49 000 eronnut kyrkasta!!!

sissos

Maailmanlopun meininki!!!

16

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huhhahheijaa

      Tarkemmin ottaen noin 240 eroa puuttuu 49000:sta (puoli kahden aikaan). Voi olla että ei tänään ei mene otsikon luku täyteen. Kuitenkin vuoden 2013 aikana eronnee aika tasan 50 000. Pain päästään siihen, että yli 1/4 ei enää kuulu kirkkoon.

      Tosin enemmistön etuoikeudet ja vähemmitön syrjintä on asia, jote ei pitäisi olla olemassa - riipumatta määristä - koska kyse on ihmis- ja perusoikeuksista. Kirkon etuoikdeut ovat kjuitenkin niin syvällä (ja syvältä), että siinä ei näköjään auta korulauset ihmisoikeuksista, vaan tarvitaan myös voimaa.

      Muutos voiman kautta eikä ihmisoikeuksien kautt voi kuitenkin olla pdemmän päälle ikävämpi asia kirkolle. Parempi olisi ottaa lusikka kauniiseen käteen jo vapaaaehtoiaesti, ja antaa taluttamilleen poliitikoille lupa tehdä lakimuutoksia.

      • samalle viivalle

        valtio erilleen uskonnoista.


    • Mirka .,...,.

      1/3 kirkonjäsenistä on alle 18 lapsia ja nuoria jotka eivät voi omasta tahdostaan erota kirkosta. Kirkko hyödyntää törkeästi tilastojansa.

      Kannatan kirkon jäsenyydelle ja tilastoinneille 18v ikärajaa.

    • 54000 eroajaa

      Joulukuun ennätys on 12375. Uusi ennätys syntyy maanantaina. Tiistai on vuoden viimeinen päivä ja silloin painellaan 15000 asti.

      • kusi sukassa

        niin siks kirkon edustajat on kuin kusi sukassa, ettei porukka muistais erota ennen vuodenvaihdetta ja joutuu maksaan ens vuodenkin verot.


      • synkkää on
        kusi sukassa kirjoitti:

        niin siks kirkon edustajat on kuin kusi sukassa, ettei porukka muistais erota ennen vuodenvaihdetta ja joutuu maksaan ens vuodenkin verot.

        kirkko on jo nyt todella tiukassa paikassa talouden ja jäsenten lähdön kanssa.


    • paska lafka

      se on hyvä et jengi tajuu lähtee

    • tyhjä kirkko

      kaikkien aikojen kakkosvuosi vain homoilta vuosi teki enemmän katoa.

    • Mirka, ,,,,,,

      Ihmiset alkaa pikkuhiljaa huomaamaan ettei tarvitse kirkkoa mihinkään ja että kirkon opetuskin on pelkkää huuhaata.

    • 50 kiloo

      nyt on 50 tonnii lähellä...

    • FUCKIFUU

      Jos Tiistai iltaan mennessä (5pv) aikana eroaa 750 ihmistä tulee 50 000 täyteen. Tämä tarkoittaa että jos viimeisinä päivinä erotaan 130hlön päivä vauhtia niin homma on selvä. Näin varmasti tulee tapahtumaan.

    • Näin se menee

      Tänään jo eroaa noin 600, joten kyllä tuo tavoite saavutetaan kevyesti.

    • Et-opelta

      17-vuotiaan, ensi vuonna 18 vuotta täyttävän, kannattaa erota tänä vuonna, niin välttää pakkokirkollisveron ensi vuodelta. Ero vaatii tosin molempien huoltajien hyväksynnän.

      ps. toki vanhempien kannattaa erottaa nuorempiakin lapsia, jotta lapset saavat oikeuden päästä elämänäkatsomustiedon (et) opetukseen koulussa

    • Nasse.

      Meneekö 50 000 rikki jo tänään.....

      • FUCKIFUU

        Toivottavasti ettei tarvitse sunnuntaihin odotella. 50 000 hieno saavutus yhdelle vuodelle, missä ei rajusti ollut Räsäskohujakaan.

        Nettohäviö eroamisissa lienee siis 35 000 luokkaa. Nettohäviö kastetut-kuolleet lienee 30 000 luokkaa eli yhteensä kirkon jäsenmäärä pienenee noin 75 000. Eli noin 1,5%-yksiköllö ja saavutetaan lukema 74,5% kuuluu kirkkoon.

        Tämä jäsenmäärän pudotus on vielä maltillista mutta kiihtymään päin. Mutta jos eroaminen vakioituu tähän nopeuteen niin 16 vuoden kuluessa kirkon jäsenet edustavat alle puolta suomalaisista. En tosin usko että kestää niin kauan. 10 vuodessa eroaminen on kiihtynyt 1%-yksiköstä 1,5%-yksikköön, joten 10 vuoden kuluttua eroamistahti on 2%-yksikköä vuodessa. Eli veikkaan että jo 10 vuoden kuluttua ollaan lähellä 50% maagista rajaa. Voi toki tapahtua yllättäväkin romahdus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      54
      7722
    2. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      20
      7354
    3. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      171
      6901
    4. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      53
      6742
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      42
      5751
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      76
      5710
    7. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      101
      5466
    8. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      24
      3175
    9. Minne haluaisit

      päästä kaivattusi kanssa ensimmäiselle yhteiselle matkalle?
      Ikävä
      50
      876
    10. Näytit tosi hyvältä

      Myös uudella tyylillä. 😊
      Ikävä
      59
      845
    Aihe