla kuin mihin olemme ehkä nykyään tottuneet; heille kaikki oli hyvin kuvainnollista. Lisäksi Koraanin käännöksen lukeminen ei anna samaa mielikuvaa ja valaistumista kuin Koraanin lukeminen arabiaksi.
Muhammad ei ollut ilkeä mies. On hadiitheja, joita on väärennetty, jotta Muhammad näyttäisi mahdollisimman pahalta ihmiseltä vaikka oli Jumalan sanansaattaja. Millainen Jumala loisi ELÄMÄÄ, mutta määräisi TUHOAMAAN? Mielestäni ajatus kuulostaa melko hullunkuriselta. Luotettavimmat lähteet Koraanin jälkeen ovat mm. Sahiih Bukhaari ja Muslim, mutta yksittäisten hadiithien kohdalla on tarpeen ehkä tarkistaa kertojaketju ja näiden kertojien luotettavuus. Käännöksissä saattaa välillä olla joitain kompastuskiviä, jotka muuttavat hadiithin luonteen tyystin "vastapuolelle" edulliseksi...
Jumala antoi Muhammadille luvan taistella ei-muslimeja vastaan vain niissä tapauksissa, kun nämä alistivat joko muslimeja tai muita ei-muslimeja. Islamin mukaan vain puolustautuminen on sallittua, koska edelleen, elämän tärkeyttä korostetaan yli kaiken. Islam ei hyväksy epäoikeudenmukaisuutta tai alistamista, joten muslimin on puolustettava yhteiskunnassa kaikkien oikeuksia vaikka asia ei häntä suoranaisesti koskisi.
Usein saa kuulla, että valehtelen, koska "hylkään islamista kaiken, mikä ei ole kivaa". Mutta toisaalta mielikuvat islamin väkivaltaisuudesta yms. negatiivisista puolista ovat virheellisiä enkä hyväksy niitä Koraaniin ja sunnaan pohjautuen. Islam on Armeliaan Jumalan ihmiskunnalle antama siunaus ja armo, jotta ihmiset voisivat elää onnellisina ja menestyksekkäinä nöyrtymällä tekemään hyvää itselleen ja muille ihmisille.
Kaikki hadiithit Sahiih Bukhaarissa tai Muslimissa eivät siis ole totta. Tulee ottaa huomioon, että hadiithit ovat aina suhteessa Koraaniin sekundaarinen lähde, koska Koraani on Jumalan sanaa. Koraani ei ole täynnä vihaa vaikka yksittäiset jakeet tai katkelmat saattavat antaa sellaisen mielikuvan - varsinkin luettaessa käännöstä. Koraanissa kehotetaan tappamaan vain niitä, jotka ovat käytöksellään osoittaneet jotain rikollista, kuten alistamista, murhaamista yms., josta ei yhteiskunnalle ole hyötyä. Lisäksi termi "vääräuskoinen" on äärimmäisen huono käännös derogatiivisuudessaan.- exmuslimityttö
Kiitos vastauksestasi!
Mutta eikö hadithit kerro Muhammedin elämästä esim. juuri ne saheeh hadithit? Jossakin lähteissä kerrotaan kuinka Muhammed tappoi monia ihmisiä kun he eivät kääntyneet islamiin. Eikö ihminen saa itse valita uskontoansa? Muhammed myös leikkasi raajat ja poltti vihollisten silmät hapolla, onko tämä totta muslimien käsityksen mukaan? Muhammed myös tappoi juutalaisen naisen, kun tämä nainen oli imettämässä, miksi? Miksi hän aina tappoi kaikki vastustajansa/kaikki ketkä eivät halunneet islamia elämäänsä? Muhammed kertoi, että kaikki jotka kääntyvät islamista pois, pitää tappaa. Miksi? pelottelua? Myös ne, jotka kyseenalaistavat Muhammedia pitää tappaa, miksi? Kiristämistä ja pelottelua?
Selitätkö vielä nämä, kiitos. - Älä...
...jaksa valehdella. Jumalasi antoi profeetallesi käskyn taistella ei-muslimeja vastaan niin kauan, kunnes nämä alistuvat islamin ylivaltaan.
Profeettasi toteuttukin tätä käskyä ahkerasti ryövätessään terroristijoukkionsa kanssa ei-muslimien kylät ja kaupungit, raiskatessaan näiden naiset ja ottaessaan orjiksi kaikki, joita ei surmattu suoralta kädeltä. - Onko Näin?
Euroopn kaupunkien lähiöissä muslimit kokevat että heitä alistetaan silloin kun viranomaiset tai poliisit tulevat estämään tai viemään rangaistavaksi kyseisessä maassa rikoksen nimikkeen täyttävän teon tiimoilta.
Islam on siis lähtökohtaisesti hyökkäävä ja valloittava poliittinen ääriliike, ei uskonto ollenkaan kytännössä.
Uskontoon kuuluu armeiliaisuus, lähimmäisenrakkaus, väkivallattomuus ja vapaus irstaudesta.
Suomeenkin rantautunut ei-muslimien vainoaminen ja raiskaaminen todistaa että Islam ei ole uskonto.
Muslimi ei usko Korkeimpaan, koska silloin muslimi tajuaisi että Korkein on kaikkivaltias, ja kaikkivaltiaana Jumala pystyisi helposti rakentamaan ihmisen aivoihin automaatin joka toisi sisäisen rangaistuksen jos toimii väärin.
