Nainen vai koira?

Kummankaa?

Persiilleen menneen kuuden vuoden suhteen jälkeen oon pohtinut että mitä tässä tekis. Yksin eläminen ei ole mun juttu, kaveri on oltava. Mutta ottaisiko kaveriksi naisen vai koiran, molemmissa on etunsa ja haittansa.

Naisen puolesta puhuvat asiat:
Pimpan saanti varmempaa. Vieraat ei yleensä pelkää. Osallistuu kustannuksiin. Suorittaa osaltaan kotihommia. Sille ei tarvi järjestää lomareissun ajaks hoitopaikkaa, järkkää sen itse.

Koiran puolesta puhuvat asiat:
Ilmaisee itseään selkeästi ja hillitysti. Uskollinen. Arvostaa isäntää talossa. Ymmärtää puhetta. Ei kysele saunailloista. Ei ylitä visalimiittejä. Ei vikise uheilun katselusta. Aina iloinen kun tuun kotiin.

Tulisko muuta mieleen kellään?

10

97

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • D0g69Lover

      Ota koira, kunhan valitset nartun!

    • Syvä rintaääni

      Ota koira. Naisen voit ottaa sitten tarvittaessa, esim. viikonloppuisin.

    • mm

      Ota nainen. Se voi häippästä venähteiden saunailtojesi aikana ties miin, mutta koira joutuu odottamaan. Sitäpaitsi koiralla on tylsää kovin meneväisen miehen kanssa. Naisella on vara valita, haluaako tylsyyden.

      Jos koirasi karkaa tylsyyttään ikkunasta, niin joudut lunastamaan sen löytöeläintarhasta rahalla. Karannutta naista ei tarhata.

    • number one

      Koira on helpompi, halvempi ja inhimillisempi vaihtoehto

    • Sinun pitää tehdä valinta 3-vuotiaan ja naisen väliltä. Sellainen 3-vuotias vaatii paljon huomiota ja hoita - rutiineja. Jos sinulla on kyvyttömyyttä hoitaa päivän aikana aina toistuvia rutiineja, niin unohda ajatus.

      Toistaalta 3-vuotias osaa paljon muuta kuin nainen. Se osaa vahtia kotia ja suojella sinua. Se haluaa olla aina sinun kanssa - elikkäs jos lomamatkailet ulkomaille, niin joudut etsimään hoitajan.

      Sun pitää lisäksi osata ymmärtää, milloin se 3-vuotias on sairas ja tarvitsee lääkäriä. Siltä pitää leikata kynsiä ja pesä päivittäin hampaita (se kannattaa opetta nuorena).

      Iltalomilta sinun on palattava ajoissa iltapissille. Toiselle paikkakunnalle älä haaveile, jolle hommaa koiralle hoitajaa tai ota mukaan.

      Sen lisäksi sinun on imuroitava kotonasi useammin kuin tavallisesti, vaikka sinun 3-vuotias pelkäisi imurin ääntä ja uikuttaisi koko toimituksen ajan... eläkeikäänsä saakka.

      Ai niin se peseminen vielä. Koirilla on kaikista uusista ruuista ripuli. Älä annan mummon syöttää lanttulaatikkoa ymsa. Peseminen on vaikea tehdä yksin ja pesun jälkeen on pestävä pesuhuone.. Eikun sitä ennen kuivattava koira.. eikun parketit, jos se ehti livahtaa käsistä ennen kuivaamista.

      Plussaa, jos harrastat jotain koiraharrastuksia. Silloin joku hupitsu odottaa sua häntä huiskien omistajakseen :)

    • Koira on elämässäsi seuraavat 10-20v. Se tuo vastuun ja rutiinin elämään eikä sitä voi vaihtaa, kun siltä tuntuu. Se viedään ulos vesisateessa, -30 asteen pakkasessa, ripulissa, 40 asteen kuumeessakin. Näitä keissejä nyt onneksi sattuu hyvin harvoin, mutta se tarkoittaa myös sitoutumista. Koira viedään ulos aamuin illoin (jos ei haluta, että se tuhoaa koko kämppää ja muuttuu aggressiiviseksi jne). Lääkärit, madotukset. Koulutukset.

      Mut kaikki se panos mitä pistät koiraan, saat moninkertaisena takaisin. Se vahtii sua ja sun kotiasi, se piristää aina. Se antaa hellyyttä ja huomiota. Siitä tulee ystävä, jota ei korvaa kukaan.

      Naisia tulee ja menee. Harva nainen kykenee olemaan yhtä "ihana" kuin koira. Yleensä naiset tykkää koirista ja joissain tapauksissa se on hyvä tekosyy alkaa jutella jollekin. Tulee uusia tuttuja koiran kautta. Joo, miksei naisenkin.

      Kaipa toi kysymys riippuu sun tarpeistasi. Haluatko jotain todella intiimiä ja seksiä vai pidempikestoisen rakkauden ja ystävyyden?

      Mut sanon, että eiköhän se nainenki sieltä ajallaan tule. Mut jos koiran hankit, niin kouluta pienestä asti ja pidä hyvää huolta siitä.

    • Mites olis kissa? Pärjää itsenäisemmin kun koira yksinäänkin. :-)

    • Ota fretti. Se nukkuu suurimman osan päivää, mutta on seurallinen hereillä ollessaan. Sen voi pistää myös tienaamaan elantonsa, kesätöihin citykaneja pyydystämään. Helsingin kaupunki maksoi fretinomistajille pari vuotta sitten kun sitikanit oli tsadissa riesa. Muut edut on samat kuin koiralla.

      • mitä se syö?

        Vois muuten laittaa miehen kiertoon ja ottaa fretin tilalle :D Fretti haiseekin yhtä pahalle, mutta on miestä puheliaampi.


      • mitä se syö? kirjoitti:

        Vois muuten laittaa miehen kiertoon ja ottaa fretin tilalle :D Fretti haiseekin yhtä pahalle, mutta on miestä puheliaampi.

        Noni, uusia hyviä perusteita. Fretti on lihansyöjä, makkaraakin mussuttaa, joten hyvin käy miehestä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2274
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      26
      1117
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      902
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      127
      867
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      783
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe