49 000 eronnut kyrkasta!!!

sissos

Maailmanlopun meininki!!!

16

188

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huhhahheijaa

      Tarkemmin ottaen noin 240 eroa puuttuu 49000:sta (puoli kahden aikaan). Voi olla että ei tänään ei mene otsikon luku täyteen. Kuitenkin vuoden 2013 aikana eronnee aika tasan 50 000. Pain päästään siihen, että yli 1/4 ei enää kuulu kirkkoon.

      Tosin enemmistön etuoikeudet ja vähemmitön syrjintä on asia, jote ei pitäisi olla olemassa - riipumatta määristä - koska kyse on ihmis- ja perusoikeuksista. Kirkon etuoikdeut ovat kjuitenkin niin syvällä (ja syvältä), että siinä ei näköjään auta korulauset ihmisoikeuksista, vaan tarvitaan myös voimaa.

      Muutos voiman kautta eikä ihmisoikeuksien kautt voi kuitenkin olla pdemmän päälle ikävämpi asia kirkolle. Parempi olisi ottaa lusikka kauniiseen käteen jo vapaaaehtoiaesti, ja antaa taluttamilleen poliitikoille lupa tehdä lakimuutoksia.

      • samalle viivalle

        valtio erilleen uskonnoista.


    • Mirka .,...,.

      1/3 kirkonjäsenistä on alle 18 lapsia ja nuoria jotka eivät voi omasta tahdostaan erota kirkosta. Kirkko hyödyntää törkeästi tilastojansa.

      Kannatan kirkon jäsenyydelle ja tilastoinneille 18v ikärajaa.

    • 54000 eroajaa

      Joulukuun ennätys on 12375. Uusi ennätys syntyy maanantaina. Tiistai on vuoden viimeinen päivä ja silloin painellaan 15000 asti.

      • kusi sukassa

        niin siks kirkon edustajat on kuin kusi sukassa, ettei porukka muistais erota ennen vuodenvaihdetta ja joutuu maksaan ens vuodenkin verot.


      • synkkää on
        kusi sukassa kirjoitti:

        niin siks kirkon edustajat on kuin kusi sukassa, ettei porukka muistais erota ennen vuodenvaihdetta ja joutuu maksaan ens vuodenkin verot.

        kirkko on jo nyt todella tiukassa paikassa talouden ja jäsenten lähdön kanssa.


    • paska lafka

      se on hyvä et jengi tajuu lähtee

    • tyhjä kirkko

      kaikkien aikojen kakkosvuosi vain homoilta vuosi teki enemmän katoa.

    • Mirka, ,,,,,,

      Ihmiset alkaa pikkuhiljaa huomaamaan ettei tarvitse kirkkoa mihinkään ja että kirkon opetuskin on pelkkää huuhaata.

    • 50 kiloo

      nyt on 50 tonnii lähellä...

    • FUCKIFUU

      Jos Tiistai iltaan mennessä (5pv) aikana eroaa 750 ihmistä tulee 50 000 täyteen. Tämä tarkoittaa että jos viimeisinä päivinä erotaan 130hlön päivä vauhtia niin homma on selvä. Näin varmasti tulee tapahtumaan.

    • Näin se menee

      Tänään jo eroaa noin 600, joten kyllä tuo tavoite saavutetaan kevyesti.

    • Et-opelta

      17-vuotiaan, ensi vuonna 18 vuotta täyttävän, kannattaa erota tänä vuonna, niin välttää pakkokirkollisveron ensi vuodelta. Ero vaatii tosin molempien huoltajien hyväksynnän.

      ps. toki vanhempien kannattaa erottaa nuorempiakin lapsia, jotta lapset saavat oikeuden päästä elämänäkatsomustiedon (et) opetukseen koulussa

    • Nasse.

      Meneekö 50 000 rikki jo tänään.....

      • FUCKIFUU

        Toivottavasti ettei tarvitse sunnuntaihin odotella. 50 000 hieno saavutus yhdelle vuodelle, missä ei rajusti ollut Räsäskohujakaan.

        Nettohäviö eroamisissa lienee siis 35 000 luokkaa. Nettohäviö kastetut-kuolleet lienee 30 000 luokkaa eli yhteensä kirkon jäsenmäärä pienenee noin 75 000. Eli noin 1,5%-yksiköllö ja saavutetaan lukema 74,5% kuuluu kirkkoon.

        Tämä jäsenmäärän pudotus on vielä maltillista mutta kiihtymään päin. Mutta jos eroaminen vakioituu tähän nopeuteen niin 16 vuoden kuluessa kirkon jäsenet edustavat alle puolta suomalaisista. En tosin usko että kestää niin kauan. 10 vuodessa eroaminen on kiihtynyt 1%-yksiköstä 1,5%-yksikköön, joten 10 vuoden kuluttua eroamistahti on 2%-yksikköä vuodessa. Eli veikkaan että jo 10 vuoden kuluttua ollaan lähellä 50% maagista rajaa. Voi toki tapahtua yllättäväkin romahdus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      181
      2356
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      183
      1954
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      172
      1801
    4. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      118
      1616
    5. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      31
      1555
    6. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      114
      1370
    7. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      171
      1155
    8. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      166
      1106
    9. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      77
      1103
    10. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      59
      1045
    Aihe