Safire onkelma

Kylymä tulloo

Veneessäni on Safire 3000 diesel-lämmitin. Aina toiminut moitteetta. Tänäkin talvena pari kertaa käytin 24 h ajan (talvidieselillä). Nyt keväällä, kun asentelin uusia mittareita ja siirsin radioita, jouduin katkomaan nippusiteitä ja samalla lähes katkaisin Safiren Genius-ohjaintaululle tulevan johdon. Näytti kuitenkin ettei se ole poikki, joten en silloin ruvennut sitä kolvailemaan uudellen.
Järjestelin myös lämminilmaletkuja uudelleen ajolämmittimen asennuksen takia. Tässä yhteydessä jouduin vähän kovakouraisesti käänetelemään ja vääntelemään Safirea, kun letkunlähdöt on ahtaassa paikassa.
No nyt kun alkaa hommat olla valmiina , kokeilin Safirea , että lähteekö käyntiin. Ei lähde , vaan menee heti jälkijäähdytystilaan. Lämmittimen perässä palaaa pun. valo , eli se on siis jossain häiriötilassa. Onkohan siellä jossain joku kuittausnappi?
Olen varmuuden vuoksi tinannut lähes katkenneet 2 johtoa kiinni ja tarkistanut lämppärin johdotuksen, silmämääräisesti näyttää olevan kaikki ok.
Käynnistäessä puhallin lähtee pyörimään, kuuluu joku releen naksahdus lämppäristä, mutta polttoainepumppu ei lähde naksumaan.

6

4005

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kylymä ei tulekkaan

      Kiitos aktiivisesta neuvonpidosta. Vika oli liitinrimassa, jonka kautta tulee sähkönsyöttö, polttoainepumpulle menevä virta sekä termostaatti. Liitinrima on uskomattoman, löysä Ilmeisesti poltooainepumpulle menevä johto ei koskettanut. Kiinnittelin johdot paremmin rimaan ja painoin liittimen kunnolla pohjaan siten ,että oli kontaktiliimaa pinnassa. Eiköhän nyt pysy. Tuossa olisi joku "autotyyppinen" lukittuva liitin parempi.

      • Jaaa

        Meillä oli myös Safiren lämmitin ja vika oli aina tuossa kyseosessä liittimessä. Lämmitin toimii hyvin mutta tuo liitin pitäisi ihan aikuisten oikeesti vaihtaa johonkin toimivampaan malliin.


    • joko joko nyt hajos

      ai ei se olekkaan ikuinen, toisin kuin edellinen ketju väitti.
      no jos vaihtaisit sen webastoon tai eeberiin

      • vikoja on

        Ei oo ikuinen. Multakin mennyt Safiren polttoaineen imuputki tukkoon siitä löpön leväkasvusta. Olis varmaan valita parempi.


      • 15-14

        Jumala loi maapallon akselin pyörimään ilman voitelua ja huoltoa. Aurinko mollottaa paikallaan ja planeetat pyörii ympärillä. Ikuinen silmä vahtii universumia ja kaikki tullaa radallaan. Niin vain aurinkokin sammuu ja välillä tulee meteoriitti niskaan tässä täydellisessä järjestelmässä. Ihmisen kaikkivoipaisuus on tässä kontekstissa kumminkin paljon vähäpätöisempi ja sen laatimat laitteet ovat tuomittuja hajoamaan nopeammin. Safireen saa liittimen kympillä, sakemanniin pitää ostaa koko kaapelisrja, 150€ sellainenkin menee rikki yhtälailla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      317
      8673
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      204
      4740
    3. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      35
      3760
    4. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      200
      2681
    5. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      124
      2260
    6. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      51
      1786
    7. Maailman laiskin eläin: persu

      Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s
      Maailman menoa
      101
      1779
    8. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      63
      1723
    9. Miten usein toivot

      Tai olet toivonut että olisimme lähekkäin vai toivotko ollenkaan?
      Ikävä
      179
      1436
    10. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      351
      1394
    Aihe