Kustannusarvion tekeminen realistisesti

laskelmoija

Millä kustannuslaskurilla vai ihan vaan taulukkolaskentaohjelmalla kannattaa kustannusarvio tehdä, jos haluaa lopputuloksesta mahdollisimman tarkan?

Mitä nyt noita netin laskureita oon testannu, niin antavat aika erilaisia tuloksia ja toisaalta eihän niihin voi syöttää mitään kovin tarkkoja arvioita, vaan vaihtoehtoina on tyyliin "lattiat laminaattia, kosteat tilat laattaa" vs "lattiat parkettia, paljon laattaa". Eihän tällaisessa kustannusarviossa voi ottaa huomioon sitä, että paljonko on paljon ja minkä laatuista laminaattia käyttää jne.

Onko kukaan tehny ennen projektia ihan niin tarkkaan laskelmaa, että olisi laskenut materiaalien kulutuksen ja katsonut itseä miellyttävien materiaalien hinnat kaupoista ja tehnyt siltä pohjalta kustannusarvion? Tähän toki vielä arviot pohjatöistä, perustuksista, talopaketin rungosta, pakollisista työntekijäkuluista jne.

Oon ymmärtänyt, että pankeille riittää epätarkempikin arvio, mutta jos ihan oikeasti haluaa itseä varten tehdä tarkan arvion, jotta näkee, että minkälainen projekti on vara toteuttaa. Lähinnä se mietityttää, että jos sitten jälkeenpäin hoksaa, että omalla työllä ym onkin säästänyt niin paljon, että olisikin alunperin ollut mahdollisuus vähän suurempaan tai muuten monipuolisempaan taloon. Ja tietysti toisinpäinkin, että ei mene tekemään liian optimistista arviota ja rahat loppuukin kesken.

14

1128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kolipu2

      Jos talopelit ja kotioptimit ei riitä, niin teetä täysin laskennan ammattilaisella. Rakentamisessa on sen verran muuttujia, että maallikko ei välttämättä ymmärrä, kun ei osa ammatilaisistakaan osaa laskea kustannusarvioita. :) Talokauppiasta puhumattakaan...

      Jos sinulla ei ole varaa teettä laskentaa, ei sulla ole varaa rakentaakkaa...

    • ingenjööri

      Eihän sitä koko lainaa tarvitse kerralla nostaa. Kustannusarvio tarpeeksi yläkanttiin, ettei rahat lopu kesken. Lainaa nostetaan sitä mukaan erissä, kun taloprojekti etenee. Loppusumma ei tartte nostaa, jos ei tarvetta. Näin ainakin minulla...

    • zase

      Emeks tuolla aikaisemmion mainittu TaloPeli järjen kanssa kokeiltuna kertoo hyvinkin tarkkaan mitä kilkkeet maksaa -tiki tekee myös hyvää kydä vaikka jossain LaattaPiste -kaupassa katsomassa kuinka paljon hilloa voi työntää vesihanoihin, lavuaareihin tai laattoihin -jos persus tai pankinjohtajan myötämielisyys kestää

      • zase

        Ja jatkoa vielä tuohon alkukysymykseen, luin huolimattomasti nääs... Pohjat/perustukset, runkotyöt/pystytys yms. on aika helppo hinnoitella, useimmiten se konkurssin alku tulee just siellä sisätöiden puolella kun mopo karkaa käsistä


      • 18rfgbtb
        zase kirjoitti:

        Ja jatkoa vielä tuohon alkukysymykseen, luin huolimattomasti nääs... Pohjat/perustukset, runkotyöt/pystytys yms. on aika helppo hinnoitella, useimmiten se konkurssin alku tulee just siellä sisätöiden puolella kun mopo karkaa käsistä

        Taitaa konkurssin alku kuitenkin tulla jo ensimmäisissä töissä, kun tuntuu että rahaa on vaikka millä mitalla ja kaikki työt teetetään ulkopuolisilla hinnoista välittämättä. Loppuvaiheessa se sitten kostautuu.


      • platinapossu
        18rfgbtb kirjoitti:

        Taitaa konkurssin alku kuitenkin tulla jo ensimmäisissä töissä, kun tuntuu että rahaa on vaikka millä mitalla ja kaikki työt teetetään ulkopuolisilla hinnoista välittämättä. Loppuvaiheessa se sitten kostautuu.

        juuri näin. Ajetaan maita pohjaan ja tieliittymään. Råjäytellään muutamat kivet. Ajetaan jättömaat pois. Perustuspalvelu tekee pohjat. Sähköputkimies käy tontilla, jne. jne. Äkkiä on 50-70 tuhatta sileenä. Budjettiin on merkattu joku 20 tonnia.

