Minulla on sellainen ongelma, että "tykkään" keksiä itselleni kaiken maailman stressin aiheita. Homma menee yleensä sillä tavalla, että teen jotain. Sitten, kun olen toiminut, alan pohtia, teinköhän jotain väärin todella perustavanlaatuisella tavalla, ja sen seurauksena minulle tietenkin tapahtuu jotain, esim. menetän asemani sosiaalisessa hierarkiassa tms. Otetaan esimerkki asian havainnollistamiseksi.
[Esimerkki alkaa]
Sanotaan, että töissä tapahtuu jotain, jolla ei loppujen lopuksi ole sen kummempaa merkitystä oikeastaan yhtään minkään kannalta (en nimittäin tee mitään järin merkittävää työtä). Kyseessä saattaa olla joku sellainen juttu, jonka kovaan ääneen huutaminen ei ole missään mielessä sosiaalisesti mielekästä, ja josta voisi sen johdosta tulla periaatteessa jonkinlaisia ongelmia minulle itselleni, jos tuontyyppisistä asioista enemmän juoruisin.
No, työpäivä on ohi, ja joku tuttu tulee vastaan kysyäkseen kuulumisiani, heittääkseen huulta tjsp. Minä vastaan, ja seurauksena on keskustelu. Keskustelemme, ja tämän sosiaalisen interaktion aikana päädymme juttelemaan työjutuista. Meneillään olevan keskustelun aikana viittaan tuohon esimerkin alussa mainitsemaani täysin merkityksettömään juttuun. En tietenkään kerro tutulleni yksityskohtia tai mitään muuta sellaista, jonka johdosta toisille ihmisille voisi koitua ongelmia. Kunhan vain mainitsen asiasta ohimennen ja vain hyvin rajoitetuin osin - siis sillä tavalla, ettei todellakaan ole mahdollisuutta minkäänlaiseen vahinkoon yhtään kenellekään. (Tällaisia tilanteita tulee lähinnä siksi, koska haluan olla kohtelias muita ihmisiä kohtaan, ja kai minä haluaisin myös vaikuttaa edes jossain määrin mielenkiintoiselta, tapahtumarikkaan elämän omaavalta ihmiseltä.)
No, kun tieni erkaantuu ystävästäni, jonka juuri tapasin, ajatukseni kääntyvät keskusteluun, jonka juuri kävimme. Alan panikoiden pohtia, että entä jos kerroin jotain sellaista, mistä ei missään nimessä saisi - vaikkapa ihan lain edessä - edes mainitakaan! Tiedän järjelläni, että niin ei tapahtunut, koska en ole mikään juorukello, ja olen muutenkin noin yleisesti ottaen ihan fiksu yksilö. Siitä huolimatta alan panikoida, ja tunnen, miten kylmä hiki alkaa valua. Seuraavaksi tulee ajatukset siitä, että huomenna saan potkut, ja siinä samassa menetän maineeni. Edelleen: kerron itselleni, etten ole tehnyt yhtään mitään väärää - en ole aiheuttanut muille minkäänlaista vahinkoa, en ole tehnyt mitään laitonta yms. Siitä huolimatta paniikki vain kasvaa ja kasvaa. Tulen hulluksi!
Jossain vaiheessa saatan jopa harkita itseni tappamista, jotta voisin välttää häpeän, jota ei kuitenkaan järjellisesti ajateltuna voi koskaan, siis ikinä, tulla.
[Esimerkki loppu]
Pieni stressi ja huolehtiminen kuuluu elämään. Siitä olen aivan varma. En kuitenkaan usko, että tällainen jatkuva ongelmien keksiminen on enää normaalin puolella. Minulle nimittäin tapahtuu esimerkin kuvaamalla tavalla aina aika ajoin. Siksi haluaisin esittää kaksi kysymys: 1) Onko kenelläkään muulla vastaavanlaisia kokemuksia, ja 2) miten tästä ongelmasta pääsee eroon?
Toivon, että esimerkkin havannollisti ongelmaani, ja toivon, että vastaatte aiheeseeni. Jos ette halua tai kykene vastaamaan kumpaankaan yllä esittämääni kysymykseen, niin kirjoittakaa sitten jotain muuta, kunhan se vain on aiheeseen läheisesti liittyvää.
Stressin aiheita
3
229
Vastaukset
- 10+15o
Olikohan aloitusviestini turhan liian pitkä?
- turhake72
sama täällä :( vaikka olen ollut työelämässä jo kauan, niin tuo "ongelmien kehittäminen tyhjästä" ei vaan ota loppuakseen. Johtuu varmaan pitkälle huonosta itseluottamuksestani ja siitä ettei ole vapaa-ajalla mitään kivaa tekemistä/ystäviä, joka veisi ajatukset turhista murheista..
Itse aina silloin tällöin saan päähäni, että olen takuulla nyt mokannu jossakin tehtävässäni ja tästä tulee vielä seuraamaan jotain kamalaa: joku kirjoittaa yleisönososastoon jotain ikävää, joudun korvaamaan jotain, ja jopa kuvittelen joutuvani oikeuteen mokistani. Tämähän on siis ihan älytöntä; olen ihan leppoisissa toimistotöissä, joissa nyt ei mitään niin kamalaa voi sattua, ettei sitä saisi korjattua.
Mutta kun epäily (olemattomasta) virheestä tulee mieleen, niin ahdistus on ihan valtava ja paniikkikohtaus iskee. Ennen tämä kohtaus vei yöunen, kun sitten sängyssä näitä murehdin; nykyään nappaan noissa tilanteissa puolikkaan rauhoittavan ja saan sitten nukuttua. Kun ei tule lisäksi univelkaa niin monesti ahdistus helpottaa ja "moka" ajatuksissani asettuu oikeisiin mittasuhteisiin.
Monesti olen miettinyt, että onkohan tämmöiseen jonkinlaista terabiaa olemassa? Kauhean kuluttavaa tuhlata elämäänsä tämmöiseen turhaan murehtimiseen. Itselleni aina sanonkin, että pitäisi hankkia elämä, niin ei olisi aikaa... ja jostain löytää sitä itseluottamusta; kyllä mä osaan! - ddddwdwdwd
Sama täällä. Välillä tuntuu siltä kuin olisin riippuvainen stressaamisesta. Kai luulen jollakin tasolla, että jos stressaan ja huolehdin, mitään pahaa ei tapahdu. Jos vain päästäisin irti ja olisin rennosti, tapahtuisi ihan varmasti kaikki pahat asiat. Ainoa asia joka mulla on tähän auttanu on se, että annan anteeksi itselleni ja muutenkin sen jälkeen kun tajusin että mikään elämässä ei ole pysyvää, kaikki katoaa lopulta, myös ne mun virheet. Kai voisi sanoa että koittaa nähdä asioita "isomassa kuvassa". Pelko aiheuttaa stressiä, ainakin minulla. Siis näin tämä on minulla, en tiedä miten sinulla voisi tuo helpottaa :( Ehkä tällaisissa asioissa on parasta puhuminen, tai ylipäätään pelkojen konkretisoiminen, jollakin tavalla jos saisit ne ulos... Piirrä vaikka pahimmat pelkoskenaariosi.
Toivon että keksit jonkin keinon että olisi helpompi olla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!871929- 821760
- 511400
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai471337- 1411305
Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I481242Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1061067Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!231022- 39965
Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen59952