Kokemuksia B+B majoituksesta?

Aamiaismajoitus?

Oletteko matkustellessa yöpyneet aamiaismajotuksessa?
Kertoisitteko millaisia kokemuksia ja missäpäin maailmaa?

Suunnitelen matkaa ja mietin kannattaisiko kokeilla.

9

90

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olen kyllä

      Jos avasit hieman mihin suuntaan olet matkustamassa niin olisi helpompi vastata, kokemuksia on matkustamisesta 48 maassa.

      • Aamiaismajoitus?

        Maailma on avoin, junat kulkee ja halpalentojakin tarjotaan melkein minne vaan. Oletko käyttänyt B B majoitusta kaikissa 48 maassa?

        Ehdotan, että valitset muutamia esimerkkejä eri puolilta maailmaa. Senioreilla tulee olemaan entistä enemmän aikaa ja monella on rahaakin, joten luulen aiheen kiinnostavan muitakin. Varsinkin, jos lähden itsekseni liikkeelle, B B kuulostaa hotellimajoitusta kiinnostavammalta vaihtoehdolta niin Suomessa kuin ulkomaillakin.


      • Olen kyllä
        Aamiaismajoitus? kirjoitti:

        Maailma on avoin, junat kulkee ja halpalentojakin tarjotaan melkein minne vaan. Oletko käyttänyt B B majoitusta kaikissa 48 maassa?

        Ehdotan, että valitset muutamia esimerkkejä eri puolilta maailmaa. Senioreilla tulee olemaan entistä enemmän aikaa ja monella on rahaakin, joten luulen aiheen kiinnostavan muitakin. Varsinkin, jos lähden itsekseni liikkeelle, B B kuulostaa hotellimajoitusta kiinnostavammalta vaihtoehdolta niin Suomessa kuin ulkomaillakin.

        Siis mahdollisimman pienellä omalla vaivalla mahdollisimman paljon tietoa toisten tekemisistä? Matkan suunnittelu taitaa olla aika alkumetreillä jos suuntakaan ei ole vielä selvillä ;D

        B&B on Euroopassa ok, samoin kun esim. Austraalia ja NZ. Omaan hintatasoomme nähden halvoissa maissa en ole edes kokeillut B&B:tä, sillä oma turvallisuus ja mukavuus menevät edelle jos hintataso on jo muutenkin edullinen. Jenkkilässä maanteiden läheisyydessä paljon hotelleja ja motelleja, ulkoasu kertoo yleensä aika paljon, huone kannattaa tarkastaa aina ennen vuokrausta. Omat eväät tai varmistus lähellä olevasta aamiaismahdollisuudesta, sillä aamiaista on harvemmin tarjolla näissä yöpymispaikoissa. Maailmalla kannattaa kysyä ennen huoneen vuokrausta myös mahdolliset huoneen hintaan tulevat lisät.
        B&B paikoissa ei usein käy luottokortti, enkä käyttäisi vaikka kävisikin, toisaalta taas ei ole kovin turvallista kuljetella rahoja mukanaan ... joten kannattaa miettiä mitä valitsee. Esim. Hotel.comin kautta saa hyvinkin edullisia huoneita ja sieltä voi aina lukea toisten matkalaisten suositukset tai haukut.
        Me matkalaiset olemme kuitenkin niin erilaisia, että toisille on tärkeätä olla vessa (toimiva) ja ehkä suihkukin samassa huoneessa, tai edes samassa rakennuksessa, jotkut taas ovat valmiita juoksemaan pitkänkin matkan hädälleen jos sillä säästää muutaman lantin.


    • L - L

      1971 alkaen melkein vuosittain.
      Vain Euroopassa, ryssala ja muut ivyt pois luettuina.

      Meille syntyi runsaasti perhetuttavuuksia joihin olimme yhteydessa pitempaankin.
      Oli mukava menna ex-temporekin.
      Parhaat muistot ja henkilosuhteet ovat Unkarista ja Itavallasta.

      Nyt on suurin osa jo nukkunut lopullisesti.
      Yhden unkarilaisen perheen jalkikasvuun olemme satunnaisesti yhteydessa.

      Kokemuksia? Erinomainen tapa tutustua ihmisiin!
      Kunhan jumalauta ette kuvittele, etta ne puhuvat sita saatanan enkkua joka paikassa!

      • bessie*

        Totta tuo, ettei läheskään kaikkialla pärjää pelkällä englannilla. Vähän hankalaa voi olla joskus pelkällä viittomisella saada tarpeellisista asioista selkoa.

        Ennakkoluulot on syytä unohtaa, mutta aina kannattaa pysähtyä katselemaan huolellisesti ympärilleen ja kiinnittää huomiota seikkoihin joista voi vetää johtopäätöksiä omien tarpeidensa pohjalta. Tämä neuvo etenkin niille, joiden on vaikea perääntyä ja sanoa ei kiitos.

        Hauskoja ja vähemmän hauskoja kokemuksia on. Yhden majatalon yläkertaan ei päässyt pääovesta enää alkuyöstä (muualla syödyn illallisen jälkeen). Se kyllä kerrottiin ja takaovi näytettiin, mutta sitä emme ymmärtäneet että jouduimme kulkemaan kahden makuuhuoneen läpi, vauvankin taisimme me herättää.
        Suomessa olemme kerran yöpyneet leikkimökissä, aamiainen kodikkaasti töihin lähtevän isäntäväen ympärillä tohistessa .Ilmeisesti vain B&B vieraita varten oli rakennettu todella sievä, uuden puun tuoksuinen ulkovessa. Talossa sai käydä suihkussa. Pois lähtiessä ovi lukkoon ja avain sovittuun jemmaan.

