Hei, olen saanut useampia kovia allergisia reaktioita. Viimeisen vuoden aikana useita.. Testeissä on löytynyt vehnä, soija ja joitain siemen herkkyyksiä. Mitkä tulokset ovat vaihdelleet eri testeissä. Ilmeisesti myös rasitus vaikuttaa asiaan, koska pahimmat kohtaukset ovat tulleet yleensä eka lepopäivänä pidemmän harjoittelujakson jälkeen(harrastan siis paljon urheilua). Nyt minulla on epipeni, jota olen kerran joutunut käyttämään. Oireet ei muuttunut pistoksen jälkeen muuten kuin että pysyin tajuissani ja tuntui että syke rauhoittui(mitä lääkäri ihmetteli, kun luulisi adrenaliinin päin vastoi kiihdyttävän sitä). Normaalisti pahojen kohtauksien oireet ovat ensin naaman äkillinen punoitus(mitä minulla on myös välillä urtikariastakin), kutina, oksentelu ,tajunnan menettäminen, pulssin kiihtyminen, tukkoisuus ja loppuvaiheessa kova palelu. Tämä kaikki kestää yleensä noin puoli tuntia. Onko siis normaalia että epipenistä huolimatta oksentelee ja voi pahoin? On vaikeaa miettiä milloin pitää pistää ja milloin ei, kun urtikaria on aivan samanlainen, kuin allerginenreaktio alkuvaiheessa ja niitä(urtikaria) on aikas usein varsinkin näin talviaikaan.. :/ Muuten saisi pistellä harvassa viikko.. Kiitos!!!
Anafylaktinen allergiareaktio?
3
156
Vastaukset
- teija.dunder
Oireiden tiheyden perusteella allergioiden hallinnassa ja oireisiin varautumisessa on vielä selvitettävää. Onko mahdollisesti taustalla astma ja sen hoidossa tehostamista? Onko allergiat selvitetty vai se vielä kesken? Onko urtikaria kroonistunut ja sen hoidossa tehostamista? Nämä edellä mainitut asiat huomioimalla saadaa yleensä oireet huomattavasti vähäisemmiksi ja adrenaliinikynän tarve vähäiseksi ja hyvin harvinaiseksi.
- stressikamu
Ei ole astmaa. Allergiatesteissä olin tosiaan kaksi viikkoa reaktion jälkeen monta allergisoivaa ainetta, mutta kun testit tehtiin myöhemmin puolet niistä oli hävinnyt. Ainoastaan gliadiini oli selvän positiivinen. Auringonkukansiemen , mistä luultavasti viimeisin reaktio tuli oli spesifiset ige-tasolla 0,02..söin sipsiä missä oli auringonkukkaöljyä. Muuta syytä en keksi? Mutta monella isommalla reaktiolla on tosiaan yhteys siihen että ne tulee ensimmäisenä lepopäivänä kovan rasituksen jälkeen vai voiko se olla vaan sattumaa? Ja Urtikaria on ollut tänä talvena useimmin esillä..siihen lääkkeenä antihistamiiniä joka päivä Onko normaalia, että epipenin käytön jälkeen silti on niin huonovointinen?? Ainoa ero tosiaan tajuissaan pysyminen. Kiitos kovasti!
- teija.dunder
Kertomuksesi perusteella vaikuttaa siltä,että urtikarian hoidossa on tehostamisen varaa ja sitä kautta oireesi voidaan saada parempaan hallintaan. Tällöin myös pitkittyneet huonovointisuus oireet on mahdollista saada vähenemään tai jäämään pois. Antihistamiinin lisäksi tarvitaan joskus leukotrieeni-estäjiä ja/tai kortikosteroideja ja/tai joskus jopa ns biologisia vasta-aine lääkkeitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1486237
- 441657
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes371291- 45998
Ukraina ja Zelenskyn ylläpitämä sota tuhoaa Euroopan, ei Venäjä
Mutta tätä ei YLE eikä Helsingin Sanomat kerto.320981Kolari Klaukkala
Kaksi teinityttö kuoli. Vastaantulijoille ei käynyt mitenkään. Mikä auto ja malli telineillä oli entä se toinen auto? Se45893Ooo! Kaija Koo saa kesämökille öky-rempan:jättimäinen terde, poreallas... Katso ennen-jälkeen kuvat!
Wow, nyt on Kaija Koon mökkipihalla kyllä iso muutos! Miltä näyttää, haluaisitko omalle mökillesi vaikkapa samanlaisen l13879Kevyt on olo
Tiedättekö, että olo kevenee kummasti, kun päästää turhista asioista tai ihmisistä irti! Tämä on hyvä näin <384856Olisinpa jo siellä, otatkohan minut vastaan
Olisitpa lähelläni ja antaisit minun maalata sinulle kuvaa siitä kaikesta ikävästä, tuskasta, epävarmuudesta ja mieleni75845Toivoisin, että lähentyisit kanssani
Tänään koin, että välillämme oli enemmän. Kummatkin katsoivat pidempään kuin tavallisesti toista silmiin. En tiedä mistä14837