Terve
Avaan RAW-tiedoston Photoshopissa, muokkaan sen sävyjä Camera Rawilla ja tämän jälkeen muokkaan kuvaa vielä hieman Photoshopissa itsessään.
Tallennan kuvan PSD-muodossa, jotta voin tarvittaessa palata muokkaamaan kuvaa lisää. Kysymys kuuluukin nyt, että voiko tuota PSD-muodossa tallennettua kuvaa käsitellä enää Camera Rawilla? Pitääkö minun säilyttää kuvasta sekä RAW että PSD, jotta sekä alkuperäinen että muokattu kuva säilyisivät tallessa?
RAWin editointi Photoshopissa
6
267
Vastaukset
- HaKe
Jos tallennat kuvan Smart Objektina, niin voit palata rajoitetusti ACR:ään. Silloin menetät säätömahdollisuuksia Photarin puolella.
Kuvien tallennus lopullisesti PSD-muodossa ei oikein kannata suuren koon takia. Kun kuva on valmis, niin yksitasoinen TIFF on paras, ja sitten alkuperäiset RAW-kuvat kannattaa ehdottomasti säilyttää, kun ohjelmat kehittyy niin uudemmilla versioilla voit saada vanhoistakin RAW-kuvista enemmän irti.
Näin on käynyt mun ensimmäisen D-järkän kanssa, vuonna 2002 aloittelin RAW-kuvien käytön, niin ohjelmat olivat kökköjä nykyisiin verrattuna ja nyt niistä kuvista saa paljon enempi irti.
I- jepulis_jee
Miten niin rajoitetusti ACR:ään? Kyllä siellä on kaikki toiminnot käytettävissä. Ja miten niin menettää säätömahdollisuuksia photarissa? Itellä ainakin on tapana käsitellä kuvia niin, ettei se alin originaalitaso muutu. On kyllä niin, että jos smart objektin päälle tekee tason, johon tulee vaikka jotain kloonityökalun tekosia (vaikka piilottaa kuvasta jotain) niin alimmaisen tason uudelleen säätö aiheuttaa sen, ettei ne kloonaukset enää olekaan niin hyviä. Mutta ne uudet säädöt voi toki tehdä taas sen päälle. Eli pitää miettiä, milloin smart objektin käyttö sitten on oikeasti järkevää. Jos päälle tulee vain säätäviä tasoja tai muuta grafiikkaa, niin silloinhan se toki kannattaa.
- HaKe
jepulis_jee kirjoitti:
Miten niin rajoitetusti ACR:ään? Kyllä siellä on kaikki toiminnot käytettävissä. Ja miten niin menettää säätömahdollisuuksia photarissa? Itellä ainakin on tapana käsitellä kuvia niin, ettei se alin originaalitaso muutu. On kyllä niin, että jos smart objektin päälle tekee tason, johon tulee vaikka jotain kloonityökalun tekosia (vaikka piilottaa kuvasta jotain) niin alimmaisen tason uudelleen säätö aiheuttaa sen, ettei ne kloonaukset enää olekaan niin hyviä. Mutta ne uudet säädöt voi toki tehdä taas sen päälle. Eli pitää miettiä, milloin smart objektin käyttö sitten on oikeasti järkevää. Jos päälle tulee vain säätäviä tasoja tai muuta grafiikkaa, niin silloinhan se toki kannattaa.
Jos rajauksen pitää samana, niin ainahan voi konvertoida raakakuvan uudlleen ja kopioida siitä tason käsiteltyyn PSD-kuvaan.
Itsellä on tapana säästellä PSD-kuva siihen asti kun olen todennut että kuvan tulostaminen onnistui tai kuvat on asiaks vienyt menessään. - johnnymale07
minä aloitin RAW kuvaamisen vasta vuonna 2005, mutta samat sanat, nykyään ohjelmilla saa vanhoihinkin kuviin ihan uudenlaista eloa.
- dieWunden123
Nojoo, kyllähän noiden kuvien säilyttäminen PSD-muodossa vie valtavasti tilaa, mutta eipä sitä turhaan ole usean teratavun kiintolevyä tullut hankittua. :) Kuten sanoit, ohjelmat kehittyy jatkuvasti ja juuri siksi haluaisin säilyttää myös "työversiot" kuvista, mikäli joskus jälkeenpäin tulee uusia muokkausideoita eikä ihan alusta viitsisi aloittaa.
TIFF on häviöttömänä formaattina tietysti varsin näppärä kuvien säilytykseen (PNG toki myös, mutta se ei käsittääkseni tue kovin laajaa metadataa). Tosin jos kuvat jättää alkuperäisten RAWien ohella PSD-muotoon, niin niitähän voi selailla sitten vaikka Adobe Bridgellä ja exporttaus TIFF/JPEG/PNG-muotoon onnistuu helposti sitten kun sellaisia tarvii. - Dol Biong
Tallennan ”arkistokappaleet” LR:sta DNG:na.
Ei liene mtään ainoata oikeata arkistoformaattia, taitaa olla enempi makuasia. Luulen, että lukuisia nykyisiin eri kameranvalmistajien RAW-versioihin ei löydy kauan tukea uusista kuvansäätöohjelmista, siksi valitsin DNG:n, kuvittelen sen elävän pisimpään.
Eiköhän pian taas ilmesty uusi (häviöttömästi pakattu) RAW-formaatti suunnilleen jokaiselle kameranvalmistajille nykyisten n. 30 eri muodon lisäksi. Kun nuo kennojen resoluutiot näköjään jatkavat kasvuaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 33429984
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?592514Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien651872- 2071747
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1631646- 341371
Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.851213- 1221048
Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex102997Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30952