Clomifen aloitettu vääränä päivänä?

Joutsen

Hei,

Olen syönyt clomifenia pari kiertoa (PCOS) ja halusin pitää tauon viime kuussa ja pidinkin. Aloitin Primolutit joita söin 2 x päivä 10 päivän ajan. Viimeisin pillerin otin viime viikon keskiviikkona. Lauantain tuli vähän rusehtavaa valkovuotoa ja su-ti tuli niukasti rusehtavaa. Tiistaina (joka oli siis kp3 jos laskee että sunnuntaina olis menkat alkanut) soitin lääkäriin ja kyselin voinko ottaa clomifenin kun epäilin ettei nämä ole vielä kunnon menkat. Sieltä sanottiin että aloita vaan clomifen (kp 3-7) ja aloin siis syömään niitä tiistaina, tänään otin kolmannen clomin. Tänään ne menkat sitten alko, tuli kunnon vuotoa ja kamalat kivut. Mitäs nyt kun aloitinkin clomit tavallaan 4-5 päivää liian aikaisin? Tarkoittaako se ettei tässä kierrossa ole mahdollista ovuloida ja tulla raskaaksi? Tai miten se voi vaikuttaa että otinkin clomit liian aikaisin? Huoh turhauttaa. Kiitos kovasti jos jaksatte vastata :)

1

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiitos kysymyksestäsi!

      Clomifenin kanssa on tosiaankin joskus vähän vaikeaa määritellä, mistä päivästä lääkkeen aloittaa. Yleensä kannattaa odottaa ensimmäinen runsas vuotopäivä, mikä lasketaan ensimmäiseksi kiertopäiväksi, ei siis vielä tiputtelua. Jos taas vuoto on pelkkää tiputtelua, voi Clomifenin aloittaa sitten vaikka 5. tiputtelupäivä ja syödä viisi päivää. Hoitava lääkäri voi kuitenkin antaa erilaiset ohjeet, mitkä on sovellettu juuri sinun kiertoosi.

      Sinun kannattaa hakeutua ultraäänitutkimukseen kierronpäivä 12-14, jotta voidaan arvioida, tuleeko tähän kiertoon ovulaatiota vai ei. Näin vältyt mahdollisilta turhilta ovulaatiotestien tekemisiltä. On onneksi kuitenkin hyvin paljon mahdollista, että ovulaatio tulee.

      Onnea jatkooa!

      Anna-Kaisa/Väestöliiton klinikat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      121
      9112
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      315
      6937
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      100
      5980
    4. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      152
      3890
    5. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      30
      3271
    6. Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja

      Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.
      Maahanmuutto
      78
      3260
    7. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      179
      2562
    8. On asioita joita kadun

      Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä
      Ikävä
      17
      1846
    9. Toivoisitko että hän löytäisi jonkun muun?

      Joka voi antaa mihin et kyennyt?
      Ikävä
      32
      1498
    10. Mitä sä pelkäät?

      Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le
      Tunteet
      19
      1286
    Aihe