Millaisia ominaisuuksia heillä on?
Millaisia ovat tyhmät neitsyet?
10
143
Vastaukset
- Mirka,,,,,,,,,,,,,,,
Tyhmä neitsyt on ihminen joka uskonsa takia suojelee neitsyttään.
- n.n
Oli 5 tyhmää ja 5 viisasta neitsyttä, tyhmät oli tyhmiä siksi kun eivät halunneet Jumalan sanassa pysyä,eivätkä yleensä välittäneet Jumalan sanasta, Kun ylkä sitten tuli niin ne 5 tyhmää jäi pimeyteen.
- Haluantehdä tahtonsa
rasvattua tankoa pitkin helevettiin kiduttettavaksi iänkaikkisesti kuoleman jälkeen tyhmä vuohi.
- Vapahtaja palaa
Eiköhän ne ainakin eksytykseen mene mukaan ja muutnekin monessa asiassa toimivat itsesuojeluvaiston vastaisesti. Jumalan tahdon vastaisuuksien hedelmistä ne tunnistaa. Kannattaa karttaa huonoa seuraa, huono seura hyvät tavat turmelee ja aikaansaa mädännäisyyttä ja rappiota. Sokeutumista ja kuuroutumista tyhmällä on kanssa, kroonikkoja, vain Jeesus voi pelastaa heidät.
Kiitä Herra tänään jos et ole tyhmä Jumalaa sydämessäsi kunnioittamaton ja rakastamaton. Jos et rakasta Jumalaa tarpeeksi niin rikoile että Jumala vaikuttaisi sen sinussa, Hän on kykenevä toteuttamaan mielevät toivomuksesi.
Jos pääsisimme kurkistamaan sinnemissä Jumalaon Poikansa kanssa niin emme muualle enää sen jälkeen yhtä paljon halajaisi. Suosittelen konservatiiveille katsomaan uusimman Jerusalem studion ohjelman,mielenkiintoista liikettä ja yhtymäkohtaa Nyky-Googin ja Raamatun ennustusten välillä. Oikein hätkähdin hieman, että nyt suitä on muutakin ilmassakuin joulua....
http://www.tv7.fi/vod/player/?program=32065 - n.n
Kaikki jotka Jeesuksen tullessa toisen kerran eivät ole siihen valmistautuneita, jäävät ulkopuolelle. Sitä tulemisen ajan kohtaa ei voi lukea lehdestä, ei mistään.
kaikki neitsyet nukkuivat kun ylkä tuli, kuului huuto ylkä tulee ja viisaat pääsi häihin mutta tyhmät jäi ulos ja heille ei ovea avattu. Eli Jeesus hakee omansa pois ja ne ketkä ei olleet valmiita niin jäivät. - ,i,3i3,i,i3,3i3,i3,i
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tyhmyys
Tyhmyys on tuhmuutta. Joten tuhmuus on tyhmyyttä. - Kiltti poju
kannattaa olla joustava mieli. kun huomaa että on ollut väärässä niin vielä on aikaa alkaa kiltiksi lapseksi, joka tottelee Isää.
- n.n
Parannuskeino syntiä vastaan
”Rakkaat lapset! Kirjoitan tämän teille, jotta ette tekisi syntiä. Jos joku kuitenkin syntiä tekee, meillä on Isän luona puolustaja, joka on vanhurskas: Jeesus Kristus. Hän on meidän syntiemme sovittaja; eikä vain meidän vaan koko maailman.”(1.Joh. 2:1–2)
Meillä on parannuskeino, joka on auttanut meidät synnistä ja sovittanut meidät Jumalan kanssa, nimittäin Jeesuksen Kristuksen aikaansaama parannus, joka perustuu hänen vereensä ja kuuliaisuuteensa. Tämä parannuskeino on taivaallinen ja jumalallinen. Vain sillä on se voima ja kunnia, että se voi ottaa pois maailman synnit, niin kuin Johannes kirjoittaa: ”Jeesuksen, hänen Poikansa, veri puhdistaa meidät kaikesta synnistä” (1.Joh. 1:7).
Sen tähden meidän tulee omistaa tämä Herran Jeesuksen Kristuksen suorittama maksu vahvalla uskolla, turvallisina levätä siinä ja tyytyä siihen. Meidän on tyydyttävä siihen puhdistukseen, joka tapahtui ristillä Jeesuksen Kristuksen veren kautta ja joka kasteessa lahjoitettiin meille eikä koetettava itse puhdistautua synneistämme. Se, joka on puhdistettu, on puhdas eikä hänen tarvitse tulla sellaiseksi. Hänen täytyy vain nöyränä tunnustaa vikansa ja koettaa jatkuvasti vapautua niistä. Joka on kasteessa kerta kaikkiaan puhdistettu ja sitten vielä kuitenkin yrittää oman katumuksensa avulla uudelleen puhdistua, ei ainoastaan ole eksynyt kauas pois evankeliumin oikeasta käsittämisestä, vaan tallaa sen lisäksi jalkoihinsa Jeesuksen Kristuksen veren, uskonsa, kasteen ja autuuden. Kuitenkin moni ajattelee tekevänsä siinä oikein. Kun kiven kovaan tyrkytetään sitä, että meidän on maksettava syntivelkamme, mikä huuto säilyy niin kauan kuin maailmakin pysyy, niin me sanomme: Syntini tahdon tunnustaa ja anoa niitä hartaasti anteeksi Isä meidän -rukouksessa Jumalalta, mutta Jeesuksen Kristuksen veri on minut jo kasteessa puhdistanut kaikista synneistäni. Tämä tunnustus on Jumalalle sydämellisen mieluinen, sillä niin kunnioitetaan yksin Jeesusta Kristusta.
Martti Luther, Matkaevästä, s. 169–171.
- n.n
http://concordia.fi/second/2013/12/06/mita-synti-on/#sdfootnote12anc
Kenellä on mielenpäällä paljon kysymyksiä hengellisistä asioista , eikä saa niihin vastauksia, niin suosittelen ylläolevaa linkkiä. - MrrMorden
Tyhmät neitsyet on jotka antavat ensikerralla takaapäin. Se kuuluu säästää vasta toiselle kerralle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?3423614Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4753167- 712160
Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3401630Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-1961505Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.1751240- 1051233
Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal751222Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks121137K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali81085