Remontti kanaviin

Sama taas

Kopioin tämän aloittamani threadin tuolta lapsettomuus-palstalta, koska vasta nyt huomasin, että on tämäkin.

Tässä en sitten käsittele lapsettomuutta sinänsä, vaan ihan fysiologisia ongelmia ja niiden vaikutusta lapsettomuuteen yhdeltä osa-alueelta.
Olemme yrittäneet vaimoni kanssa lasta nyt hieman yli neljä vuotta. Noin vuosi sitten haimme apua klinikalta. Mainittakoon, että periaatteessa kaikki on kunnossa molemmilla lukuunottamatta, että kohdun limakalvon paksuus jää vähän toivotusta, mutta lääkityksellä sekin meni uomiinsa ja varsinaiseen topiciin liittyvä... ahtaus. Itselläni on kolme lähes aikuista lasta, joten pystyn elämään asian kanssa. Vaimollani ei ole yhtään, joten hän kokee asian hyvin raskaasti ja syyttää itseään.

Itse asiaan kuitenkin:

Ensimmäisellä kerralla kokeiltiin inseminaatiota, siis siittiöt ruiskutettiin kohtuun. Katetri piti silloin vaihtaa joustavampaan, koska ensimmäisellä ei päästy perille. No, lasta ei tullut, mutta se ei nyt tässä ole se relevantti asia.

Myöhemmin tehtiin koeputkilasta ja alkiota siirrettäessä se kesti ja kesti, koska taaskaan ei meinattu päästä perille. Ultrassa näkyi selvästi (kuin vain ultrassa voi selvästi näkyä), että käytävä oli melkoisen kiemuralla ja vaikka vaimoni rakko oli juuri sopivasti täynnä, oli katetri vaihdettava taipuisampaan. Perille sitten lopulta päästiin ja kaluston tarkistuksen jälkeen todettiin, että alkio oli siellä, missä pitää. Lasta ei taaskaan tullut. Luultavasti punktio aiheutti verenvuotoa, koska sitä tuli sykäyksittäin noin vrk:n välein - oman oletukseni mukaan aina, kun kohtuuun kertyi verta riittävästi. Jos näin, tuli alkiomme siinä samalla ulos.

Probleema:

Olen joitakin kertoja kuullut tai lukenut, että hedelmättömyyshoidolla saadun lapsen jälkeen on joillakin seuraava tullut ihan normaalilla tavalla ja joskus melko nopeastikin.

Siis jos kanavat ovat "kierroksella", eivät siittiöt pääse yhdynnässä perille asti. Voisiko olla, että synnytyksen jälkeen paikat sitten taas oikenevat tai kanavat avartuvat ja voidaan helpommin tulla normaalisti raskaaksi.

Jos näin on, voisi joku tutkia mahdollisuutta, että kun on suljettu kaikki muu pois, pystyttäisiin tekemään pieni remontti, jolla saataisiin väylä siihen kuntoon, että siittiöt löytäisivät perille.

Lapsettomuus on useimmille (lasta haluaville) varsin kova paikka. Lapsettomuushoito on myös henkisesti raskasta, sillä vaikka siinäkin pätevät erilaiset onnistumisprosentit ja niiden pienuus, ovat odotukset todella kovat myös ja varsinkin niille, joille se on myös taloudellinen taakka. Mahdollisimman pieni onnistumisprosentti ja sitkeät asiakkaat tosin ovat klinikoille se tulonlähde.

Voisi olettaa, että jos tuollainen operaatio pystyttäisiin tekemään, saattaisi se lopulta olla kohtuullisen helppo, ehkä päiväkirurginen toimenpide. Saatan muistaa väärin, mutta muistaisin, että exäni rakkoa oikaistiin ihan päiväkirurgiassa.

Mielipiteitä?

1

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiitos kysymyksestäsi.

      Inseminaatioissa tai alkionsiirroissa tulee aina silloin tällöin vastaan tilanne, että katetrin uittaminen kohtuun on hankalaa. Toimenpiteen tekevä lääkäri arvioi tilanteen ja mikäli se on poikkeuksellisen vaikeaa, voidaan tehdä kohdun kaulakanavan laajennus sairaalassa pienessä nukutuksessa. Joskus myös synnytyksen jälkeen tilanne korjaantuu itsestään.
      On vaikea arvioida, olisiko tämä oleellisin asia, miksi raskaus ei ole alkanut. Suhtauden itse siihen teoriaan vähän epäillen, koska toimenpide on kuitenkin tehty ilman esimerkiksi ns.transmyometraalista siirtoa, jossa kohdun kaulakanava ohitetaan ja alkio viedään suoraan kohtuun.
      Asia kannattaa kuitenkin ottaa puheeksi teitä hoitavassa klinikassa.

      Ystävällisin terveisin,

      Anna-Kaisa/Väestöliiton klinikat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      440
      3788
    2. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      74
      3016
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      130
      1903
    4. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      121
      1657
    5. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      146
      1440
    6. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      31
      1407
    7. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      161
      1339
    8. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      75
      1245
    9. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      83
      1244
    10. Yleltä tiukka nootti Sohvaperunat-sarjan tyypeistä: "Halutessaan ja tapauskohtaisesti harkiten..."

      Näin "Sohvis-julkkiksia" suojellaan! Toisaalta ovathan nämä ihmiset itse lähteneet mukaan reality-ohjelmaan. Että mitä m
      Sohvaperunat
      18
      1165
    Aihe