Koska Koraani eikä Islam tiedä Korkeimmasta juuri mitään, otetaan itselle Korkeimman oikeudet ja aletaan vainoamaan kanssaihmisiä. - kiitos vastauksesta
Jos "vääräuskoinen" on väärä käännös, mikä olisi oikea käännös?
- Mielenkiintoista?!
exmuslimityttö kirjoitti:
Kiitos vastauksestasi!
Mutta eikö hadithit kerro Muhammedin elämästä esim. juuri ne saheeh hadithit? Jossakin lähteissä kerrotaan kuinka Muhammed tappoi monia ihmisiä kun he eivät kääntyneet islamiin. Eikö ihminen saa itse valita uskontoansa? Muhammed myös leikkasi raajat ja poltti vihollisten silmät hapolla, onko tämä totta muslimien käsityksen mukaan? Muhammed myös tappoi juutalaisen naisen, kun tämä nainen oli imettämässä, miksi? Miksi hän aina tappoi kaikki vastustajansa/kaikki ketkä eivät halunneet islamia elämäänsä? Muhammed kertoi, että kaikki jotka kääntyvät islamista pois, pitää tappaa. Miksi? pelottelua? Myös ne, jotka kyseenalaistavat Muhammedia pitää tappaa, miksi? Kiristämistä ja pelottelua?
Selitätkö vielä nämä, kiitos.Koraani siis kehoittaa tappamaan muslimeja, koska juuri he raiskaavat ja
murhaavat Allahin nimessä!
"Koraanissa kehotetaan tappamaan vain niitä, jotka ovat käytöksellään osoittaneet jotain rikollista, kuten alistamista, murhaamista yms., josta ei yhteiskunnalle ole hyötyä." - Koraani- vihan kirja
Koraani todellakin on täynnä vihaa. Kuvaavaa on, että Koraani itse määrää, että ne ilmestykset, jotka Muhammad sai myöhemmin urallaan, kumoavat ja korvaavat sellaiset aiemmat määräykset, joiden kanssa ne ovat ristiriidassa. Näin ollen ne suht' rauhanomaiset ilmestykset, jotka Muhammad sai myöhemmin Medinassa, kumoavat ne suvaitsemattomat ja väkivaltaiset kohdat, jotka ilmestyivät hänelle aiemmin Mekassa.
Koraani siis on kuin toisin päin käännetty Raamattu... - siis...
Koraani- vihan kirja kirjoitti:
Koraani todellakin on täynnä vihaa. Kuvaavaa on, että Koraani itse määrää, että ne ilmestykset, jotka Muhammad sai myöhemmin urallaan, kumoavat ja korvaavat sellaiset aiemmat määräykset, joiden kanssa ne ovat ristiriidassa. Näin ollen ne suht' rauhanomaiset ilmestykset, jotka Muhammad sai myöhemmin Medinassa, kumoavat ne suvaitsemattomat ja väkivaltaiset kohdat, jotka ilmestyivät hänelle aiemmin Mekassa.
Koraani siis on kuin toisin päin käännetty Raamattu...ne suvaitsemattomat ja väkivaltaiset ilmestykset, jotka Muhammad sai myöhemmin Medinassa, kumoavat ne suht' rauhanomaiset kohdat, jotka ilmestyivät hänelle aiemmin Mekassa.
Näin se menee. ;) - jep jep
siis... kirjoitti:
ne suvaitsemattomat ja väkivaltaiset ilmestykset, jotka Muhammad sai myöhemmin Medinassa, kumoavat ne suht' rauhanomaiset kohdat, jotka ilmestyivät hänelle aiemmin Mekassa.
Näin se menee. ;)Näinhän se menee.
http://wikiislam.net/wiki/Abrogation_(Naskh)
Islam ei todellisuudessa ole mikään uskonto vaan fasismia muistuttava poliittinen ideologia. Itse asiassa Hitler ja monet muut natsit/fasistit suorastaan ihailivat islamia sen barbaarisuuden takia. - tiirismaa
exmuslimityttö kirjoitti:
Kiitos vastauksestasi!
Mutta eikö hadithit kerro Muhammedin elämästä esim. juuri ne saheeh hadithit? Jossakin lähteissä kerrotaan kuinka Muhammed tappoi monia ihmisiä kun he eivät kääntyneet islamiin. Eikö ihminen saa itse valita uskontoansa? Muhammed myös leikkasi raajat ja poltti vihollisten silmät hapolla, onko tämä totta muslimien käsityksen mukaan? Muhammed myös tappoi juutalaisen naisen, kun tämä nainen oli imettämässä, miksi? Miksi hän aina tappoi kaikki vastustajansa/kaikki ketkä eivät halunneet islamia elämäänsä? Muhammed kertoi, että kaikki jotka kääntyvät islamista pois, pitää tappaa. Miksi? pelottelua? Myös ne, jotka kyseenalaistavat Muhammedia pitää tappaa, miksi? Kiristämistä ja pelottelua?
Selitätkö vielä nämä, kiitos.a.yahyalle:
Edelliseen liittyen käytän tilaisuutta hyväkseni kysyäkseni sinulta uudelleen yhden kysymyksen, jonka esitin jo aikaisemmin kirjoituksesi Naisen vika yhteydessä.
Kirjoitat 29.4.2012 pitkän luettelon musliminaisen oikeuksista avioliitossa . Yhden tärkeän oikeuden olet unohtanut. Suomessa myös muslimivaimo saa luopua islamista ja kääntyä esim. kristityksi. Miksi olet jättänyt tämän tärkeän oikeuden pois luettelosta? Odotan selitystäsi. exmuslimityttö kirjoitti:
Kiitos vastauksestasi!
