pco, endo, D-vitamiini

7+13

Heippa!

Osaatko sanoa tällaiseen asiaan mitään, kun tein itselläni D-vitamiini"kokeen" :D Kun siitä niin vouhotetaan.
Eli menkkoja ei tule koskaan ilman teroja. Pco on kuulemma todella pahana ja endokin runsasta, mutta toistaiseksi ainakin pinnallista. Lääkärin mukaan lapsettomuus minun kohdallani johtuu pco:sta eikä endosta.
No aloin viimeisen terokierron alussa ottamaan reilusti D-vitamiinia (120 en muista mitä yksikköä tässä käytetään.. Suositushan on nykyään 10 tms. ?) sekä sellaista monivitamiin & hivenaine valmistetta (luontaistuotekaupasta)
Ja minulle tuli elämäni ekat kuukautiset, kierron pituudeksi tuli 33 päivää. Ja oviskin tuli bongattua kp 20 tienoilla. Raskautunut en kuitenkaan yrityksestä huolimatta.
Mietinkin, onko sitä lääkäreiden keskuudessa koskaan "tunnustettu" että D-vitamiinilla olisi vaikutusta pco-potilaiden ovulointiongelmiin? Vai oliko tämä puhdasta sattumaa?
Mistä saisin faktatietoa pco:sta ja siitä, miten oireita voisi helpottaa, tai onko mitään kotikonsteja jolla tätä rakkulamäärää saisi pienennettyä ja ovulointia käyntiin?

Kiitos!

1

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,
      Kiitos kysymyksestä. Tutkimustieto D-vitamiinin tehosta ovulaation aikaansaamiseksi on hyvin vähäistä. Yhdessä pienessä aineistossa kalsium-D-vitamiini ja metformiini yhdessä auttoivat, mutta ei d-vitamiini yksin.
      Sinun kohdalla uskon enemmän sattumaan kuin D-vitamiiniin.
      Tietoa PCO:sta löydät täältä http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00686.
      Ikävä kyllä kotikonsteja PCO:n parantamiseksi ei ole. Jos sinulla on ylipainoa, painon pudotus auttaa kehoasi parempaan aineenvaihdunnan tasapainoon ja se tekee PCOn lääkkeellisen hoidon helpommaksi ja tehokkaammaksi.

      Ystävällisesti
      Anne-Maria / Väestöliiton klinikat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4774
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3912
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      208
      3804
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      108
      2220
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1336
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      132
      1258
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      162
      1246
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1105
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      493
      1059
    Aihe