Ehkaisypillereita?

Hadanalainen

Kiinalainen laakari totesi vaimoni kohdun "kylmaksi". Lisaksi testissa ilmeni hanen mukaansa, että vaimollani on testosteroniarvot liian korkealla. Laakkeeksi han maarasi jotain yrttia ja antoi ehkaisypillerikuurin, jota pitaisi jatkaa kolme kuukautta.

Yritin turhaan etsia netista tietoa, mutta en vain loytanyt. Onko tassa hoidossa mitaan jarkea? Emme ole viela aloittaneet hoitoa, koska suhtaudun asiaan hyvin epaillen. Henkilokohtaisesti en usko, etta testosteroniarvot laskevat talla hoidolla. Ja jos laskevatkin, en usko, etta vaikutus on millaan lailla pysyva.

Olemme kolme vuotta yrittaneet lasta ja suvun paine vaimoani kohtaan on valtava. En voi kauaa jarruttaa aloittamista ilman minkaanlaista faktatietoa. Pyydan nopeaa vastausta. Kiitos jo etukateen.

3

243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alkuperainen kysyja

      Miksi peukku alaspain? Olisi kiva saada joku palaute myos silloin.

      Tama ei ole mikaan trolli, vaan olen aidosti huolissani, ettei aleta tekemaan mitaan sellaista, mika hankaloittaisi asioita, kun palaamme Suomeen. Joka tapauksessa Suomessa tulemme hakemaan apua, joten mielestani emme tarvitse nyt mitaan poppakonsteja. On vain hyvin vaikea perustella omaa kantaansa taalla ilman minkaanlaista tietoa. Voin olla vaarassakin, mutta sekin olisi hyva tietaa.

      Taalla suurimmaksi ongelmaksi koen sen, etta sairaalat rahoittavat topimintaansa laakkeita myymalla ja sen verran ennakkoluuloinen olen, etta joskus tuntuu silta kuin laaketta maarattaisiin vain siksi, etta voitaisiin rahastaa.

    • Hei!

      On mahdoton ottaa kantaa tilanteeseenne ilman tarkempia selvityksiä.
      Joskus toki Suomessakin aloitetaan e-pillerikuuri lyhyeksi ajaksi kun toivotaan raskautta. Silloin halutaan tasoittaa omaa kiertoa/ kuivattaa munasarjakystia. Testosteroniarvot laskevat pillereiden ajaksi ja spontaani raskaus saattaa alkaa heti pillereiden lopettamisen jälkeen seuraavilla kierroilla.

      Enempää en osaa tähän tilanteeseen vastata. Kun tulette Suomeen, asiaa voidaan tutkia tarkemmin.

      Ystävällisin terveisin,

      Anna-Kaisa/Väestöliiton klinikat

    • Ei sitten hataa

      Kiitos vastauksesta.

      Paaasia on, ettei mitaan vahinkoa tehda, joten menkoon. Tosin maistoin sita yrttijuomaa ja se vasta tehokasta on, ainakin luulen, koska se on niin pirun pahan makuista. ;=)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4483
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3248
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2904
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      117
      2707
    5. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      16
      2630
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2549
    7. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2547
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2285
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2085
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1737
    Aihe