        Suosittelen, mutta itse todellakin vaadin mm. melko oman sisäänkäynnin.
        Hinnankin pitää olla oikeasti kilpailukykyinen hotellimajoitukseen nähden.


    • Kokeilimme joskus 1900-luvulla ;) ensimmäisen kerran B B-majoitusta Gdanskissa, kun satuimme sinne kaupungin x-satavuotisjuhlien aikaan, eikä vapaata hotellihuonetta löytynyt. Turisti-infon avustuksella löysimme erinomaisen B B-majoituksen melkein keskustasta.

      Irlannissa kierrellessä käytimme pelkästään B B-majoituksia, joita varasimme Autoliiton julkaisemasta kirjasta sitä mukaa kun matka edistyi. Kerran asuimme huoneessa, jossa ei mahtunut edes avaamaan matkalaukkua muualla kuin parisängyn päällä. Yhdessä paikassa tilat ja palvelu ylittivät viiden tähden hotellien tason. Osassa paikoista isäntäväki halusi mielellään seurustella vieraiden kanssa ja kestitä eri tavoin. Saimme paljon hyviä vinkkejä ja aina vähintään kohtuullisen hyvän aamiaisen. Majoitushinnat olivat tasosta riippumatta kaikissa paikoissa samat.

      Portugalissa löytyi yhtenä pääsiäisenä mielenkiintoinen, suorastaan ruhtinaallinen B B-paikka omine terasseineen, kun kyseltiin majapaikkaa pikkukaupungissa ihmisiltä. Isäntäväki kertoi mielellään omia tarinoitaan. Rouva oli muuttanut entisestä siirtomaasta ja hollantilainen isäntä oli ankkuroinut vuosia sitten lomamatkallaan veneensä pysyvästi "sinne missä rajajoen vuoroveden vaikutus päättyi". ;)

      Nykyisin B B-kylttejä näkee usein matkan varrella, ja majoitusta voi käydä halutessaan kurkistamassa ennen varaamista. Turisti-infot ovat mielestäni myös hyödyllinen poikkeamispaikka, jos viipyy samoilla seuduilla pitempään. Joskus yllättävä kohtaaminen erityisten sympaattisten paikallisten ihmisten kanssa avaa uusia mahdollisuuksia ja usein myös yllättäviä, mielenkiintoisia majapaikkoja.

      Viikonlopun tai viikon pikapäätöksellä tehdyillä kaupunkilomilla olemme usein etsineet majoitusta vasta lennon jälkeen lentokentällä. Etukäteisvarauksia vieraaseen hotelliin on tehty vain yöksi tai kahdeksi, ja perillä olemme voineet vaihtaa majapaikkaa mieltymysten mukaan.

      Pieniä perhehotelleja lukuun ottamatta B B tai muu paikallisten tarjoama kotoisa majoitus on minulle hotellimajoitusta mieleisempi vaihtoehto. Kun mielessä ole mitään erityisempiä vaatimuksia, yllätykset ovat aina olleet positiivisia.

      Joskus on varattu matka suosittuun lomakohteeseen ja matkusteltu suurin osa ajasta ympäristössä. Yöpymispaikkoja on kyselty tarpeen mukaan ja aina on järjestynyt.

      Kielitaidon lisäksi pienestä paikallisen kielen turistisanakirjasta on paljon apua ja iloa. Moni paikallinen rohkaistuu myös puhumaan yhteistä vierasta kieltä, kun turisti yrittää solkottaa sanakirjan avulla heidän omaa kieltään. Vähemmän täydellisen taidon käyttämisen ujostelu ei ole vain suomalainen ominaisuus.

      Sohvasurffailuakin olen miettinyt yhtenä majoitusvaihtoehtona, mutta toistaiseksi se on jäänyt suunnitteluasteelle. - Paikallisiin ihmisiin tutustuminen antaa mielestäni aina monenlaista lisäarvoa matkalle.

    • Muuten, kotimaassa matkaillessa kannattaa kokeilla Googlesta: "peti ja puuro"
      Aina on isänmaallista käyttää Suomenkieltä. :)

      H.


    • Suosittelen kokemuks

      Maatilamajoitus on Suomessa hyvä vaihtoehto ja tarjoaa monenlaisia lisäpalveluja ja ohjelmaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      69
      979
    2. Niin se mies

      Mikä sen miehen etunimi muuten on ketä kaipailet
      Ikävä
      55
      948
    3. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      42
      892
    4. Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."

      Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      685
    5. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      21
      674
    6. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      33
      625
    7. Martina ja Levin kiinteistö

      Ei ole enää "mun Leviä". Kiinteistöllä uudet omistajat ja välillä palautui takaisin rakennuttajallekin, miksköhän.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      272
      609
    8. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      44
      558
    9. Miesten vs naisten älykkyys

      Eiköhän tämä asia ole ihan itsestään selvä: "Adult male brains average approximately 1,370–1,378 grams, while female br
      Sinkut
      163
      528
    10. Onko jo liian törkeää? Selviytyjät Suomi herättää kummastusta

      Selviytyjät Suomi juhlistaa 10. tuotantokauttaan - ja tiedossa on entistä ankarampaa menoa. Mutta mennäänkö jo liian pi
      Tv-sarjat
      6
      523
    Aihe