Englanninkielistä kielentarkastajaa etsitään!

NATIVE SPEAKERS?

Hei!
Etsin gradulleni eng.kielistä tarkastajaa, mieluiten englantia äidinkielenään puhuvaa. Sivuja työssäni on 46, ja aihe on maalaisjärjellä ymmärrettävissä oleva- business management- asiaa.
Tarjouksia ja neuvoja otetaan vastaan.

5

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kielen huoltoa

      Onko omassa oppilaitoksessasi englanninkielisiä vaihto-opiskelijoita? Voisit pyytää jotakuta heistä tekemään tarkastuksen pientä korvausta vastaan.

      Toinen vaihtoehto on kysyä oppilaitoksesi tai toisen oppilaitoksen englanninkielen opettajilta vinkkejä tai mahdollisuutta tarkastukseen. Joskus laitokselta voidaan vinkata esimerkiksi eläkkeelle jäänyt pitkän linjan englannin opettaja, joka hakee eläkkeen päälle lisuketta tekemällä halvalla tarkastuksia.Yliopistolla on ainakin kielikeskus, mistä löytyy rahaa vastaan natiivitason tarkastajia.

      Kolmas vaihtoehto on teetättää tarkastus online-kielipalveluna. Googlella löydät nopeasti vaihtoehtoja. Kokeile aloittaa vaikka hakusanalla language editing service. Hinnat ovat halvempia, jos valitsee hitaimman toimitusajan. Maksuun tarvitset yleensä luottokortin.

      Neljäs vaihtoehto on ottaa yhteyttä englanninkieliseen yliopistoon ja kysyä heiltä mahdollisuutta tarkastukseen. He voivat välittää pyyntösi opettajilleen tai oppilailleen, jotka voivat tehdä tarkastuksen korvausta vastaan.

      Viides vaihtoehto on on yrittää tavoittaa Suomessa asuvia englanninkielisiä maahanmuuttajia. Tämä on vaikeaa, mutta ehkä S24:n english speaking forumilta voisi löytyä apua.

      Kuudes vaihtoehto on pyytää yliopistosta jotain suomalaista alueellasi paljon julkaissutta tutkijaa tekemään tarkastuksen korvausta vastaan. Kieliopillisesti ei tule yhtä hyvää jälkeä, koska ei ole natiivi, mutta karkeimmat virheet lähtevät ja lisäksi voit saada aihealueeseen parannusehdotuksia, kommentteja sekä parempia sanontatapa- ja termiehdotuksia. Tämän vaihtoehdon kanssa pitää miettiä sitä, että minkä vuoksi haluat saada täysin virheetöntä englantia olevan gradun? Jos kielen on ehdottomasti oltava virheetöntä, niin sitten on pois laskuista.

      • earta

        On virhe luulla, että kieliasun tarkistus onnistuu ikään kuin keneltä tahansa natiivilta (eli esim. vaihtoehto 1 ja 5). Ei, kieltä tarkastavan natiivinkin täytyy tuntea kielioppia, akateemisen kirjoittamisen konventioita ja mahdollisesti vielä kyseistä alaa.


      • kielen huoltoa
        earta kirjoitti:

        On virhe luulla, että kieliasun tarkistus onnistuu ikään kuin keneltä tahansa natiivilta (eli esim. vaihtoehto 1 ja 5). Ei, kieltä tarkastavan natiivinkin täytyy tuntea kielioppia, akateemisen kirjoittamisen konventioita ja mahdollisesti vielä kyseistä alaa.

        Luonnollisesti akateemisen kirjoittamisen konventiot ja alan tunteminen olisivat avuksi, mutta nyt puhutaan kuitenkin vain gradusta, ei tieteellisessä aikakauslehdessä julkaistavasta tutkimusartikkelista.

        Mielestäni ei kannata lähteä ampumaan hyttystä tykillä ilman erityistä syytä. Gradu on hieno suoritus, mutta kuitenkin vain gradu. Natiivi saa siitä kieliopin kohtuulliseen kuntoon vaikka ei ymmärtäisi sisällöstä mitään.

        Jos gradu on niin tärkeä, että on valmis maksamaan 5000 euroa sen kielitarkastuksesta ja editoinnista kaikki mainitsemasi kriteerit täyttävälle henkilölle, niin sellaisia epäilemättä löytyy. Itse en todellakaan maksaisi.


    • alk. kysyjä

      oi kiitos! nyt vasta kuin tämän!! kiitos paljon!! mietin, minkä vaihtoehdon valikoin :)

      • kielen huoltoa

        Eipä kestä. Lisäisin tuohon vielä kohdan 7 eli kysy onko oppilaitoksessasi töissä tai vierailijana englanninkielisiä tutkijoita, opettajia, professoreita tms. Nykyään hyvin monessa oppilaitoksessa alkaa olla. Yleensä he tekevät mielellään tarkastuksia korvausta vastaan.Ohjaajasi voisi ehkä auttaa tässä tai kysy suoraan laitokselta, selaa oppilaitoksesi henkilöstön yhteystiedot -sivustoja jne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      381
      5600
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1592
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      106
      971
    4. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      851
    5. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      50
      832
    6. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      823
    7. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      44
      822
    8. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      817
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      56
      794
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      39
      789
    Aihe