Mutta eikö hadithit kerro Muhammedin elämästä esim. juuri ne saheeh hadithit? Jossakin lähteissä kerrotaan kuinka Muhammed tappoi monia ihmisiä kun he eivät kääntyneet islamiin. Eikö ihminen saa itse valita uskontoansa? Muhammed myös leikkasi raajat ja poltti vihollisten silmät hapolla, onko tämä totta muslimien käsityksen mukaan? Muhammed myös tappoi juutalaisen naisen, kun tämä nainen oli imettämässä, miksi? Miksi hän aina tappoi kaikki vastustajansa/kaikki ketkä eivät halunneet islamia elämäänsä? Muhammed kertoi, että kaikki jotka kääntyvät islamista pois, pitää tappaa. Miksi? pelottelua? Myös ne, jotka kyseenalaistavat Muhammedia pitää tappaa, miksi? Kiristämistä ja pelottelua?
Selitätkö vielä nämä, kiitos.Kyllä, hadiithit kertovat Muhammadin elämästä ja hadiitheista sahiiheiksi luokitellut ovat kaikista luotettavimpia. Kuten sanoin, myös sahiih-kokoelmissa on tarkastettava yksittäisen hadiithin kertojan/kertojien luotettavuus, mikä johtaa lopulta siihen lopputulokseen epäilyksesi osalta, että hadiithit eivät tue Muhammadin väkivaltaisuutta. Islam sallii vain puolustautumisen ja puuttumisen tilanteisiin, jossa ihmistä tai kansaa sorretaan - joka tapauksessa rauhanneuvottelut ovat aina etusijalla ja puolustussodassa pyritään suojelemaan vastapuolen siviilejä sekä selviämään mahdollisimman vähin uhrein. Viattomia ihmisiä ei saa tappaa missään tapauksessa.
Islamin mukaan uskontoon ei voi pakottaa ketään, sillä uskominen vaatii vilpittömyyttä. Kidutustilanteissahan ihminen antaa helposti periksi, jotta selviäisi vähemmällä, ja tämä periksi antaminen voi tarkoittaa valehtelua oman etunsa puolesta. Jos kuvitellaan, että joku yrittää väkisin käännyttää uskontoon väkivallan keinoin, eikö vastapuolen olisi vain helpompi sanoa uskovansa ja näyttää siltä, että uskoo? Tällöin "uskomisesta" ei ole kummalekaan osapuolelle mitään hyötyä.
Islamista pois kääntymistä täytyy tarkastella syvällisemmin kuin se taso, jolle tarkastelu jää yleisissä keskusteluissa. Ulkopuolisten on ehkä vaikea ymmärtää uskon syvyyttä sen kaikilla osa-alueilla ja täten on helppo ajatella, että juuri islam on ihmisten kehittämä uskonto. Islam kuitenkin tarjoaa loogiset selitykset paljolle (yllätys) ja ihminen, joka luopuu hyvistä teoista, itsensä ja muiden arvostamisesta yms. on menettänyt lopulta kaiken, jos hylkää islamin. Kyllä, muutkin kuin muslimit voivat olla hyviä ihmisiä, mutta islam vie kaiken korkeammalle tasolle, koska Jumalan antama motivaatio voittaa kaiken maalliseen elämään sidotun. On varmasti "muslimeja", joita on peloteltu tai jotka on syyttä tapettu uskon hylkäämisen vuoksi. Tämä osoittaa kuitenkin ns. teloittajien kypsymättömyyttä ajatella islamilaisittain.
Minä olen palannut islamiin ja matkallani ennen islamia ja myös sen jälkeen olen joutunut jatkuvasti kyseenalaistamaan Koraania ja Muhammadin sunnaa ymmärtääkseni. Alkuun oli vaikea erottaa mikä on totta ja mikä ei, mutta lopulta jäljelle on jäänyt vahva ajatus siitä, että Jumala ei halua pahaa ihmisille, joten kaikki mm. väkivaltaiset väitteet ovat täyttä hölynpölyä, mutta silti yritän löytää tarpeen vaatiessa selityksen. Kuinka kukaan voisi koskaan edes ajatella mitään islamista, jos ei voisi kyseenalaistaa Muhammadin oppeja?Mielenkiintoista?! kirjoitti:
Koraani siis kehoittaa tappamaan muslimeja, koska juuri he raiskaavat ja
murhaavat Allahin nimessä!
"Koraanissa kehotetaan tappamaan vain niitä, jotka ovat käytöksellään osoittaneet jotain rikollista, kuten alistamista, murhaamista yms., josta ei yhteiskunnalle ole hyötyä."Kyllä, Koraani kehottaa tappamaan myös muslimeja, mikäli he toimivat tietyllä tapaa väärin. Tosin korjauksena kommenttiisi: koska he EIVÄT toimi Jumalan sääntöjen mukaisesti.
tiirismaa kirjoitti:
a.yahyalle:
Edelliseen liittyen käytän tilaisuutta hyväkseni kysyäkseni sinulta uudelleen yhden kysymyksen, jonka esitin jo aikaisemmin kirjoituksesi Naisen vika yhteydessä.
