Haluaisn tietää, että miksi Jeesuksesta ei käytetä sanaa Jeesus Voideltu, vaan Jeesus Kristus eli tuota kreikkalaista muotoa voitelu sanasta?
Toiseksi haluan tietää, että kun Jeesus voideltiin eli kirkastettiin, niin minkä tittelin hän tuossa tilaisuudessa sai, koska juutalaisuudessahan voideltiin virkaan ja kirkastettiin ainoastaan kuninkaan virkaan eli tuliko hänestä tuossa tilaisuudessa siis kuningas isänsä jälkeen eli Jumala, jonka arvonimen voideltu sai, kun tämä maallinen jumalan eli kuninkaan perillinen kruunattiin isänsä jälkeen hallitsijaksi?
Kolmas kysymys, miksi meidän pitää rukoilla ja kunnioittaa näitä juutalaisten edesmenneitä kaupunkivaltioiden kuninkaita, jollainen myös yksi Raamatun Jeesuksista oli, josta kerrotaan eniten Raamatun teksteissä.
Miksei näitä Raamatun tekstejä voida palauttaa entiselleen, joihin ei siis ole lisätty mitään ylimääräisiä kristinuskoon liitettyjä valheellisia tekstejä, vaan kerrottu ainoastaan juutalaisten hallitsijasukujen tekstejä kunkin henkilön historiallisesta elämästä elikkä elämänkertoja maallisista, eikä hengellisistä ihmisistä?
Jeesus Voideltu
9
126
Vastaukset
- Balttius
Eivätkö papit tiedä tai uskonsisaret ja -veljet tähän vastausta? Ettekö ole lukeneet mitään netistä asioista Raamatun ulkopuolelta?
- utelias uuno
Tietää ne mutta ne ei vaan viitsi sulle puolijauhoselle vastailla. Milloinka sun hyvästit muuten on? Pertsa jo omansa heitti,
- *Faith*
Ota käteen vuoden 1992 kirkkoraamattu ja sieltä Matteuksen evankeliumi. Sieltä löytyvät alaviitteistä Jeesuksen nimien selitykset. Väitteesi, että Jeesus olisi ollut edesmennyt kaupunkivaltion kuningas on pötyä, ja tiedät se itsekin. Samoin se, että Raamatun tekstejä olisi muutettu jotenkin merkittävästi aikojen saatossa, on väärää tietoa.
- näinkö
Eli kaikki alaviiteet ovat ehdotonta totuutta?
Huippaus* ajetaan ilmassa luudilla lujaa? - FUCKIFUU
*Faith* on oikeassa että raamattu ei ole muuttunut juurikaan siitä kun se 300-luvulla kirjoitettiin.
Sen sijaan mikäli alkuperäisiä tekstejä (aikaisin tunnettu katkelma on 100-luvun puolivälistä) olisi ollut niin meillä ei ole mitään tietoa mitä ne sisälsivät. 300-luvulla kun poltettiin "vääriä raamattuja" - *Faith*
FUCKIFUU kirjoitti:
*Faith* on oikeassa että raamattu ei ole muuttunut juurikaan siitä kun se 300-luvulla kirjoitettiin.
Sen sijaan mikäli alkuperäisiä tekstejä (aikaisin tunnettu katkelma on 100-luvun puolivälistä) olisi ollut niin meillä ei ole mitään tietoa mitä ne sisälsivät. 300-luvulla kun poltettiin "vääriä raamattuja"Vanhan testamentin kirjat on kirjoitettu noin vuosina 1400 – 400 eKr.
Uuden testamentin kirjat kirjoitettiin vuosina 50–150 jKr.
Vanhimpia Uuden tesamentin kirjoja ovat Paavalin kirjeet sekä evankeliumit, jotka on kaikki kirjoitettu ennen vuotta 100 jKr.
- tekstit muutettu
Kyllä Raamattu on muuttunut valtavasti jo tästä tunnetuimmasta vanhimmasta Raamatusta, joka on aika alkuperäinen teksteineen. Jakeet ja tekstit ovat aivan muuta, mitä nykyisissä Raamatuissamme.
unhttp://www.codexsinaiticus.org/en/manuscript.aspx
Tässä tietoa elämästä Jeesuksen aikaan
http://www.fleim.fi/draamattu/teemat/3478-millaista-elama-oli-raamatun-aikaan
Tässä tekstiä Raamatun virheistä
http://www.helsinki.fi/~pjojala/Raamatun_virheet.htm
Jeesuksen ajan lapsikuolleisuus
http://pasisahlberg.com/vaestolaskentaa-joulun-aikaan/
Raamattuja, joissa mukana apokryfikirjat
http://www.finbible.fi/Lataa/lataa.htm
Qumran ja Raamattu
http://www.sti.fi/luennot/files/jj020206.html
Tutkijat uskovat, että Juudean Beetlehem on väärä kaupunki ja oikea Beetlehem on Galileassa.
http://www.experiencefestival.com/bethlehem_-_bethlehem_galilee
Galilean Beetlehemistä kuvia
http://www.biblewalks.com/sites/BethlehemGalilee.html
Kiistelyjä Raamatun jakeesta
http://bible.cc/acts/25-19.htm- miksi muuttaa
Jos tuo vanha Raamattu linkki ei aukea, niin voi kokeilla tätä
http://codexsinaiticus.org/en/manuscript.aspx
- Theologi
Hyviä kysymyksiä. Voideltua ei haluta kääntää voidelluksi,koska sana Kristus tuo mieleen ääntämyksellisesti ristin ja on juhlallisempi muutenkin. Eihän enkeliäkään,joka ei suomeksi tarkoita mitään,haluta kääntää oikessa merkityksessään 'lähetti' tai 'sanansaattaja' tai 'kuriiri'.
Juutalaisuudesa oli kolme ihmistä,jotka saattoivat saada voitelun eli juurikin Kuningas, sitten myös Ylimmäinen pappi ja myös johtava Profeetta. Teokratiaa johti välillä tämmöinen troikka, mutta esim. maccabilaissotien jälkeen kaikki kolme virkaa yhdistettiin samalle miehelle eli Simon Maccabilaiselle.
Myös Jeesuksessa virat yhdistyivät, tilanne oli paljolti sama kuin ennen Maccabialaissotia. Israel oli menettänyt itsenäisyytensä ja kuninkuus haluttiin takaisin Daavidin suvulle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p907158Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3576228Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite583583Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293319Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1911811Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os171528Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181256- 601253
Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11160Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11137