eri materiaalit

hämppis1990

hei

mitä eroa on jellyllä verrattuna muihin muoveihin, joita käytetään tekopeniksissä? Onko pehmeällä jellyllä helpoin aloittaa vai ovatko muutkin materiaalit myötäileviä limakalvoille? irtoaako niistä jotain epäterveellistä materiaalia, kuten nyt on muualla kirjoitettu?

3

245

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • clgccg

      Jelly tuntuu hyvältä sisällä ja vaikka sen pinta on pehmeä, se on sopivan jäykkä juuri siinä tärkeimmässä sisään-ulos suunnassa. Se on sen verran pehmeää materiaalia että mitat valehtelevat jonkin verran alaspäin. Kovamuovinen, noin 4 senttiä halkaisijaltaan oleva tekopenis tuntuu todella suurelta. Samankokoinen jelly ei missään tapauksessa tunnu niin isolta, vaan paremminkin täyttävältä. Se siis mukautuu sisälläkin muotoihisi.

      Jelly voittaa kovamuovin kuusnolla. Sen tuntu on mahtava, mutta se haju!

      Kun paketin avaat, päivä sen jälkeen koko makuuhuoneesi haisee sille eikä haju käytännössä tule koskaan heikentymään, vaan se haisee sille myös vuoden päästä.

      Jellyn päällä on ehdottoman pakko käyttää kondomia, sillä jos käytät sitä pepussa se haisee 100% varmuudella aivan kauhealle sen jälkeen (peppuleluissa muutenkin tietenkin käytetään kortsua) Pimpistäkin se saa oman selkeän ominaistuoksunsa joka ei ole missään tapauksessa hyvä tuoksu. Suuhun sitä ei voi myöskään ottaa jos sellaisesta temppuilusta pidät, sillä sen makukin on todella voimakas.

      Jos vertaa hajuja asteikolla yhdestä kymmeneen, niin että rikki on asteikolla 10 (rikki haisee todella pahalle kananmunapierulle), tuore omena tuoksuu ehkä noin 1 tai 2. Kahvi tuoksuu ehkä noin 3 tai 4. bensa ja jelly haisee noin 8, joten mistään heikosta hajusta ei todellakaan ole kyse.

      Lisäksi jellyssä on se vika että kondomit eivät pidä siitä, joten hetken kuluttua kortsu alkaa pehmentymään ja menee rikki. Sitä ei voi myöskään säilyttää sen omassa paketissa, eikä missään muovisessa suojassa, koska se pehmentää muoveja.

      Minulla ei ole ollut kuin yksi kaksipäinen jellydildo ja todellakin ihmettelen sen suosiota koska minun nenälleni se oli täysi pettymys. Muutenkin huolestuttaa se että mitä siitä irtoaa kun se syö kortsujakin. En tiedä onko kyse maanantaikappaleesta, mutta eipä huvita alkaa kokeilemaan ostamalla toista.

      Jelly tuoksuu voimakkaimmin ja on pehmein.

      Lisäksi on olemassa muitakin pehmeitä dildoja jotka ovat taipuisia, kuten esimerkiksi kumi, Muitakin materiaaleja on, mutta en tiedä niiden nimiä. Haju on huomattavasti heikompi kuin jellyissä, mutta käytännössä muovien kanssa se menee niin että mitä jämäkämpää, sitä hajuttomampaa ja mitä pehmeämpää, sitä kauheampi haju. Eräs pehmeä dildo on tässä.

      http://www.kaalimato.com/catalog/Plug%20N%20Ride_p_4444.html

      Kumidildot ovat aika pehmeitä, mutta kuten kaikilla pehmeillä materiaaleilla, ne haisevat selkeästi kumelle. Aivan taatusti, jos sellaisen piilotat makuuhuoneeseesi, se joka omistaa dildoja, saa kyllä nokkansa perusteella tietää että niitä on jossain.

      Kolmanneksi jämäkintä on silikoni. Silikoni on yllättävänkin kovaa. Silikoni ei haise käytännössä lainkaan ja se on turvallista. Silikoni taipuu myös ja sen pinta antaa jonkin verran periksi.

      Kovia materiaaleja ovat sitten kovamuovit ja lasi jne. Ne eivät haise ja niihin ei tartu mikään ja ainakaan lasista ei irtoa mitään edes pitkällä säännöllisellä käytöllä, mutta niiden haittapuoli on nimenomaan se että ne eivät anna milliäkään periksi.

      On mahdotonta sanoa millä kannattaa aloittaa koska vasta erilaisten välineiden ja materiaalien jälkeen se oma suosikki löytyy. Riippuu myös hyvin paljon siitä missä ja mihin niitä haluaa käyttää. Jelly on varmasti siinä mielessä turvallinen materiaali että sillä ei voi tökkiä itseään hengiltä ja esimerkiksi peppuun se solahtaa hyvin mukavasti, kun kovempi materiaali voisi tuntua epämiellyttävältä.

      Lisäksi täytyy muistaa että ne kemikaalien irtoamiset tapahtuvat pitkällä aikavälillä, vuosien aikana, ja kun kuitenkin puhutaan intiimivälineistä, niitä kannattaa myös vaihtaa. Jos materiaali menee rikki pinnasta, se pitää vaihtaa välittömästi. Ja jos/kun tuotetta vaihtaa, kannattaa tarkastella sitä onko uusia ja turvallisempia materiaaleja tullut markkinoille.

    • Pillunlutkuttaja

      Kiva! :) nyt mäkin tiedän paljon enemmän!

    • kaalimato.com

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      336
      5294
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      120
      2762
    3. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      143
      1726
    4. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      121
      1415
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      74
      1265
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      161
      1218
    7. Mahtavaa, Trump pelasti lentäjän, Irania nöyryytettiin

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011917601.html Taas osoitus kuinka ylivertainen maa USA on Trumpin johdolla.
      Maailman menoa
      360
      1126
    8. Keskiviikkona 8.4.2026 se tapahtuu

      Nimittäin tulevana keskiviikkona 8.4.2026 Donald Trump ilmoittaa Naton pääsihteerille että Yhdysvallat eroaa Natosta. N
      NATO
      283
      1080
    9. Rakastin sua niin paljon ettei löydy sanoja sille tunteenpalolle mitä silloin koin

      Sellaista tunnetta ei koe kuin ehkä kerran elämässä. Tuntui, että sekoaa, että menee järjiltään. Tuntui että räjähtää si
      Ikävä
      41
      990
    10. IS Viikonloppu 4.-6.4.2026

      Nyt on Viitamäeltä pääkuvaton ristikko. Nimimerkki happonen kehui kovasti "On kyllä laadukas pahis, iso kiitos tästä ja
      Sanaristikot
      104
      947
    Aihe