Uskovaisten väärinkäsitys

sfgjsf

Taas oli eroakirkosta:fi:n naamakirjassa linkki lehtikirjoityukseen, jossa selitettiin sitä vanhaa väärinkäsitystä, että kirkko hoitaa merkittäviä, jopa tärkeitä yhteiskunnallisia tehtäviä. JOPA TÄRKEITÄ!. Aika tollosti sanottu kirjkon puolustajalta.

Taas oli kirjoittajalla harhakuva, että kirkko mukamas ilmaiseksi hyvää hyvyyttään palvelisi yhteiskuntaa hoitamalla sen tehtäviä, edes niin sanottuun asevelihintaan kirkko ei yhteiskunnalle palveluita tuota, vaan yleensä törkeään ylihintaan. Kunnissa ja valtiolla päätöksiä tekee kirkkoon kuuluva enemmistö, joka haluaa suosia tietoisesti evlut kirkkoa, omaa usk. yhteisöään, jääviydestää 5 veisaten.

Nyt sitten kitistään että kun kirkosta erotaan niin nyt sitten on yhteiskunta helisemässä kun kirkko ei sitä enää voi palvella, kun kirkkorakennusten ja muiden seurakuntien kiinteistöjen pitäminen on tärkeempää, kuten arkkipiispa Mäkinen juuri loihe lausumaan!

Kirkko kostaa aina mannhiljaisille ja haavoittuvimmille, laikkamalla säätääkseen nimenomaan lapsilta, vanhuksilta ja köyhiltä, vähäosaisilta.

Jos valtio ja kunnat lopettaisivat vastikkeettoman rahan kylvämisen seurakunnille ja näin säätyneellä rahalla tuottaisivat kirkolta ostamansa palvelut itse niin rahaa jäisi vielä paljon yli lisäpalveluiden tuottamiseen.

Esim. hautauksesta kirkko saa runsasta ylikompensaatiota vaikka väärennetyn kirjanpitonsa avulla muuta koittaa tolkuttaa. 2003-7 kirkko siirsi muita kuklaujaan hautaustoimelle ja sai ne näyttämään 92%:n kasvua 4 vuodessa!!!!

Heinola ja Nastola lopettivat koululaisten iltapv.kerhojen ostamisen paikallisilta srk:ilta koska totesivat itse tuottavansa ne paaaljon halvemmalla. Kirkko olis halunnut jatkaa entiseen malliin, vaikka väitti tekevänsä sitä tappiolla. Mikä vitsi!

Miksi kunta maksaisi kirkolle siitä että se saa tuputtaa uskomuksiaan koululaisille kunnan kustantamissa kerhoissa? Jos kirkko haluaa sellaista toimintaa järkätä tehköön sen omilla rahoillaan, kirkollisverotuotolla ja sijoitustuotoilla.

Kirkko on keksinyt väittää että kaikki mitä se vaan tekee kuuluu yhteiskunnalle ja niinpä sen on maksettava siitä kirkolle. mieluummin törkeetä ylihintaa. Siitäkin pitäisi tosiaan kirkolle maksaa että se tuputtaa uskomuksiaan lapsosiklle kouluissa ja kerhoissa. Kaskun ei pyhäkouluakin panna yhteiskunnan maksettavaksi. Pyhäkoulut on muuten ainakin Hgissä henkitoreissaan, vain 892 osallistujaa, muutama % pyhäkouluikäisistä, monissa srk:issa ei oo pyhäkoulua ollenkaan, ei oo tulijoita.

5

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tv121

      sfgjsf

      Näkökulmiisi on vaikea yhtyä arvioisitko itse niitä uudelleen vaikka ulkopuolisen sanomana.

      • Faktoja vain?

        Minun mielestäni taas aloitukseen on vain koottu tosiasiat, eikä siinä ole kysekään yksilön näkökulmasta. Kyllä nuo kaikki ovat ihan uutisoituja asioita kirkon toiminnasta.


      • sftgf
        Faktoja vain? kirjoitti:

        Minun mielestäni taas aloitukseen on vain koottu tosiasiat, eikä siinä ole kysekään yksilön näkökulmasta. Kyllä nuo kaikki ovat ihan uutisoituja asioita kirkon toiminnasta.

        Kirkon keskushallinnossa työskenteleva Pekka Tukeva on pannu naamakirjaan että kirkosta eronneet ovat ryöstäneet lapsilta ja vanhuksilta puolimiljardia. Eroakirkosta:fi:n aktiivithan laskeskelivat, että kumulatiivisesti laskien kirkko on menettänyt ek.fi:n 10-vuotisen historian aikana puolisen miljardia euroa saamatta jääneinä kirkollisverotuottoina.

        Tukevan Pekka pukee sen surutta muotoon että kirkosta eronneet on ryöstäneet tuo summan lapsilta ja vanhuksilta ja vähäosaisilta.

        Ei oo oskovaisilla mitään häpyä, toisten syyllistämisen mestareita, kastoisivat edes joskus peiliinkin.

        Ek:fi:n antaman naamakirjalinkkinsä kautta minä tuohon asiaan törmäsin. Siellä oli linkki jonkun fiksun kommenttiin Uudessa Suomessa.


    • hjkgty

      Tyypillistä, tuttuakin tutumpaa.

    • hjhgjg

      jestapa jepulis

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7492
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2916
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1766
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      130
      1134
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe