Jostain syystä ei aloittamaasi ketjuun "miksi ateistit esineellistävät..." pysty vastaamaan joten teen sen näin.
Anna-Kaisa K14.12.2013 10:20"
Jos olet lukenut kaikki viestit miksi tiivistät vastauksen tuollaiseen millä ei ole mitään tekemistä ko. asian kanssa. Jos et pysty vastaamaan jätä aloitus tekemättä, nyt jätät vastaukset huomioimatta ja jatkat julistustasi.
"Hei kaikki, en ehdi kommentoida kaikkia kirjoituksianne (kiitos) mutta tiivistän vastaukseni tähän kirjoitukseen.
Pyhin Herran temppeli maan päällä on meidän oma ruumiimme, sillä vain se on kuolemattoman sielumme asuinsija..."
Kaiken lisäksi postasit tuon kahteen kertaan.
Tuollainen on lähinnä roskapostittamista ja erittäin huono tapa keskustella.
En pidä uskontoja lähtlkohtaisesti roskana vaan ainoastaan jos ne osoittavat ansaitsevansa sen.
Minkälaisia vastauksia sinä odotat oman asenteesi ollessa ateisteja aiheetta syyllistävä, et välitä lainkaan siitä mitä sinulle vastataan ja vastaat itse raamatun lauseilla tms.
Et käyttäytymiselläsi anna uskovista lainkaan hyvää kuvaa vaan päinvastoin vahvistat käsityksiämme entisestään.
Anna-Kaisa K14.12.2013 10:11
" Feministinen liike yleensä on kuitenkin nähnyt miehen tehtävän naisen osaa arvokkaammaksi ja siksi yrittänyt vilpillisesti nostaa naiset miesten tasolle"
Teillä uskovilla on outo käsitys tasa-arvosta, mitä tekemistä synnytyskyvyllä tai urheilusuorituksilla on tasa-arvoisen kohtelun kanssa. Eivät edes kaikki miehet (tai naiset) ole keskenään samanlaisia mutta ovat silti tasa-arvoisia. Sukupuoli ei saa olla se tekijä joka määrää mihin kukin on oikeutettu.
Sinun käsityksesi naisista on seksistinen (raamatun mukainen) ei minun tai muiden ateistien.
Ateismi ei ota mitenkään kantaa sukupuoleen ja useat ateistit ovat humanisteja ja yleensä tasa-arvon kannattajia. Naisten pitäminen alempiarvoisena on useimpiin uskontoihin kuuluva asia.
Ana-Kaisalle
angelus_nigrum
1
81
Vastaukset
- Anna-Kaisa K
Hei, kiitos viestistäsi. Kopioin viestisi omaan ketjuun oikealle kohdalle.
Vastaan viestiisi viikonlopun aikana. Minulla on ihan totta niin minuuttiaikataulu, että en pysty vastaamaan kaikille sopivassa ajassa.
Kiitos vielä kerran ja siunausta!
t. A - K K
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614448KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1533303Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?572602Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492564- 1122335
- 241903
- 241691
- 301636
- 1691550
- 361275