Kirjoitat 29.4.2012 pitkän luettelon musliminaisen oikeuksista avioliitossa . Yhden tärkeän oikeuden olet unohtanut. Suomessa myös muslimivaimo saa luopua islamista ja kääntyä esim. kristityksi. Miksi olet jättänyt tämän tärkeän oikeuden pois luettelosta? Odotan selitystäsi.Olen vastannut kommenttiisi.
kiitos vastauksesta kirjoitti:
Jos "vääräuskoinen" on väärä käännös, mikä olisi oikea käännös?
Sana "kaafir" (uskoton, epäuskovainen) viittaa uskonnollisessa asiayhteydessä totuuden piilottamiseen, peittämiseen tai kieltämiseen eli "kaafir" ei ole (vielä) havainnut totuutta. Sanaa käytetään myös esimerkiksi maanviljelijästä, joka levittää siemenet maahan ja peittää ne mullalla.
"Kufria" (epäuskoa) on monenlaista, joista kaikki tyypit eivät suinkaan ole yhtä lailla "tuomittavia". "Kufria" ovat itsepäisyys, torjuminen, ylimielisyys/ylpeys, kieltäminen (hyväksyy sydämessään, ei kielellään; esim. kutsuu itseään muslimiksi, mutta ei rukoile), tekopyhyys, kielletyn muuttaminen sallituksi, Jumalan määräysten vihaaminen, pilkkaaminen, välttely ja Jumalan lakien korvaaminen.
Kaafirin ei tule olla haukkumasana, koska haukkuminen tekee hallaa ja koska kohtaloaan ei voi valita. Luulen, että uskoton on neutraaliudessaan sopiva(hko) käännös).- Eli...
a.yahya kirjoitti:
Kyllä, Koraani kehottaa tappamaan myös muslimeja, mikäli he toimivat tietyllä tapaa väärin. Tosin korjauksena kommenttiisi: koska he EIVÄT toimi Jumalan sääntöjen mukaisesti.
...hyväksyt ei-muslimien tappamisen, jos nämä eivät alistu islamin ylivaltaan?
- Olet....
a.yahya kirjoitti:
Kyllä, hadiithit kertovat Muhammadin elämästä ja hadiitheista sahiiheiksi luokitellut ovat kaikista luotettavimpia. Kuten sanoin, myös sahiih-kokoelmissa on tarkastettava yksittäisen hadiithin kertojan/kertojien luotettavuus, mikä johtaa lopulta siihen lopputulokseen epäilyksesi osalta, että hadiithit eivät tue Muhammadin väkivaltaisuutta. Islam sallii vain puolustautumisen ja puuttumisen tilanteisiin, jossa ihmistä tai kansaa sorretaan - joka tapauksessa rauhanneuvottelut ovat aina etusijalla ja puolustussodassa pyritään suojelemaan vastapuolen siviilejä sekä selviämään mahdollisimman vähin uhrein. Viattomia ihmisiä ei saa tappaa missään tapauksessa.
Islamin mukaan uskontoon ei voi pakottaa ketään, sillä uskominen vaatii vilpittömyyttä. Kidutustilanteissahan ihminen antaa helposti periksi, jotta selviäisi vähemmällä, ja tämä periksi antaminen voi tarkoittaa valehtelua oman etunsa puolesta. Jos kuvitellaan, että joku yrittää väkisin käännyttää uskontoon väkivallan keinoin, eikö vastapuolen olisi vain helpompi sanoa uskovansa ja näyttää siltä, että uskoo? Tällöin "uskomisesta" ei ole kummalekaan osapuolelle mitään hyötyä.
Islamista pois kääntymistä täytyy tarkastella syvällisemmin kuin se taso, jolle tarkastelu jää yleisissä keskusteluissa. Ulkopuolisten on ehkä vaikea ymmärtää uskon syvyyttä sen kaikilla osa-alueilla ja täten on helppo ajatella, että juuri islam on ihmisten kehittämä uskonto. Islam kuitenkin tarjoaa loogiset selitykset paljolle (yllätys) ja ihminen, joka luopuu hyvistä teoista, itsensä ja muiden arvostamisesta yms. on menettänyt lopulta kaiken, jos hylkää islamin. Kyllä, muutkin kuin muslimit voivat olla hyviä ihmisiä, mutta islam vie kaiken korkeammalle tasolle, koska Jumalan antama motivaatio voittaa kaiken maalliseen elämään sidotun. On varmasti "muslimeja", joita on peloteltu tai jotka on syyttä tapettu uskon hylkäämisen vuoksi. Tämä osoittaa kuitenkin ns. teloittajien kypsymättömyyttä ajatella islamilaisittain.
Minä olen palannut islamiin ja matkallani ennen islamia ja myös sen jälkeen olen joutunut jatkuvasti kyseenalaistamaan Koraania ja Muhammadin sunnaa ymmärtääkseni. Alkuun oli vaikea erottaa mikä on totta ja mikä ei, mutta lopulta jäljelle on jäänyt vahva ajatus siitä, että Jumala ei halua pahaa ihmisille, joten kaikki mm. väkivaltaiset väitteet ovat täyttä hölynpölyä, mutta silti yritän löytää tarpeen vaatiessa selityksen. Kuinka kukaan voisi koskaan edes ajatella mitään islamista, jos ei voisi kyseenalaistaa Muhammadin oppeja?...sinä kyllä kova valehtelemaan.
"hadiithit eivät tue Muhammadin väkivaltaisuutta" - Luotettavat hadithit nimenomaan tukevat väitettä, että Muhammad toimi väkivaltaisesti.
