yhteishuoltajuus

Minttuliini35

Miksi Suomessa yhteishuoltajuus ei velvoita isää pitämään sopimuksesta kiinni, vaan voi ottaa silloin tällöin kun haluaa, vaikka sopimus tehty joka toinen viikonloppu. Mitä jos äiti ei olisikaan kotona sunnuntaina kun lapsi tuodaan kotiin, olisivat sosiaalitantat heti paikalla, miksei sopimuksen tehnyt isä joudu mihinkään vastuuseen? Itse olen siinä pisteessä, että haluaisin yksinhuoltajuuden ja isä voisi kun haluaa niin ottaa lapsen luokseen välillä. Mitä järkeä sopimuksilla jotka ei pidä? Voi olla välillä vuosikin taukoa..

4

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • peura71

      Perseestähän nämä lait on! Isänä totean että yhteishuoltajuus on vain sana! Ihan paskaa.

    • Sossupaholainen

      Ei huoltajuusmuoto, eli onko yksinhuolto vai yksinhuolto vaikuta tapaamisiin, vaan siihen millainen päätösvalta vanhemmila on lapsen asioissa. Tapaamisista sovitaan tapaamissopimuksessa. Joten tuon perusteella et tule yksinhuoltoa saamaan.

    • mummeli

      MitÄ sitten tehdään, kun äidin mielestä yhteishuoltajuus on sitä, että isä käy viikkaamassa pyykit, siivoamassa ja leikkaamassa lasten kynnet? Isä jo käy laittamassa lasten ruuat. Lapset asuvat äidin luona.

    • sossupaholainen

      Huoltajuusmuodolla ei ole mitään tekemistä tapaamisten kanssa. Tapaamissopimus pysyy samana vaikka yhteishuolto muuttuisi yhteishuolloksi tai päinvastoin, ellei sitä erikseen muuteta. Eli huoltoa ei kannata lähteä muuttamaan, jos ongelma on tapaamisissa. Mutta lähivanhemman ei ole velvollisuutta antaa lasta etävanhemmalle muuten kuin tapaamissopimukseen kirjattuina aikoina. Etän ei sitten taas ole mikään pakko ottaa lasta tapaamissoopimuksen mukaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      71
      2993
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      52
      2638
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2255
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2168
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1976
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1732
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1556
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1507
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1330
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1319
    Aihe