Stressin aiheita

10+15o

Minulla on sellainen ongelma, että "tykkään" keksiä itselleni kaiken maailman stressin aiheita. Homma menee yleensä sillä tavalla, että teen jotain. Sitten, kun olen toiminut, alan pohtia, teinköhän jotain väärin todella perustavanlaatuisella tavalla, ja sen seurauksena minulle tietenkin tapahtuu jotain, esim. menetän asemani sosiaalisessa hierarkiassa tms. Otetaan esimerkki asian havainnollistamiseksi.

[Esimerkki alkaa]

Sanotaan, että töissä tapahtuu jotain, jolla ei loppujen lopuksi ole sen kummempaa merkitystä oikeastaan yhtään minkään kannalta (en nimittäin tee mitään järin merkittävää työtä). Kyseessä saattaa olla joku sellainen juttu, jonka kovaan ääneen huutaminen ei ole missään mielessä sosiaalisesti mielekästä, ja josta voisi sen johdosta tulla periaatteessa jonkinlaisia ongelmia minulle itselleni, jos tuontyyppisistä asioista enemmän juoruisin.

No, työpäivä on ohi, ja joku tuttu tulee vastaan kysyäkseen kuulumisiani, heittääkseen huulta tjsp. Minä vastaan, ja seurauksena on keskustelu. Keskustelemme, ja tämän sosiaalisen interaktion aikana päädymme juttelemaan työjutuista. Meneillään olevan keskustelun aikana viittaan tuohon esimerkin alussa mainitsemaani täysin merkityksettömään juttuun. En tietenkään kerro tutulleni yksityskohtia tai mitään muuta sellaista, jonka johdosta toisille ihmisille voisi koitua ongelmia. Kunhan vain mainitsen asiasta ohimennen ja vain hyvin rajoitetuin osin - siis sillä tavalla, ettei todellakaan ole mahdollisuutta minkäänlaiseen vahinkoon yhtään kenellekään. (Tällaisia tilanteita tulee lähinnä siksi, koska haluan olla kohtelias muita ihmisiä kohtaan, ja kai minä haluaisin myös vaikuttaa edes jossain määrin mielenkiintoiselta, tapahtumarikkaan elämän omaavalta ihmiseltä.)

No, kun tieni erkaantuu ystävästäni, jonka juuri tapasin, ajatukseni kääntyvät keskusteluun, jonka juuri kävimme. Alan panikoiden pohtia, että entä jos kerroin jotain sellaista, mistä ei missään nimessä saisi - vaikkapa ihan lain edessä - edes mainitakaan! Tiedän järjelläni, että niin ei tapahtunut, koska en ole mikään juorukello, ja olen muutenkin noin yleisesti ottaen ihan fiksu yksilö. Siitä huolimatta alan panikoida, ja tunnen, miten kylmä hiki alkaa valua. Seuraavaksi tulee ajatukset siitä, että huomenna saan potkut, ja siinä samassa menetän maineeni. Edelleen: kerron itselleni, etten ole tehnyt yhtään mitään väärää - en ole aiheuttanut muille minkäänlaista vahinkoa, en ole tehnyt mitään laitonta yms. Siitä huolimatta paniikki vain kasvaa ja kasvaa. Tulen hulluksi!

Jossain vaiheessa saatan jopa harkita itseni tappamista, jotta voisin välttää häpeän, jota ei kuitenkaan järjellisesti ajateltuna voi koskaan, siis ikinä, tulla.

[Esimerkki loppu]

Pieni stressi ja huolehtiminen kuuluu elämään. Siitä olen aivan varma. En kuitenkaan usko, että tällainen jatkuva ongelmien keksiminen on enää normaalin puolella. Minulle nimittäin tapahtuu esimerkin kuvaamalla tavalla aina aika ajoin. Siksi haluaisin esittää kaksi kysymys: 1) Onko kenelläkään muulla vastaavanlaisia kokemuksia, ja 2) miten tästä ongelmasta pääsee eroon?

Toivon, että esimerkkin havannollisti ongelmaani, ja toivon, että vastaatte aiheeseeni. Jos ette halua tai kykene vastaamaan kumpaankaan yllä esittämääni kysymykseen, niin kirjoittakaa sitten jotain muuta, kunhan se vain on aiheeseen läheisesti liittyvää.

3

317

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 10+15o

      Olikohan aloitusviestini turhan liian pitkä?

    • turhake72

      sama täällä :( vaikka olen ollut työelämässä jo kauan, niin tuo "ongelmien kehittäminen tyhjästä" ei vaan ota loppuakseen. Johtuu varmaan pitkälle huonosta itseluottamuksestani ja siitä ettei ole vapaa-ajalla mitään kivaa tekemistä/ystäviä, joka veisi ajatukset turhista murheista..

      Itse aina silloin tällöin saan päähäni, että olen takuulla nyt mokannu jossakin tehtävässäni ja tästä tulee vielä seuraamaan jotain kamalaa: joku kirjoittaa yleisönososastoon jotain ikävää, joudun korvaamaan jotain, ja jopa kuvittelen joutuvani oikeuteen mokistani. Tämähän on siis ihan älytöntä; olen ihan leppoisissa toimistotöissä, joissa nyt ei mitään niin kamalaa voi sattua, ettei sitä saisi korjattua.

      Mutta kun epäily (olemattomasta) virheestä tulee mieleen, niin ahdistus on ihan valtava ja paniikkikohtaus iskee. Ennen tämä kohtaus vei yöunen, kun sitten sängyssä näitä murehdin; nykyään nappaan noissa tilanteissa puolikkaan rauhoittavan ja saan sitten nukuttua. Kun ei tule lisäksi univelkaa niin monesti ahdistus helpottaa ja "moka" ajatuksissani asettuu oikeisiin mittasuhteisiin.

      Monesti olen miettinyt, että onkohan tämmöiseen jonkinlaista terabiaa olemassa? Kauhean kuluttavaa tuhlata elämäänsä tämmöiseen turhaan murehtimiseen. Itselleni aina sanonkin, että pitäisi hankkia elämä, niin ei olisi aikaa... ja jostain löytää sitä itseluottamusta; kyllä mä osaan!

    • ddddwdwdwd

      Sama täällä. Välillä tuntuu siltä kuin olisin riippuvainen stressaamisesta. Kai luulen jollakin tasolla, että jos stressaan ja huolehdin, mitään pahaa ei tapahdu. Jos vain päästäisin irti ja olisin rennosti, tapahtuisi ihan varmasti kaikki pahat asiat. Ainoa asia joka mulla on tähän auttanu on se, että annan anteeksi itselleni ja muutenkin sen jälkeen kun tajusin että mikään elämässä ei ole pysyvää, kaikki katoaa lopulta, myös ne mun virheet. Kai voisi sanoa että koittaa nähdä asioita "isomassa kuvassa". Pelko aiheuttaa stressiä, ainakin minulla. Siis näin tämä on minulla, en tiedä miten sinulla voisi tuo helpottaa :( Ehkä tällaisissa asioissa on parasta puhuminen, tai ylipäätään pelkojen konkretisoiminen, jollakin tavalla jos saisit ne ulos... Piirrä vaikka pahimmat pelkoskenaariosi.

      Toivon että keksit jonkin keinon että olisi helpompi olla!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      816
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 69
      530
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe