Monet ateistit vihaavat kristittyjä kristinuskon nimissä tehtyjen veritöiden takia. Ateistien ajattelu osoittaa, että he eivät näe todellisen ja ulkonaisen kristillisyyden eroja.
Kristiuskon nimissä tehdyt hirmuteot, kuten mm. ristiretket olivat Katolisen kirkon aikaansaannoksia. Katolinen kirkko ei edusta alkuperäistä kristinuskoa, vaan muinaisen noituuden ja uskonnollisten riittien sekoituksia. Jumala loi seurakunnan, ei Kirkkoa. Kaikki kirkot ovat ihmisten aikaansaannoksia, eivätkä siten edusta Jumalan alkuperäistä suunnitelmaa.
Todellinen kristitty uskoon Jeesukseen Kristukseen henkilökohtaisena vapahtajanaan. Koska kristitty rakastaa Jeesusta, hän tahtoo elää niin kuin Jeesus eli. Toisin sanoen todellinen kristitty on pasifisti, autuas rauhantekijä, joka ei tartu miekkaan, oli tilanne mikä tahansa.
On valitettava tosiasia, että valtaosa kristillisten kirkkojen edustajista on nimikristittyjä, henkilöitä, jotka eivät tunne Jeesusta herranaan, vaikka väittävät niin tekevän. Tämänkaltainen uskonnollisuus tulee saamaan Jumalata paljon suuremman rangaistuksen kuin ateismi, sillä uskonnollisuus on teeskentelyä. Parhain esimerkki tällaisesta toiminnasta Raamatussa ovat fariseukset. Vaikka he luulivat tuntevansa Jumalan, sanoi Jeesus heitä kyyrkäämeen sikijöiksi.
Moni ateisti on rehellinen ja ei hyväksy uskonnollista kaksinaamaisuutta. Tämän takia ateistin on helpompi tulla uskoon kuin uskonnollisen ''muotojumalisen'' teeskentelijän. Uskonto ja uskonnollisuus tuhoavat ihmisen, mutta elävä usko, joka on Kristuksen elämää meissä, ei sitä tee. Jeesuksen vanhurskaus näkyy Hänen omiensa elämästä. Tuo vanhurkaus on paljon suurempi todistus ateisteilla ja muille uskosta osattomille kuin yksikään suullinen sana uskonelämästä.
Mitä tulee Nelson Mandelaan, hän sai aikaan paljon hyviä asioita. Mandela antoi anteeksi vastustajilleen, mikä on Jumalallinen hyvä. Mutta mielestäni Mandela ei ollut uskovainen. Hän kaveerasi muun muassa Dalai Laman kanssa, joka edustaa Budhalaisuutta. Lisäksi Mandela ei koskaan antanut kunniaa Jumalalle, eikä kehoittanut ihmisiä tekemään parannusta pahuudestaan ja uskomaan Jeesukseen Kristukseen.
Meidän tekomme eivät kelpaa Jumalalle. Me kaikki ihmiset olemme pahoja, kukaan ei voi kerskata teoillaan. Mutta Jumala antoi poikansa Jeesuksen, ettei yksikään, joka Häneen uskoo hukkuisi, vaan saisi iankaikkisen elämän. Jos sinä tunnustat pahuutesi katuen Jeesukselle ja uskot häneen Jumalana ja henkilökohtaisena vapahtajanasi, saat lahjavahurskauden puvun, jossa kelpaat Jumalalle.
Älkää verratko kirkkojen ja uskontokuntien tekoja todelliseen sydämen uskoon. Näillä kahdella on ero kuin yöllä ja päivällä.
Nelson Mandela
Reijuu
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?3423614Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4753167- 712160
Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3401630Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-1961505Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.1751240- 1051233
Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal751222Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks121137K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali81085