Ollakko vaiko eikö olla..

Taz

Siinä onkin pulmaa kerrakseen.. Olen ollut kohta vuoden päivät saman jätkän kanssa, keväällä olimme erossa pari viikkoa. Ennen "eroamme" tappelimme päivittäin, haastamalla haastoimme riitaa.. Jätkäni täytti 18 ja muut menot alkoivat kiinnostaa enemmän kuin oleminen kanssani. Yritin ymmärtää, antaa hänen mennä niin kuin mieli teki, mutten pystynyt. Riidan päätteeksi keräsin tavarani ja lähdin.. seuraavana päivänä tietysti kadutti, soittelin hänelle.. Pian ymmärsin (miespuolisten, yhteisten YSTÄVIENI avustuksella) etten voi elää muistoissa. Aloitin iloisen sinkkuelämäni, miehiä riitti. Tiedän mitä ajattelette.. "Huono itsetunto, huono maine.." mutta huono itsetunto minulla olikin! Vaikka itse olin "jättäjä", se teki silti kipeää, kaipasin huomiota ja sitä, että minua yhä haluttiin!
Pian tämä entinen-nykyinen mieheni pyysi päästä takaisin.. Olin pitkään kahden vaiheilla.. Olin tyytyväinen elämääni sinkkuna, sain kaipaamaani huomiota.. Jostain kumman syystä otin hänet takaisin, nykyään asumme yhdessä (jo puoli vuotta)..
Mieleeni silti kipuaa jostain syvältä kysymyksiä.. "Millaista elämäni olisi ilman häntä? Olisinko onnellisempi? jne." Sitten kultani tulee ja on taas yhtä ihana.. Ongelmiakin tietysti on, mutta olemme päättäneet olla yhdessä niin kauan kuin rakkautta riittää.. Ja ongelmat on tehty voitettaviksi!

Miettikää mitä haluatte, mitä olette valmiita antamaan toisillenne, ennen kuin eroatte.. myöhemmin ei sitten kaduta niin paljoa, oli päätös mikä tahansa.

Ottakaa kantaa!

1

290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hemako

      Kuulostaa jotenkin hemmetin tutulta... mieti nyt tarkkaan. Jos jätkä on vasta täyttänyt 18 vee, niin et sinäkään kovin vanha vielä voi olla? Eli se tarkoittaa sitä että sulla on vielä elämä edessä. Ja se on tarkoitettu elämistä varten. Olen joskus itse ollut vastaavanlaisessa tilanteessa. Alettiin seurusteleen tosi nuorena, jätkä oli mua 3 vuotta vanhempi, kun hän täytti 18 niin alkoi menot. Katselin jonkin aikaa, mutta sitten mulle riitti, kun eräänä kauniina päivänä kuulin ystäviltäni, että tämä armas poikaystävä oli viettänyt railakasta elämää tuolla baareissa. Asian selvitessä, hän oli erittäin pahoillaan, annoin anteeksi ja jatkettiin yhdessä. Mutta olin kuitenkin itse onneton. Kerettiin olla 5 vuotta yhdessä ennen kuin tajusin, että kaikki ei ollut hyvin. Huomasin itse miettiväni juuri samoja kysymyksiä, kuin sinä nyt millaista elämä olisi ilman häntä ja olisinko onnellisempi? Päätin kuitenkin ottaa riskin ja lähteä. Ja voin sanoa etten ole katunut päivääkään. Aloitin iloisen sinkkuelämän ja vietin sitä jopa muutaman vuoden... Tuli koettua ja nähtyä todella paljon. Jokaisen pitää elää jokin aika yksin villinä ja vapaana, kokeilla kaikkea mahdollista. Olen ihan vasta tavannut todella ihastuttavan ihmisen, jonka kanssa katsotaan päivä kerralla eteenpäin. Huomaan olevani nyt paljon kypsempi ihmisenä ja osaan sitoutua toiseen ihmiseen aivan eri tavalla, kun olen ensin löytänyt itseni. Jos suhde on liikaa riitelemistä, niin mieti, onko se mitä sinä haluat. Voin sanoa, että varmasti tulet vielä löytämään sellaisen kumppanin, jonka kanssa olette tasa-arvoisia ja jonka kanssa on helppo elää. Se on sellaista sielujen sympatiaa ja henkien harmoniaa!

      Tsemppiä sulle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4977
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4366
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      250
      2924
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2872
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2491
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1727
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      64
      1685
    Aihe