"Islam sallii vain puolustautumisen ja puuttumisen tilanteisiin, jossa ihmistä tai kansaa sorretaan" - Islam sallii myös hyökkäyssodan tilanteissa, jossa ei-muslimit eivät suostu kääntymään islamiin tai alistumaan dhimmeiksi, toisen luokan ihmisiksi. Tästä on selvät ohjeet Koraanissa ja sunnassa.
"Viattomia ihmisiä ei saa tappaa missään tapauksessa." - Teoriassa kyllä. Mutta seuraava esimerkki Muhammadin sunnasta todistaa, että tämäkään periaate ei ole suinkaan ehdoton: >>>> As-Sab bin Jaththama on kertonut: Profeetta ohitti paikan nimeltä A-Abwa tai Waddan, ja häneltä kysyttiin, onko luvallista hyökätä pakanasotureiden kimppuun yöllä siinäkin tapauksessa, että näiden naiset ja lapset todennäköisesti joutuvat vaaralle alttiiksi. Profeetta vastasi: "He (ts. naiset ja lapset) ovat samaa joukkoa (ts. pakanoita)." (Sahih Bukhari 4:52:256) >>>>
"Islamin mukaan uskontoon ei voi pakottaa ketään" - Mutta mahdollisuutena on vain 1) hyväksyä islam, 2) alistua dhimmin . eli toisen luokan ihmisen . asemaan ja maksaa jizyaa, suojelurahaa, tai 3) taistella muslimeja vastaan ja tulla sitä kautta mahdollisesti joko orjaksi tai tapetuksi. Vain nämä kolme islamin lain säätämää vaihtoehtoa on olemassa, ja näistä voi sitten kukin valita vapaasti mieluisensa. Nämä ovat ne rajat, joiden sisällä ihmiset voivat islamin mukaan harjoittaa uskonnonvapautta. Seuraava esimerkki, jossa Muhammad tivaa profetiansa hyväksymistä, kuvaa sitä, kuinka 'vapaaehtoisen islamiin palaamisen' houkuttelevuutta voidaan tarvittaessa tehostaa uhkailulla ja miekalla: >>>> Allahin lähettiläs jatkoi: "Voi sinua, Abu Sufyan, eikö sinun olisi jo aika tietää, että minä ollen Allahin lähettiläs!" Abu Sufyan vastasi: "Kautta isäni ja äitini, kuinka lempeä, jalo ja ystävällinen sinä oletkaan! Mitä tähän tulee, on sielussani vieläkin epäilyä!" Al-Abbas huudahti hänelle: "Voi sinua, käänny islamiin, ennen kuin kaulasi katkaistaan, ja todista, ettei ole muuta jumalaa kuin Allah ja että Muhammad on Hänen lähettiläänsä!" Abu Sufyan lausui toden uskontunnustuksen ja kääntyi islamiin. (Ibn Hisham: 385) >>>>
"Kidutustilanteissahan" - Mitä mieltä muuten olet siitä, että profeettasi kidutti uskonluopioita?
"Islam kuitenkin tarjoaa loogiset selitykset paljolle" - Mitä loogista näet esim. Koraanin useissa virheissä? http://www.faithfreedom.org/Articles/SKM/contradictions.htm
"On varmasti "muslimeja", joita on peloteltu tai jotka on syyttä tapettu uskon hylkäämisen vuoksi." - Muslimimaissa tapetaan jatkuvasti uskonsa hylkääviä muslimeja. Monet joutuvat salaamaan islamista luopumisen yhteisön vihareaktion pelossa.
"Tämä osoittaa kuitenkin ns. teloittajien kypsymättömyyttä ajatella islamilaisittain." - Eikö profeettasi kyennyt ajattelemaan islamilaisittain tappaessaan ja kiduttaessaan uskonhylkääjiä?
"Minä olen palannut islamiin" - Sinä siis yksinkertaisesti sekosit päästäsi (tämän kyllä huomaa teksteistäsi) ja pidät joukkomurhia, etnisiä puhdistuksia, orjuuttamista, lapsennaimista, raiskaamista jne. hyvinä asioina. Hulluja löytyy valitettavasti kaikkialta. Eli... kirjoitti:
...hyväksyt ei-muslimien tappamisen, jos nämä eivät alistu islamin ylivaltaan?
En sanonut niin enkä hyväksy ei-muslimien tappamista. Olen jo selittänyt pakottamisen hulluuden olevan kaukana islamista.
Olet.... kirjoitti:
...sinä kyllä kova valehtelemaan.
"hadiithit eivät tue Muhammadin väkivaltaisuutta" - Luotettavat hadithit nimenomaan tukevat väitettä, että Muhammad toimi väkivaltaisesti.
"Islam sallii vain puolustautumisen ja puuttumisen tilanteisiin, jossa ihmistä tai kansaa sorretaan" - Islam sallii myös hyökkäyssodan tilanteissa, jossa ei-muslimit eivät suostu kääntymään islamiin tai alistumaan dhimmeiksi, toisen luokan ihmisiksi. Tästä on selvät ohjeet Koraanissa ja sunnassa.
