Burn outista eteenpäin?

jani824

Hei,
Kai se on omakin tarina tuotava esille jotta löytyisi vähän vertaistukea.
Seinä tuli vastaan yli vuosi sitten. Mies itki työmatkoilla ja töissäkään en jaksanut enää mitään.
Tasapaino aisti oli mennyt, ylipainoa ja 2 tyypin diabetes tuli myöskin päälle. Tiuskin ja äyskin kaikille ihmisille paitsi sille terapeutille ja lääkärille jolle työterveydessä hakeuduin tultuani semmoiseen tilanteeseen ettei hommia voinut enää jatkaa.

Neljä kuukautta sairaslomalla, paluu töihin ja parin kuukauden jälkeen irtisanoutuminen ja hakeutuminen toiseen työpaikkaan.

Kuitenkin nyt olen ollut uudessa työpaikassani yli neljän kuukauden koeajan ja alan olla samassa pisteessä kuin aiemminkin.
Työ on helpdesk työtä ja asiakkkaat ovat todella vmäisiä ja koen joka päivä vaan huonoa fiilistä.
Tiuskin nykyiselle kihlatulleni kotona ja olen huomannut että saan tietokoneiden kanssa raivokohtauksia.
Samoin saan äkäisyyskohtauksia myös esim. varatessani lääkäriin aikoja ja kun niitä ei ole tarjolla.
Olen väsynyt, puheeni takeltelee, veri arvot heittelee ja jouduin nyt viikollakin olemaan töissä vaikka olin sairaslomalla.
Suunnittelen että irtisanoutuisin tuosta hommasta sillä olen tulossa isäksi ja en halua saattaa lastani maailmaan jossa isä on toipilas.
Olisi mukava kuulla muiden kommentteja ja tarinoita siitä miten on päässyt elämässä eteenpäin :)

4

414

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ahven on kala

      Itellä vain oma kokemus asiasta ja burnoutin jälkeen oli pakko pitää yli 2vuotta huilia kaikesta työstä ja muusta semmosesta stressaavasta. Loparit otin, työttömänä elelin ja terapiassa kävin 2krt/kk. Luottotiedot meni vaikka kuinka yritti pihistellä ja sopia laskuista. Ne on nykyään kaikki maksettu ja luottokelpoisuuskin takas kuitattu.
      Rauhallisuudesta huolimatta väsyneimpänä aikana sain meheviä raivareita. Kun kädet oli toisen kurkulla niin itekiin mietti että ehkäpä jotain on vialla. Muistinmenetyksiä oli paljon, joskus ei tienny töistä lähtiessä että oliko tulossa vai menossa. Ei ollu mitään muistikuvaa päivän tapahtumista. Uniongelmat oli tosi häijyjä, nykyäänkään en saa nukuttua muutamia tunteja enempää ilman lääkkeitä.
      Välillä meni viikot etten kurkannutkaan verhon raosta ulos, saatika että olisin menny ulos. Nukuin 18h päivässä ja karsin kaiken ylimääräsen pois elämästä.
      Mutta kaikesta huolimatta nykyään olen jo kouluttautumassa muihin juttuihin ja palautumassa (toivottavasti)työkelposeksi.

    • ex-exhaustikko

      Hyvä ajatus irtisanoutua. Kertomasi perusteella olet jo aika pitkällä kohti romahdusta. Jää pois töistä, yritä ulkoilla ja pitää yllä fyysistä kuntoa. Ei mitään rasittavaa vaan rentouttavaa. Kun lapsenne syntyy sinuakin tarvitaan vauvanhoidossa! Saat osasi yövalvomisesta mutta myös pääset isyyslomalla (!) ulkoilemaan lastenvaunujen kanssa. Jos et nyt ymmärrä ottaa etäisyyttä stressaaavasta työstäsi, elämänne kotona voi muuttua pahaksi syöksykierteeksi. Lapsen syntymä onvarmasti positiivinen asia, mutta verottaa molempien voimia entisestään. Tarvitsette toistenne tukea entistä enemmän - ja lapsi tietysti tarvitsee hyvinvoivan isän ja äidin!
      Onnea ja menestystä toipumiseen ja koti-isän uralla! :-)

    • jani824

      Kiitos näistä kannustavista kommenteista :) Täytyy sanoa että jos nyt en tajua hoitaa asioita kuntoon niin tulen olemaan loppu hyvinkin nopealla aikataululla. Tänään soitan diabeteslääkärilleni ja samalla käynnillä pyydän lähetteen psykiatriseen jotta saadaan meikäläinen oikealle polulle taas. Ei elämä ole tämmöisenä hermokimppuna eläen minkään arvoinen :D

    • oravanpyöräpoikki

      Moi Jani824.
      Mulla kanssa ollut jonkin sortin uupumus tai mikä lienee mutta haluan kertoa oman tieni parantumiseen koska parantua ilman muuta voi mutta se vaatii hiukan kiinnostusta erilaisiin asioihin.tällä tarkoitan sitä että keinoja on monia sillä mikä sopii yhdelle ei sovi toiselle jne.
      Mun uupumus johtui ilman muuta sekä henkisistä että fyysisistä seikoista.
      Tein sen virheen että kun kroppa oli aivan loppu ja kipeä niin yritin väkisin käydä lenkillä ja jumpassa ja olo oli hetken ihan ok mutta seuraava päivä oli kuin olis ollu hirveä kankkunen.
      Kesti aikansa ennenkuin tajusin että tarvitsen LEPOA.
      Joten otin välimatkaa työhöni,lepäsin paljon ja tein vain rauhallisia kävelylenkkejä koska sinne sohvanpohjalle ei ole hyvä jäädä ihan kokonaan.
      Sressaantunut syö huonosti,kiinnitä siihen huomiota.Uupunut kokee alemmuden tunnetta siitä ettei jaksa....muista että et ole ihmisenä sen huonompi....uupuminen on luonnollista silloin kun ylikuormittuu.Tärkeintä on kuunnella itseään ja tee sellaista mistä tulee hyvä mieli,oli se sitten vaikka palapelien kokoamista( mikä muuten on sikarentouttavaa).
      Olet fiksu mies kun ajattelet lastasi ja vaikka olisit vielä toipilas niin ei lapsesi sinua rakasta yhtään sen vähempää.Vaimosi toki tarvitsee tukeasi ja voipi olla että stressaat myös uutta perheenjäsentä ja sen tuomaa vastuuta.sekin on normaalia,mutta kaikki menee hyvin.Luota siihen.
      Eli topumisesi on paljolti kiinni siitä miten olet sairastunut...tarkoitan että jos olet varma siitä että työsi on ihan väärä niin sitten irtisanoudu ja ota uusi työ vasta kun voit paremmin.
      Minä kävin töissä mutta tein lyhyempää viikkoa,olen yrittäjä ja tämä toi mukanaan rahahuolia mutta niistäkin selvisin.
      Viimeiseksi vielä....fyysisiin oireisiin auttoi akupunktio tosi hyvin.Mielialalääkkeitä en suosittele mutta taas kuuntelet itseäsi ja teet niinkuin hyvältä tuntuu.
      Hyvää jatkoa ja paranet kyllä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      99
      939
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      156
      879
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      64
      730
    4. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      692
    5. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      684
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      654
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      49
      623
    8. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      31
      562
    9. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      557
    10. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      37
      536
    11. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      533
    12. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      531
    13. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      450
      518
    14. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      496
    15. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      81
      489
    16. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      43
      473
    17. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      471
    18. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      456
    19. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      64
      437
    20. En laita sulle viestiä

      Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii
      Ikävä
      39
      424
    Aihe