Minulla on paha koivuallergia sekä olen allerginen lepälle ja heinille. Varsinkin nyt, kun on tosi runsaasti koivun siitepölyn, välttelen ulkoilua. Allergialääkkeiden voimalla voin olla ulkona, mutta muutama tunti sen jälkeen alkaa hengitys vinkua, silmät ja nenä vuotavat. Puolisoni mielestä vain pahennan allergiaani kun välttelen ulkoilua, koska siitepölyisessä ilmassa oleskelu on hänen mielestään siedätyshoitoa. Omasta mielestäni ulkoilua on syytä vältellä pahimpana aikana, koska oireettomana oleminen parantaa elämänlaatua ja kenties voin tällä tavalla välttyä saamasta astmaa (lääkäreiden mielestä minulle on taipumusta astmaan). Kumpi meistä on oikeassa? Pahennanko vain allergiaani, kun välttelen siitepölyä?
Ulkoilu välttelyä
Pitäisikö ulkoilla?
1
122
Vastaukset
- teija.dunder
Siitepölykaudella jokainen joutuu siitepölyaltistukseen vaikka olisikin pääasiassa sisällä. Pölyjä kantautuu väistämättä sisätiloihin. Siedätyshoidossa pitkän ajan kuluessa totutetaan elimistö sietämään siitepölyn allergeeneja eli itse ei voi siedättää itseään parin kolmen kuukauden kuluessa, koska prosessi vaatii pitemmän ajan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 646207
- 635609
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise1284495- 573889
- 143805
- 323229
- 682999
- 592846
- 702599
- 471960