Siinä onkin pulmaa kerrakseen.. Olen ollut kohta vuoden päivät saman jätkän kanssa, keväällä olimme erossa pari viikkoa. Ennen "eroamme" tappelimme päivittäin, haastamalla haastoimme riitaa.. Jätkäni täytti 18 ja muut menot alkoivat kiinnostaa enemmän kuin oleminen kanssani. Yritin ymmärtää, antaa hänen mennä niin kuin mieli teki, mutten pystynyt. Riidan päätteeksi keräsin tavarani ja lähdin.. seuraavana päivänä tietysti kadutti, soittelin hänelle.. Pian ymmärsin (miespuolisten, yhteisten YSTÄVIENI avustuksella) etten voi elää muistoissa. Aloitin iloisen sinkkuelämäni, miehiä riitti. Tiedän mitä ajattelette.. "Huono itsetunto, huono maine.." mutta huono itsetunto minulla olikin! Vaikka itse olin "jättäjä", se teki silti kipeää, kaipasin huomiota ja sitä, että minua yhä haluttiin!
Pian tämä entinen-nykyinen mieheni pyysi päästä takaisin.. Olin pitkään kahden vaiheilla.. Olin tyytyväinen elämääni sinkkuna, sain kaipaamaani huomiota.. Jostain kumman syystä otin hänet takaisin, nykyään asumme yhdessä (jo puoli vuotta)..
Mieleeni silti kipuaa jostain syvältä kysymyksiä.. "Millaista elämäni olisi ilman häntä? Olisinko onnellisempi? jne." Sitten kultani tulee ja on taas yhtä ihana.. Ongelmiakin tietysti on, mutta olemme päättäneet olla yhdessä niin kauan kuin rakkautta riittää.. Ja ongelmat on tehty voitettaviksi!
Miettikää mitä haluatte, mitä olette valmiita antamaan toisillenne, ennen kuin eroatte.. myöhemmin ei sitten kaduta niin paljoa, oli päätös mikä tahansa.
Ottakaa kantaa!
Ollakko vaiko eikö olla..
1
214
Vastaukset
- Hemako
Kuulostaa jotenkin hemmetin tutulta... mieti nyt tarkkaan. Jos jätkä on vasta täyttänyt 18 vee, niin et sinäkään kovin vanha vielä voi olla? Eli se tarkoittaa sitä että sulla on vielä elämä edessä. Ja se on tarkoitettu elämistä varten. Olen joskus itse ollut vastaavanlaisessa tilanteessa. Alettiin seurusteleen tosi nuorena, jätkä oli mua 3 vuotta vanhempi, kun hän täytti 18 niin alkoi menot. Katselin jonkin aikaa, mutta sitten mulle riitti, kun eräänä kauniina päivänä kuulin ystäviltäni, että tämä armas poikaystävä oli viettänyt railakasta elämää tuolla baareissa. Asian selvitessä, hän oli erittäin pahoillaan, annoin anteeksi ja jatkettiin yhdessä. Mutta olin kuitenkin itse onneton. Kerettiin olla 5 vuotta yhdessä ennen kuin tajusin, että kaikki ei ollut hyvin. Huomasin itse miettiväni juuri samoja kysymyksiä, kuin sinä nyt millaista elämä olisi ilman häntä ja olisinko onnellisempi? Päätin kuitenkin ottaa riskin ja lähteä. Ja voin sanoa etten ole katunut päivääkään. Aloitin iloisen sinkkuelämän ja vietin sitä jopa muutaman vuoden... Tuli koettua ja nähtyä todella paljon. Jokaisen pitää elää jokin aika yksin villinä ja vapaana, kokeilla kaikkea mahdollista. Olen ihan vasta tavannut todella ihastuttavan ihmisen, jonka kanssa katsotaan päivä kerralla eteenpäin. Huomaan olevani nyt paljon kypsempi ihmisenä ja osaan sitoutua toiseen ihmiseen aivan eri tavalla, kun olen ensin löytänyt itseni. Jos suhde on liikaa riitelemistä, niin mieti, onko se mitä sinä haluat. Voin sanoa, että varmasti tulet vielä löytämään sellaisen kumppanin, jonka kanssa olette tasa-arvoisia ja jonka kanssa on helppo elää. Se on sellaista sielujen sympatiaa ja henkien harmoniaa!
Tsemppiä sulle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.16910382- 552833
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan822558- 852391
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1482119Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2441968- 441412
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �131405Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta
Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va1211215Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!
Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei34873