        Loppuvaiheen sisäpinnat on varsin helppo laskea kun tavaraa löytyy monen hintaisena ja näköisenä.


    • Dunari1

      Itse testailin talopeliä jo 1997-1998 ja suuruusluokkana antoi jo silloin riittävän hyvän kuvan rakentamisen kustannuksista. Talopakettikauppias innostui myös silloin talopelistä ja sanoi työnsä helpottuvan kun saa näytettyä epärealistisille rakentajille kustannusten suuruusluokan. Ilmeisesti säästi aikaa, kun moni nuoripari unohti suosiolla rakentamisen muutamaksi vuodeksi.

      Teemme remonttia ja testasin taannoin talopelin remonttilaskinta ja sain vahvistuksen mutu tuntumalle siitä, millaista energiaremonttia ei kannata tehdä eli jossa remontin takaisinmaksuaika on yli 30 vuotta.

      Suosittelen testaamaan erilaisia kustannuslaskentaohjelmia !

      • jo rakentanut

        Osuuspankin nettisivuilla oleva omakotitalon kustannuslaskuri on erittäin hyvä kun täyttää sen realistisesti. Meillä jopa rakennusmestari teki projektimme kustannusarvion osuuspankin laskurilla ja summa piti täysin kutinsa. Suosittelen lämpimästi.


    • mpj77

      Jep! Jos kaikki suosiolla koittaisivat täyttää minkä vaan laskurin realistislla luvuilla niin ei tulis ongelmia pnakinjohtajasetien-tai tätien kanssa.... Kyllä laattohin, hanoihin ja muihin saa survottua hirvittän määrän fyffeä. eihan siinä mit''n, laatu maksaa, design maksaa vielä paljon enemmän mutta jos ensteksi tarttis saada se talo pystyyn niin tarttis hieman priorisoida asioita, niin ikävää kuin se onkin

    • Järkeä käteen.

      ja kaikenlaisten laskemien jälkeen varaudu siihen että et tule pysymään budjetissa. Esim. maatöihin voi mennä yllättävän paljon rahaa, kaikkine räjäytyksineen ja täyttöineen. Voi olla että tulee yllättäviä juttuja ja aikataulu venyy ja maarakentajien palkka juoksee.

      Vaikka ensin ajattelisikin että kaikki halvimmat ratkaisut sisustuksessa riittää, niin rakentamisessa se ahneus helposti kasvaa, että mitäs jos laittaisi paremmat laatat, paremman keittiön ja takan koska niitä joutuu vähän pidemmän aikaa katselemaan. Eli niukalla budjetilla ei kannata alkaa rakentamaan, vaan ostaa vanha ja remontoida vaikka ihan kokonaan.

      Talopelillä voi laskea suht. realitisesti, mutta fakta on se että peruskoti maallakin maksaa sen 250 000 minimissään.

      • raksaaja 2012

        OP:n laskuri on hyvin realistinen.Tonnin tarkkuudella meni kohdalleen


      • Hirsimökki
        raksaaja 2012 kirjoitti:

        OP:n laskuri on hyvin realistinen.Tonnin tarkkuudella meni kohdalleen

        OP:n laskurissa ei voi valita, rakentaako hirsi- vai puurunkoisen talon. Meille on tulossa hirsitalo, ja nyt emmityttääkin se, miten paljon enemmän hirrestä joutuu maksamaan...


    • Nappiin sattunut.

      Toi talopeli on lanseerattu ulkomaillekin, tarkkuutensa ansiosta (ja puolueettomuuden). Siinä voi valita kalusteiden tasotkin. Ja jos oikein täyttää niin käy suoraan pankeille hinta-arvioksi.

      Aiemin pyöri javalla, joka välillä tökki, mutta se oli suunniteltu jo aikana jolloin kaikissa paikoissa ei ollut kunnollista verkkoa, ja javan avulla ei tarvinnut aina aloittaa alusta, kun yhteys pätkäisi. Nykyään tuokin onnelma on jo korjattu.

      • Rakinssiseiskaseiska

        Talopeli on oikein käytettynä erittäin hyvä työkalu. Näyttää sen laskelman sitten mestarille tai jollekin muulle ammattilaiselle ja kysyy mikä ei pidä paikkansa. Talopelilaskelmaahan voi manuaalisesti korjata jos haluaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      44
      4846
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      61
      2711
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1064
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1045
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      71
      1044
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      124
      999
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      72
      974
    8. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      187
      890
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      875
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      874
    Aihe