Ollakko vaiko eikö olla..

Taz

Siinä onkin pulmaa kerrakseen.. Olen ollut kohta vuoden päivät saman jätkän kanssa, keväällä olimme erossa pari viikkoa. Ennen "eroamme" tappelimme päivittäin, haastamalla haastoimme riitaa.. Jätkäni täytti 18 ja muut menot alkoivat kiinnostaa enemmän kuin oleminen kanssani. Yritin ymmärtää, antaa hänen mennä niin kuin mieli teki, mutten pystynyt. Riidan päätteeksi keräsin tavarani ja lähdin.. seuraavana päivänä tietysti kadutti, soittelin hänelle.. Pian ymmärsin (miespuolisten, yhteisten YSTÄVIENI avustuksella) etten voi elää muistoissa. Aloitin iloisen sinkkuelämäni, miehiä riitti. Tiedän mitä ajattelette.. "Huono itsetunto, huono maine.." mutta huono itsetunto minulla olikin! Vaikka itse olin "jättäjä", se teki silti kipeää, kaipasin huomiota ja sitä, että minua yhä haluttiin!
Pian tämä entinen-nykyinen mieheni pyysi päästä takaisin.. Olin pitkään kahden vaiheilla.. Olin tyytyväinen elämääni sinkkuna, sain kaipaamaani huomiota.. Jostain kumman syystä otin hänet takaisin, nykyään asumme yhdessä (jo puoli vuotta)..
Mieleeni silti kipuaa jostain syvältä kysymyksiä.. "Millaista elämäni olisi ilman häntä? Olisinko onnellisempi? jne." Sitten kultani tulee ja on taas yhtä ihana.. Ongelmiakin tietysti on, mutta olemme päättäneet olla yhdessä niin kauan kuin rakkautta riittää.. Ja ongelmat on tehty voitettaviksi!

Miettikää mitä haluatte, mitä olette valmiita antamaan toisillenne, ennen kuin eroatte.. myöhemmin ei sitten kaduta niin paljoa, oli päätös mikä tahansa.

Ottakaa kantaa!

1

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hemako

      Kuulostaa jotenkin hemmetin tutulta... mieti nyt tarkkaan. Jos jätkä on vasta täyttänyt 18 vee, niin et sinäkään kovin vanha vielä voi olla? Eli se tarkoittaa sitä että sulla on vielä elämä edessä. Ja se on tarkoitettu elämistä varten. Olen joskus itse ollut vastaavanlaisessa tilanteessa. Alettiin seurusteleen tosi nuorena, jätkä oli mua 3 vuotta vanhempi, kun hän täytti 18 niin alkoi menot. Katselin jonkin aikaa, mutta sitten mulle riitti, kun eräänä kauniina päivänä kuulin ystäviltäni, että tämä armas poikaystävä oli viettänyt railakasta elämää tuolla baareissa. Asian selvitessä, hän oli erittäin pahoillaan, annoin anteeksi ja jatkettiin yhdessä. Mutta olin kuitenkin itse onneton. Kerettiin olla 5 vuotta yhdessä ennen kuin tajusin, että kaikki ei ollut hyvin. Huomasin itse miettiväni juuri samoja kysymyksiä, kuin sinä nyt millaista elämä olisi ilman häntä ja olisinko onnellisempi? Päätin kuitenkin ottaa riskin ja lähteä. Ja voin sanoa etten ole katunut päivääkään. Aloitin iloisen sinkkuelämän ja vietin sitä jopa muutaman vuoden... Tuli koettua ja nähtyä todella paljon. Jokaisen pitää elää jokin aika yksin villinä ja vapaana, kokeilla kaikkea mahdollista. Olen ihan vasta tavannut todella ihastuttavan ihmisen, jonka kanssa katsotaan päivä kerralla eteenpäin. Huomaan olevani nyt paljon kypsempi ihmisenä ja osaan sitoutua toiseen ihmiseen aivan eri tavalla, kun olen ensin löytänyt itseni. Jos suhde on liikaa riitelemistä, niin mieti, onko se mitä sinä haluat. Voin sanoa, että varmasti tulet vielä löytämään sellaisen kumppanin, jonka kanssa olette tasa-arvoisia ja jonka kanssa on helppo elää. Se on sellaista sielujen sympatiaa ja henkien harmoniaa!

      Tsemppiä sulle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      87
      5181
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      53
      3326
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      73
      2705
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1368
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      304
      1288
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      23
      1215
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      112
      1086
    8. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      46
      1040
    9. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      1026
    10. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      231
      1017
    Aihe