Kun Suomi julistautui itsenäiseksi 6.12 vaikutus oli sama kuin juankosken juicen ydinaseeton aukio kukaan ei kortvaansa loksauttanut. vasta kun Lenin ja Stalin antoivat itsenäisyyden, Ranska oli ensimmäinen joka tunnusti Suomen itsenäisyyden . Suomen oikea itsenäisyys päivä 31.12 uutta päivää vihdoin juhlimaan.
Suomen oikea itsenäisyyspäivä on 31.12
8
150
Vastaukset
- G C
Itse asiassa Suomen hallitus (senaatti) julisti itsenäisyyden 4.12.1917. Eduskunta halusi siihen oman puumerkkinsä ja hyväksyi julistuksen 6.12. Tosin yhtä hyvin itsenäisyyspäivänä voisi pitää 15.11.1917, jolloin eduskunta jo julistautui korkeimman vallan haltijaksi Suomessa. Se ei siis ollut enää tilivelvollinen yhdellekään tsaarille tai Venäjän väliaikaiselle pääministerille.
Myöhemmät päivämäärät eivät kelpaa, koska Neuvosto-Venäjä ja muut maat tunnustivat juuri tuon suomalaisten määrittämän itsenäisyyden eivätkä tunnustuksissaan maininneet mitään muuta päivämäärää itsenäisyyden alkamiselle. Tämä on ollut tapana kautta vuosisatojen, eikä esim. USA aio muuttaa heinäkuun neljännen juhlia muulle päivämäärälle. Tämän aloittajakin varmasti tietää, mutta trollaushalu on kova. - korvaansa loksauttan
Stalin Jumala sanoi: "Suomi eroaa Neuvosto-Venäjästä liittyäkseen siihen takaisin" Ja pahoista suomalaisista ei kukaan lotkauttanut korvaansa Stalin Jumalan sanoille. Ja niin tuli talvisota ja niin tuli jatkosota. Ja pahat suomalaiset olivat hyljänneet Stalin jumalan.
- Vårt land
Ei ne Lenin ja Stalin hyvää hyvyyttään Suomelle itsenäisyyttä antaneet. Siinä valtataistelun vaiheessa niiden etu vain oli tukea kaikkia separatistisia voimia, koska ne heikensivät tsaarin valtakoneistoa. Eihän Venäjän vallankumous noina aikoina ollut vielä läheskään loppuun saatettu.
- Vasen laita
Vanhaa YYA-pas*aa? Ajan kanssa lähes kaikki itsenäisyydet tunnustetaan joka tapauksessa eikä ne useinkaan tapahdu kuukauden sisällä varsinaisesta julistuksesta vaan kestävät sitä pitempään. On vanha suomettuneisuuden ajan myytti, jossa annetaan ymmärtää, että MUUTOIN EI OLISI ONNISTUNUT? Toki se tunnustus helpotti prosessia, mutta ei ollut mitenkään sen edellytys. Samaan aikaan itsenäistyi joka tapauksessa toistakymmentä Keisarillisesta Venäjästä irtautunutta uutta valtiota!
On väärin käytää ilmaisua "antoi itsenäisyyden" koska itsenäisyyden tunnustaminen Neuvosto-Venäjän taholta perustui Suomen eduskunnan 6.12. tekemään päätökseen. Ellei itsenäisyysjulistusta olisi hyväksyty niin silloin ei olisi mitään itsenäisyyttä "annetukaan".
Hallitus antoi itsenäisyysjulistuksen tiedonantona, mutta silloin ulkomaiset edustustot huomauttivat asiasta ja ihmetelivät sitä, että eduskunta ei äänestänyt näin tärkeästä asiasta. Itsenäisyydellä piti olla parlamentin hyväksyntä. Siksi siis äänestys.
Neuvosto-Venäjä siis tunnusti maan itsenäisyyden ensin, mutta 21 vuotta myöhemmin yriti viedä sen meiltä. Joten jo sillä perusteella ei tarvitse tehdä mitään muutoksia itsenäisyyspäivän suhteen.- ...
Ne on nuo itänaapurin itsenäisyyden "antamiset" ja "ottamiset" olleet aina luonteeltaan sellaisia, ettei niissä juurikaan juhlan aihetta ole. On aina pyrkinyt antamaan ja ottamaan oman yksipuolisen etunsa mukaisesti. Ei sellaisissa "itsenäisyyksissä" ole mitään juhlittavaa.
Suomi on itsenäinen itänaapurista huolimatta, vaikka vaikeaa se on ollut.
Aloittajan kannattaisi vähän tutkia ja pohtia noita Leninin ja Stalinin "antamia" itsenäisyyksia eri kansoille. - Koroljov
Suomen itsenäisyys alkoi varsinaisesti siitä, kun Saksa hävisi ensimmäisen maailmansodan, luhistui sisäisesti eikä kyennyt enää pitämään Suomea miehitettynä alusmaanaan. Suomen oli tuolloin PAKKO ruveta itsenäiseksi, vaikka kukaan ei Suomessa vielä v:n 1918 lopussa uskonutkaan itsenäisen Suomen mahdollisuuteen. Jotenkin se kuitenkin sitten toteutui. Suomi hyppäsi tuntemattomaan.
- Suomi uskoi
mahdollisuuksiinsa itsenäisenä maana jo kauan ennen itsenäisyysjulistusta. Eihän se muuten olisi ollut mahdollinen.
Saksalaiskausi oli lyhyt ja vain turvan hakua Venäjän uhkaa vastaan.
Vuoden 1918 lopulla Suomi ei suinkaan hypännyt tuntemattomaan, vaan hakeutui Mannerheimin johdolla määrätietoisesti länsivaltojen suuntaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4233631Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181612- 1141432
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n851399Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991368Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591316- 501246
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi891159Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331027- 39960