suomalaiset käännynnäiskatolilaiset saaneet kokea aivan muutaman vuoden sisällä!
Ensiksi he liittyivät roomalaiskatoliseen kirkkoon, jossa ei ollut edes kirkollisveroa, ja sitten heille annettiin piispaksi moraaliteologian professori sosialistisesta Puolasta. Mutta ei se käynyt heille millään, vaikka minun mielestä irlantilainenkin miraaliteologian professori olisi käynyt vallan hyvin.
Ja mikä itku ja parku siitäkin sitten tuli. Käännynnäiset halusivat uuden piispan, joten aloitettiin valittaminen, joka jatkui ja jatkui. Ja päästiinhän siitä piispasta sitten eroon.
Seuraavaksi saatiin syntyjään suomalainen piispa, mutta siitä syntyi vielä suurempi parku. Miten nyt suomalainen voisi olla käännynnäiskatolilaisten piispana, jotain hienopaahan heillä pitäisi olla, kun ovat ihan roomalaiskatoliseen kirkkoon liittyneet, eikä edes tarvitse kirkollisveroa maksaa.
Suomalaisesta piispasta on nyt kirjoitettu pahaa monessa paikassa ja häntä on kehotettu eroamaan, vaikka paavi on hänet määrännyt tehtäväänsä. Mikään ei ole tuottanut tuosta, mutta sitkeimmät eivät kai vieläkään hellitä, sillä hehän ovat kaikkein oikeauskoisimpia käännynnäisiä.
Suomalainen piispa on siis tullut jäädäkseen, mutta mitä kauheaa sitten seuraavaksi saatiinkaan.
Saatiin argentiinalainen paavi, joka meni jo pesemään nuorisorikollisten jalat, vaikka edeltäjänsä olivat pesseet Vatikaanin hierarkian mukaisten prelaattien jalkoja. Aivan kauhea oli sekin teko, sillä käännynnäiset eivät olleet ottaneet sellaista mahdollisuutta edes huomioon.
Ja aivan kauhea parku tuli siitäkin. Väki on nyt tyytymätön paaviinsa ainakin täällä Suomessa. Suomalaisten käännynnäiskatolilaisten mielipidettäkään ei kysytty ollenkaan, vaikka täällä osattiinkin niin hyvin arvioida, kenestä italialaisesta kardinaalista tulisi Vatikaanin suurimman salaisuuden vartija. Kuka vartioisi pedofiilipappien tekosia ja estäisi seksuaalirikollisten tekosten tutkimisen.
Argentiinalainen Fransiscus ei ole noudattanut mitään ennakko-odotuksia ja nyt ovat kohta pedofiilitkin helisemässä, mikä ei tietenkään suomalaisia miellytä käännynnäiskatolilaisia, joiden usko on kaikkein puhtain ja noudattaa luterialaista riitusta.
Mitä on siis enää tehtävissä? Se on menoa nyt? Katoaako katolilaisen kirkon lumous, jos väärinkäytökset postuvat eikä Vatikaanin pankkikaan enää pese rikollista rahaa? Tässä tilanteessa on paljon avoimia kysymyksiä, mutta miten käy suomalaisille käännynnäiskatolilaisille? Romahtaako pyhän Henrikin kirkon katto, kaatuuko pyhän Marian kirkon torni?
Niin paljon kauheutta ovat
6
143
Vastaukset
- Ritva-Paavo
Oikein hyvä kirjoitus, olen todella tyytyväinen, että joku kirjoittaa noin tervejärkisiä mietteitä. Terveisiä vaan täältä katolilaisesta maailmasta Keski-Euroopasta.
- vanhauskoinen
Suurin osa uudemmista käännynnäisistä on onneksi hyvin tyytyväisiä katoliseen kirkkoon.
- Olikin jo odotettavi
Ja kuten saatoimme arvatakin, tähän mennessä joku valopää on halunnut ehdottaa tätäkin keskustelua poistettavaksi. Toki siinä pilkataan pikkusieluisia käänynnäiskatolilaisia, mutta miksi ei saisi pilkata? Typeryyttähän siinä arvostellaan, ja aivan samanlaisesta vähämielisyydestä on kyse myös kaikessa keskustelun rajoittamisessa.
Miksi ette kilvoittele paremmiksi katolilaisiksi? Lopettakaa pikkusieluisuus ja opetelkaa kristillistä ajattelua, niin teitä aletaan myös kunnioittaa.- Rukoileva ortodoksi
Pelastukseen ei vaadita kunnioitusta, vaan oikeaa oppia ja sen noudattamista. Rukoilkaa pelastusta!
Rukoileva ortodoksi kirjoitti:
Pelastukseen ei vaadita kunnioitusta, vaan oikeaa oppia ja sen noudattamista. Rukoilkaa pelastusta!
Rukoileva ortodoksi: Miten voidaan noudattaa oikeata oppia ellei ole kunnioitusta?
- uudelleen keskustelu
Tässä olisikin mietittävää paljon suuremmalle joukolle lukijoita kuin nykyiset 56 lukukertaa.
Nostan sen siksi hyvällä syyllä uudelleen keskustelun aiheeksi.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2095295SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site354338SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun494057Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers263839Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto313776Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813746SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt673633Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään352912Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1062420SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412366