Minulle tulee ihottumaa joka kerta kun olen etelän auringossa. Käytän riittävästi aurinkovoiteita, mutta silti tulee punaisia pieniä näppylöitä ja yleensä aina samoihin paikkoihin kuten käsivarsiin, kaulan alueelle ja sääriin. Vaikka käytän hyviä voiteita jotka suojaavat hyvin, silti näitä näppylöitä tulee ja ne ne yleensä kirvelee tai kutisee. En ymmärrä miksi aina samoihin paikkoihin tulee näitä vaikka kuinka paljon voiteita laittaisin. Kasvoihin ei koskaan tule ihottumaa, koska käytän voiteita, jotka ovat tarkoitettu kasvoille.
Onko syytä välttää aurinkoa vai käyttää samoja voiteita mitä kasvoihinkin?
Aurinkoihottuma
aurinkoinen
1
116
Vastaukset
- teija.dunder
Monimuotoinen valoihottuma tulee yleensä kaikkiin auringolle paljaana oleviin alueisiin siis myös kasvoille. On mahdollista, että olet herkistynyt jollekin aineosalle niissä vartalolle käyttämissäsi voiteissa mutta kyseistä ainetta ei ole kasvovoiteissa. Asiaa voisi selvitellä ihotautilääkärin toimesta. Voit toki kokeilla kasvovoiteita muuallekin vartalolle ja raajoihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 656285
- 635669
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise1294690- 613947
- 143845
- 323249
- 693041
- 592866
- 762657
- 471980