Hei!
Etsin gradulleni eng.kielistä tarkastajaa, mieluiten englantia äidinkielenään puhuvaa. Sivuja työssäni on 46, ja aihe on maalaisjärjellä ymmärrettävissä oleva- business management- asiaa.
Tarjouksia ja neuvoja otetaan vastaan.
Englanninkielistä kielentarkastajaa etsitään!
5
239
Vastaukset
- kielen huoltoa
Onko omassa oppilaitoksessasi englanninkielisiä vaihto-opiskelijoita? Voisit pyytää jotakuta heistä tekemään tarkastuksen pientä korvausta vastaan.
Toinen vaihtoehto on kysyä oppilaitoksesi tai toisen oppilaitoksen englanninkielen opettajilta vinkkejä tai mahdollisuutta tarkastukseen. Joskus laitokselta voidaan vinkata esimerkiksi eläkkeelle jäänyt pitkän linjan englannin opettaja, joka hakee eläkkeen päälle lisuketta tekemällä halvalla tarkastuksia.Yliopistolla on ainakin kielikeskus, mistä löytyy rahaa vastaan natiivitason tarkastajia.
Kolmas vaihtoehto on teetättää tarkastus online-kielipalveluna. Googlella löydät nopeasti vaihtoehtoja. Kokeile aloittaa vaikka hakusanalla language editing service. Hinnat ovat halvempia, jos valitsee hitaimman toimitusajan. Maksuun tarvitset yleensä luottokortin.
Neljäs vaihtoehto on ottaa yhteyttä englanninkieliseen yliopistoon ja kysyä heiltä mahdollisuutta tarkastukseen. He voivat välittää pyyntösi opettajilleen tai oppilailleen, jotka voivat tehdä tarkastuksen korvausta vastaan.
Viides vaihtoehto on on yrittää tavoittaa Suomessa asuvia englanninkielisiä maahanmuuttajia. Tämä on vaikeaa, mutta ehkä S24:n english speaking forumilta voisi löytyä apua.
Kuudes vaihtoehto on pyytää yliopistosta jotain suomalaista alueellasi paljon julkaissutta tutkijaa tekemään tarkastuksen korvausta vastaan. Kieliopillisesti ei tule yhtä hyvää jälkeä, koska ei ole natiivi, mutta karkeimmat virheet lähtevät ja lisäksi voit saada aihealueeseen parannusehdotuksia, kommentteja sekä parempia sanontatapa- ja termiehdotuksia. Tämän vaihtoehdon kanssa pitää miettiä sitä, että minkä vuoksi haluat saada täysin virheetöntä englantia olevan gradun? Jos kielen on ehdottomasti oltava virheetöntä, niin sitten on pois laskuista.- earta
On virhe luulla, että kieliasun tarkistus onnistuu ikään kuin keneltä tahansa natiivilta (eli esim. vaihtoehto 1 ja 5). Ei, kieltä tarkastavan natiivinkin täytyy tuntea kielioppia, akateemisen kirjoittamisen konventioita ja mahdollisesti vielä kyseistä alaa.
- kielen huoltoa
earta kirjoitti:
On virhe luulla, että kieliasun tarkistus onnistuu ikään kuin keneltä tahansa natiivilta (eli esim. vaihtoehto 1 ja 5). Ei, kieltä tarkastavan natiivinkin täytyy tuntea kielioppia, akateemisen kirjoittamisen konventioita ja mahdollisesti vielä kyseistä alaa.
Luonnollisesti akateemisen kirjoittamisen konventiot ja alan tunteminen olisivat avuksi, mutta nyt puhutaan kuitenkin vain gradusta, ei tieteellisessä aikakauslehdessä julkaistavasta tutkimusartikkelista.
Mielestäni ei kannata lähteä ampumaan hyttystä tykillä ilman erityistä syytä. Gradu on hieno suoritus, mutta kuitenkin vain gradu. Natiivi saa siitä kieliopin kohtuulliseen kuntoon vaikka ei ymmärtäisi sisällöstä mitään.
Jos gradu on niin tärkeä, että on valmis maksamaan 5000 euroa sen kielitarkastuksesta ja editoinnista kaikki mainitsemasi kriteerit täyttävälle henkilölle, niin sellaisia epäilemättä löytyy. Itse en todellakaan maksaisi.
- alk. kysyjä
oi kiitos! nyt vasta kuin tämän!! kiitos paljon!! mietin, minkä vaihtoehdon valikoin :)
- kielen huoltoa
Eipä kestä. Lisäisin tuohon vielä kohdan 7 eli kysy onko oppilaitoksessasi töissä tai vierailijana englanninkielisiä tutkijoita, opettajia, professoreita tms. Nykyään hyvin monessa oppilaitoksessa alkaa olla. Yleensä he tekevät mielellään tarkastuksia korvausta vastaan.Ohjaajasi voisi ehkä auttaa tässä tai kysy suoraan laitokselta, selaa oppilaitoksesi henkilöstön yhteystiedot -sivustoja jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin28010498IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3337376Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?861987Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1231741Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut791699Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61541- 1101201
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin48989Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26848MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk312772