Hei,
Lueskelin PCOS:ta joka itsellänikin on ja monissa nettisivuissa sanottiin että PCOS:laisilla on huono munasolun laatu. Yhdeksi syyksi mainittiin se, että kun ovuloi myöhempään kierrossa niin se vaikuttaa negatiivisesti munasolun laatuun. Itse olen syöny kaksi kiertoa clomeja (1 tabl kp 3-7) ja ensimmäisellä kierrolla ovuloin kp 18 ja toisella kierrolla kp 22. Eli erittäin myöhään. Nyt on kp 18 eikä ovulaatiosta vielä tietoakaan. Voiko munasoluun laatuun vaikuttaa se että ovuloi myöhään kierrossa? Miksi? Voinko tehdä jotain parantaakseni munasolun laatua?
Kiitos vastauksestasi jo etukäteen!
Kierron pituus ja munasolun laatu
5
466
Vastaukset
Kiitos kysymyksestäsi!
Kierronpäivinä 18-22 tapahtuva ovulaatio voi vielä aivan hyvin johtaa raskauteen. Ei ole olemassa mitään varmaan "raja-arvopäivää", mitä ennen ovulaation pitäisi tulla.
Munasolujen laatuun ei voi kovin paljon itse vaikuttaa. Kuten varmasti tiedätkin, niin tupakointi ja naisen ikä ovat ovat ainakin tekijöitä, joilla on merkitystä. PCOS usein helpottaa ja kierto lyhenee ovulaatioiden tulessa aikaisemmin, kun painoindeksi on normaali. Tosin hoikillakin voi olla PCOS.
Hyvää jatkoa teille!
Anna-Kaisa/Väestöliiton klinikat- kirahviapina
Kiitos vastauksestasi.. BMI minulla on 19 (on aina ollut), joten ylipainoa ei ole, en ole koskaan tupakoinut ja ikää on 24 vuotta. En ymmärrä miksi ovuloin noin myöhään kierrossa. Onko mitään lääkettä millä sitä voisi esimerkiksi aikaistaa? Onko se lainkaan mahdollista? Kiitoksia taas :)
Hei vielä!
BMI on sinulla siten normaali. Onko myös niin ettet harrasta "liikaa" liikuntaa. Joskus pitkän kierron taustalla voi olla myös turhan alhainen rasva% ja elimistön stressihormonit voivat olla koholla suuren fyysisen rasituksen vuoksi. Tällöin munarakkula ei pysty kasvamaan tarpeeksi nopeasti aivolisäkehormonien mataluuden vuoksi.
Ovulaatioinduktiolääkkeilla (tabletit/pistokset) voidaan aikaistaa ja varmistaa ovulaatio. Munarakkula valikoituu ja kasvaa silloin nopeammin. Lääkkeen valinta on hyvä tehdä asiantuntijan avulla.
Sinua voi auttaa asiassa hedelmällisyyshoitoihin erikoistunut gynekologi. Et kertonut missä päin Suomea asut ja onko sinun mahdollista hakeutua helposti hoitoon. Joka puolella Suomea on myös mahdollisuus oman terveyskeskuksen kautta saada lähete lähimpään keskussairaalaan, josta löytyy taitoa näiden asioiden tutkimiseen ja hoitoon.
Ystävällisin terveisin,
Anna-Kaisa/Väestöliiton klinikat- kirahviapina
Hei,
Kiitos kovasti kun jaksoit vastata vielä. Urheilen 2-4 kertaa viikossa, lenkkeilyn, salin tai pyöräilyn merkeissä. Keväällä minulta mitattiin rasvaprosentti joka oli 24% ja ainakin minulle sanottiin että se on erittäin hyvä, viskeraalista rasvaa minulla ei ollut ollenkaan. Asun PK-seudulla ja olemme mieheni kanssa lapsettomuushoidoissa Naistenklinikalla. Taidan sieltä kysellä josko jotain olisi tehtävissä.
Ihanaa että on tämmöinen palsta jossa saa kysellä kaikkea! Kiitos teille!
- kärsimätön
Hei,
kysyisin vielä lisää ovulaatiohäiriöistä. Kuukautiset ovat olleet kauan (n.1,5v) hakusessa pillereiden lopettamisen jälkeen. Apuna Primolutit. Nyt maaliskuusta lähtien kuukautiset tulleet jokseenkin säännöllisesti,kp25-32. Kävin keväällä gynekologilla,koska toiveena olisi raskaus. Ultrassa kaikki näytti olevan kunnossa (ei siis PCO:ta),verikokeista en vielä ole vastauksia saanut. Ovulaatiota olen tikutellut,mutta tuloksetta. Näillä tiedoilla saimme ohjeeksi yrittää vielä raskautta luomusti vuoden verran. Mutta taas vuoden odottelu tuntuu kohtuuttomalta ajalta,kun ovulaatiostakaan ei ole mitään tietoa. Todella stressaavaa!! Ikää minulla 30v,BMI normaalin rajoissa (painoa tullut vuoden aikana lisää). Rankemman urheilun olen jättänyt vähemmälle. Mistä ovuloimattomuus voisi kohdallani johtua? Ja milloin esim.Clomifenia olisi aiheellista kokeilla?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e2356574Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne643566Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1243061- 1562292
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla171833Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1691554- 821464
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o291413Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!
Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https371349Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista
Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.1111051