olin eilen pesemässä mattoja mattojen pesupaikalla käytin mäntysuopaa ja harjaa mukavaa touhua, mutta seuraava aamu ei ollut mukava silmät turvoksissa ja rähmäset. taas yksi allergian aiheuttaja mäntysuopa. millä nyt pesen mattoni? ei pesulaan kuitenkaan. onko kellään vinkkiä pesuaineesta?
mäntysuopa
4
702
Vastaukset
- haloo pöllö
Hah hah, heinien siitepölyä ilmassa. Mäntysuovalla ole mitään tekoa sen kanssa.
- ruuuuu.
Peset mattosi ihan hajusteettomalla pyykinpesuaineella, sillä nestemäisellä.
Nyt et voi asettaa pestyä mattoa lattialle myöskään. - luonnonhartsi
mäntysuopa on luonnonhartsiallergiselle tietääkseni haitallinen. onhan raaka-aineet männystä lähtöisin( puunjalostusteollisuuden sivutuotteita). lisäksi tuoksu on aika voimakas( hajuste kontaktiallergia?)
- Irmeli
Sait luonnonhartsiallargian.Mäntysuopa on kaikkein pahin ja itse en käytä sitä juuri lainkaan.
olen käynyt allergiatestit ja hartsia on mäntysuovassa ja hakkeissa jota käytetään pensaiden suojissa,ettei rikkaruohot kasava.
Luonnonhartsia on laastarit,kaikenlaiset paperit,pesuaineet ,etenkin mäntysuopa,purukumi,kalja ja punaviini,vaseliini ja lakat ym hajulliset voiteet,meripihka,ym.Minulla on paperi,jossa on luettelo,missä luonnonhartsia on.
Luettelo on aika pitkä.
Eli olet varmasti luonnonhartsi allergiasta kärsivä,kun sait turvotukset mäntypesuaineesta.
Luonnonhartsiallergiasta kärsivälle käy.LV-JA MiniRiski pesuaineet.Niitä on kaikeen tarpeeseen.Terv.Ellu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olit niin lähellä
Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa1185111Kun me näemme taas
Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen332792- 342609
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺302408- 1181637
Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭211620En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä101530Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle231284- 941158
Tänään oli
Noiiiiin 🤏 vähällä ettei tapahtunut jotain mieletöntä. Valitettavasti olosuhteet esti. Odota hetki vielä 😘351143