"Viattomia ihmisiä ei saa tappaa missään tapauksessa." - Teoriassa kyllä. Mutta seuraava esimerkki Muhammadin sunnasta todistaa, että tämäkään periaate ei ole suinkaan ehdoton: >>>> As-Sab bin Jaththama on kertonut: Profeetta ohitti paikan nimeltä A-Abwa tai Waddan, ja häneltä kysyttiin, onko luvallista hyökätä pakanasotureiden kimppuun yöllä siinäkin tapauksessa, että näiden naiset ja lapset todennäköisesti joutuvat vaaralle alttiiksi. Profeetta vastasi: "He (ts. naiset ja lapset) ovat samaa joukkoa (ts. pakanoita)." (Sahih Bukhari 4:52:256) >>>>
"Islamin mukaan uskontoon ei voi pakottaa ketään" - Mutta mahdollisuutena on vain 1) hyväksyä islam, 2) alistua dhimmin . eli toisen luokan ihmisen . asemaan ja maksaa jizyaa, suojelurahaa, tai 3) taistella muslimeja vastaan ja tulla sitä kautta mahdollisesti joko orjaksi tai tapetuksi. Vain nämä kolme islamin lain säätämää vaihtoehtoa on olemassa, ja näistä voi sitten kukin valita vapaasti mieluisensa. Nämä ovat ne rajat, joiden sisällä ihmiset voivat islamin mukaan harjoittaa uskonnonvapautta. Seuraava esimerkki, jossa Muhammad tivaa profetiansa hyväksymistä, kuvaa sitä, kuinka 'vapaaehtoisen islamiin palaamisen' houkuttelevuutta voidaan tarvittaessa tehostaa uhkailulla ja miekalla: >>>> Allahin lähettiläs jatkoi: "Voi sinua, Abu Sufyan, eikö sinun olisi jo aika tietää, että minä ollen Allahin lähettiläs!" Abu Sufyan vastasi: "Kautta isäni ja äitini, kuinka lempeä, jalo ja ystävällinen sinä oletkaan! Mitä tähän tulee, on sielussani vieläkin epäilyä!" Al-Abbas huudahti hänelle: "Voi sinua, käänny islamiin, ennen kuin kaulasi katkaistaan, ja todista, ettei ole muuta jumalaa kuin Allah ja että Muhammad on Hänen lähettiläänsä!" Abu Sufyan lausui toden uskontunnustuksen ja kääntyi islamiin. (Ibn Hisham: 385) >>>>
"Kidutustilanteissahan" - Mitä mieltä muuten olet siitä, että profeettasi kidutti uskonluopioita?
"Islam kuitenkin tarjoaa loogiset selitykset paljolle" - Mitä loogista näet esim. Koraanin useissa virheissä? http://www.faithfreedom.org/Articles/SKM/contradictions.htm
"On varmasti "muslimeja", joita on peloteltu tai jotka on syyttä tapettu uskon hylkäämisen vuoksi." - Muslimimaissa tapetaan jatkuvasti uskonsa hylkääviä muslimeja. Monet joutuvat salaamaan islamista luopumisen yhteisön vihareaktion pelossa.
"Tämä osoittaa kuitenkin ns. teloittajien kypsymättömyyttä ajatella islamilaisittain." - Eikö profeettasi kyennyt ajattelemaan islamilaisittain tappaessaan ja kiduttaessaan uskonhylkääjiä?
"Minä olen palannut islamiin" - Sinä siis yksinkertaisesti sekosit päästäsi (tämän kyllä huomaa teksteistäsi) ja pidät joukkomurhia, etnisiä puhdistuksia, orjuuttamista, lapsennaimista, raiskaamista jne. hyvinä asioina. Hulluja löytyy valitettavasti kaikkialta.Olen jo selittänyt, mutta et ilmeisesti ole lukenut viestejäni, ja tässäkin väännät kaiken ylösalaisin huviksesi.
Mutta mitä tulee väitettyihin Koraanin virheisiin mainitsemassasi linkissä: etkö huomaa kuinka katkelmia on analysoitu yksinkertaisesti lapsen tasolla?
Lisäksi kirjoittaja ei ymmärrä tieteestä sen vertaa, että esimerkiksi tietäisi ilmakehässä olevan seitsemän kerrosta, joihin Jumala viittaa Koraanissa. Kuinka kirjoittajan tai sivuston voi ottaa tosissaan?- Et...
a.yahya kirjoitti:
Olen jo selittänyt, mutta et ilmeisesti ole lukenut viestejäni, ja tässäkin väännät kaiken ylösalaisin huviksesi.
Mutta mitä tulee väitettyihin Koraanin virheisiin mainitsemassasi linkissä: etkö huomaa kuinka katkelmia on analysoitu yksinkertaisesti lapsen tasolla?
Lisäksi kirjoittaja ei ymmärrä tieteestä sen vertaa, että esimerkiksi tietäisi ilmakehässä olevan seitsemän kerrosta, joihin Jumala viittaa Koraanissa. Kuinka kirjoittajan tai sivuston voi ottaa tosissaan?...ole selittänyt mitään, vaan ainoastaan esittänyt teille muslimipropagandisteille tyypillisiä valheita, jotka olen jo lukemattomia kertoja kumonnut.
"etkö huomaa kuinka katkelmia on analysoitu yksinkertaisesti lapsen tasolla" - Niinpä niin. Koska a.yahya ei kykene osoittamaan kirjoittajan analyysejä vääriksi (koska ne eivät sitä ole), hän hyökkää itse kirjoittajaa vastaan. Tämä on tyypillistä a.yahyan kaltaisille islamilaisille supremasisteille, joilla ei ole mitään rationaalisia argumentteja järjettömän uskonsa tueksi.
"ilmakehässä olevan seitsemän kerrosta" - Ilmeisesti Koraanin lukeminen on surkastuttnut aivosi niin, ettet tiedä edes sitä, että ilmakehässä on ilmakehässä on neljä kerrosta. - Miksi...
a.yahya kirjoitti:
En sanonut niin enkä hyväksy ei-muslimien tappamista. Olen jo selittänyt pakottamisen hulluuden olevan kaukana islamista.
...sitten pidät täydellisenä ihmisenä miestä, joka suorastaan massamurhasi ihmisiä?
- Islamia Ihmettelevä
"Islam on Armeliaan Jumalan ihmiskunnalle antama siunaus ja armo, jotta ihmiset voisivat elää onnellisina ja menestyksekkäinä nöyrtymällä tekemään hyvää itselleen ja muille ihmisille."
Minusta näyttää siltä, että esimerkiksi arabikevättä eläneet muslimit ovat täysin unohtaneet Islamin, muslimit ovat tehneet paljon pahaa toisilleen ja muille.
Pahanteko senkun jatkuu ja jatkuu...
Milloin muslimit alkavat elää onnellisina? Et... kirjoitti:
...ole selittänyt mitään, vaan ainoastaan esittänyt teille muslimipropagandisteille tyypillisiä valheita, jotka olen jo lukemattomia kertoja kumonnut.
"etkö huomaa kuinka katkelmia on analysoitu yksinkertaisesti lapsen tasolla" - Niinpä niin. Koska a.yahya ei kykene osoittamaan kirjoittajan analyysejä vääriksi (koska ne eivät sitä ole), hän hyökkää itse kirjoittajaa vastaan. Tämä on tyypillistä a.yahyan kaltaisille islamilaisille supremasisteille, joilla ei ole mitään rationaalisia argumentteja järjettömän uskonsa tueksi.
"ilmakehässä olevan seitsemän kerrosta" - Ilmeisesti Koraanin lukeminen on surkastuttnut aivosi niin, ettet tiedä edes sitä, että ilmakehässä on ilmakehässä on neljä kerrosta.Onko tiede todistanut seuraavat sfäärit: troposfääri, stratosfääri, mesosfääri, termosfääri, eksosfääri, ionosfääri ja magnetosfääri?
- Luettavaa...
a.yahya kirjoitti:
Onko tiede todistanut seuraavat sfäärit: troposfääri, stratosfääri, mesosfääri, termosfääri, eksosfääri, ionosfääri ja magnetosfääri?
...pseudotieteilijä a.yahyalle: http://fi.wikipedia.org/wiki/Ilmakehä
- EtteiTotuusUnohdu
jep jep kirjoitti:
Näinhän se menee.
http://wikiislam.net/wiki/Abrogation_(Naskh)
Islam ei todellisuudessa ole mikään uskonto vaan fasismia muistuttava poliittinen ideologia. Itse asiassa Hitler ja monet muut natsit/fasistit suorastaan ihailivat islamia sen barbaarisuuden takia.Ja nyky-Saksassa äärimuslimit veljeilevät uusnatsien kanssa.
- Esko
Selityksistäsi saa sen käsityksen, että Muhammed tappoi vain väärin tehneitä ja väärässä olevia ihmisiä.
Herra varjelkoon meitä tällaisilta profeetoilta! Maailma on ollut, ja on vieläkin tännä ihmisiä, jotka ovat aina oikeassa ja valmiita nujertamaan väärässä olevia, mutta kristitty ei saa tehdä sellaista.
Muhammedin opit ovat huuhaata ja petollisia. Ihmisiä on usein helppo pettää, kun tavallisen ihmisen älykkyys ei ole huimaavan korkea. Muhammed teki sellaista ja nykyaikanakin on taitavia valehtelijoita korkeilla paikoilla yhteiskunnassa.
Kristinuskon opit ovat luotettavampia kuin Koraanin petokset. Koraani ei anna ihmisille parasta opetusta, siinä on sen petos. Se on vain heikosti kopioitu kristinuskosta. EtteiTotuusUnohdu kirjoitti:
Ja nyky-Saksassa äärimuslimit veljeilevät uusnatsien kanssa.
Keitä voivat olla äärimuslimit?
Esko kirjoitti:
Selityksistäsi saa sen käsityksen, että Muhammed tappoi vain väärin tehneitä ja väärässä olevia ihmisiä.
Herra varjelkoon meitä tällaisilta profeetoilta! Maailma on ollut, ja on vieläkin tännä ihmisiä, jotka ovat aina oikeassa ja valmiita nujertamaan väärässä olevia, mutta kristitty ei saa tehdä sellaista.
Muhammedin opit ovat huuhaata ja petollisia. Ihmisiä on usein helppo pettää, kun tavallisen ihmisen älykkyys ei ole huimaavan korkea. Muhammed teki sellaista ja nykyaikanakin on taitavia valehtelijoita korkeilla paikoilla yhteiskunnassa.
Kristinuskon opit ovat luotettavampia kuin Koraanin petokset. Koraani ei anna ihmisille parasta opetusta, siinä on sen petos. Se on vain heikosti kopioitu kristinuskosta.Islam oli ennen kristinuskoa.
- Liar, liar
a.yahya kirjoitti:
Islam oli ennen kristinuskoa.
Islam keksittiin vasta 600 luvulla, kristinusko syntyi Jeesuksen kuoltua. Astu jo esiin sieltä valheiden verhosta. Käyttäytymisesi on naurettavaa, keksit omia juttujasi kun huomaat ettet pysty perustelemaan väittämiäsi totuudella. Valoja tauluun!
Liar, liar kirjoitti:
Islam keksittiin vasta 600 luvulla, kristinusko syntyi Jeesuksen kuoltua. Astu jo esiin sieltä valheiden verhosta. Käyttäytymisesi on naurettavaa, keksit omia juttujasi kun huomaat ettet pysty perustelemaan väittämiäsi totuudella. Valoja tauluun!
Jumala kertoi Aadamille ja Eevalle, että nämä eivät saa syödä kielletystä puusta, mutta he tekivät syntiä ja Jumala karkotti heidät maan päälle. Saatana ei suostunut kumartamaan Aadamia, kun Jumala käski enkeleitä, koska toisin kuin Aadam, nämä eivät tienneet asioiden nimiä, jotka Jumala oli juuri opettanut Aadamille. Saatana pyysi Jumalalta lupaa Tuomiopäivään saakka yrittää kutsua Aadamia ja tämän jälkeläisiä pois suoralta tieltä, islamista eli vain Jumalalle alistumisesta, ja Jumala antoi tähän luvan. Tehtyään väärin Aadam ja Eeva katuivat ja sanoivat alistuvansa Jumalalle eli olivat muslimeja.
Aadamin jälkeen Jumala on lähettänyt mm. Aabrahamin, Mooseksen ja Jeesuksen välittämään viestiä Jumalan ykseydestä ja ilosanomaa muukalaisille, jotka matkaavat tässä maailmassa takertumatta sen iloihin vaan toivovat sen sijaan ikuisen Paratiisin onnea, jolle ei ole vertaista. Viimeisenä tuli Muhammad vahvistamaan Aabrahamin, Mooseksen ja Jeesuksen viestin, sillä ihmiset olivat korruptoineet viestit sisältämään jotain muuta kuin millaisiksi ne oli alun perin tarkoitettu. Jeesus ei esimerkiksi käskenyt palvomaan itseään vaan hän kehotti ihmisiä kääntymään Jumalan puoleen ja rukoilemaan vain Häntä - ei mitään epäselvää ja epäloogista kolmiyhteistä polyteistista Jumalaa poikineen ja henkineen.
Uskon asioita käsiteltäessä "totuus" on mielenkiintoinen käsite. Jokaisella on oma uskomuksensa, josta ei päästä irti vaikka totuus kuinka julkisen avoimesti ja yksinkertaisen selkeästi esitettäisiin silmien edessä. Ken uskoo, pelastuu, ken ei, omapahan on valintansa. Me teemme uhrauksia ja saamme siitä palkkiomme, turha voivotella, jos joutuu lopulta häviölle. Varoituksia on tullut ja niitä tulee, ottakaa vaari.
- noumann
Juuri noin, ei ole uskonto vaan verenhimoinen vallanhaluinen kultti, johon lapset on pienestä pitäen kasvatettu. Pojat saavat olla ja metelöidä, heitä ei kielletä. Tytöt ovat tossun alla heti vauvasta, eikä tyttöjä edes lasketa lasten joukkoon.
Ja kun suomalaiset ovat suvaitsevaisia ja ihannoivat monikulttuurisuutta, he samalla hyväksyvät kaikki islamin kielteiset piirteet: kunniamurhat, naisten alistamisen, perheväkivallan, ihmisoikeuksien loukkaukset, sananvapauden kieltämisen, ihmisten tasa-arvon kieltämisen, lapsiavioliitot, moniavioisuuden jne. - Bwana1
Euroopan islam on imperialistinen ja rasistinen yhteiskuntajärjestelmä kuten kansallissosialismi ja kommunismi. Ei uskonto. Uskonto aina vapaaehtoisuuteen pohjautuva yksilön palvontasuhde jumalaansa kohtaa.
- koraani!
Lukekaa koraania, vain silloin voitte tietää mitä islam oikeasti on. Sillä intternetistä saat ristiriitoja laidasta laitaan.
- koidi
Profeetta Mohammed ei ollut rauhan mies. Hän tavoitteli valtaa keinoja kaihtamatta. Kun hän oli saavuttanut riittävästi polittiista valtaa ja kun hänen rosvojoukkonsa oli riittävän voimakas kukistaakseen viholliset, kävi hän avoimeen sotaan muita kansoja ja eriuskoisia vastaan. Mohammed taisteli elämänsä aikana 66 merkittävää taistelua (jihadia), joissa hän sai valtaansa yhdistetyn Arabian niemimaan ja kukisti alueella eläneet juutalaiset yhteisöt. Kristityt hän alisti veronmaksajiksi ja palvelijoikseen.
Kummallista kyllä, todellisuudessa Muhammad ei ollut maallisen mammonan perässä. Tutustupa paremmin hänen elämänkertaansa luotettavien hadiithien kautta. Hän oli hyvin nöyrä ja antelias mies, toista samanlaista et löydä kuuna päivänä.
- Todellisuudessa...
a.yahya kirjoitti:
Kummallista kyllä, todellisuudessa Muhammad ei ollut maallisen mammonan perässä. Tutustupa paremmin hänen elämänkertaansa luotettavien hadiithien kautta. Hän oli hyvin nöyrä ja antelias mies, toista samanlaista et löydä kuuna päivänä.
...hän oli maallisen mammonan perään ja ryösteli ahkerasti ei-muslimien omaisuutta. Hän ei ollut nöyrä ja antelias, vaan erittäin ylimielinen ja suuruudenhullu.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1356151
- 574376
- 592841
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s282778Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161875- 151544
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹341412Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗251395- 301240
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest431151