1.) hyvä ihmisen pelstuminen ilman oikeaa parannusta ja uskoa Jeesukseen.
Raamatun pelastus ei ole lainkaan tekojen kautta , edes hyvät pelasta, vaan täydin armosta uskon kautta Jeesukseen, tosin oikea usko tuo oikeat teot. Ef. 2:1-10 Joh. 1:12-13, 3:1-36, Room. 10:9-13.
2.) Roomalaiskatolinen vauvakaste harhaoppi
Raamatussa vain uskovien upotus kaste Mark. 16:15-18.
3.) Herraa ehtoollisen väärä merkitys, missä muka voidaan syödään syntejä anteeksi.
Parannus ja Jeesuksen veri ainut tie saada synnit anteeksi ja pelastua helvetistä , Luuk. 24:47.
4.) Roomaliskatoliset rukoukset kuolleiden puolesta.
Turhaa Raamatun vastaista tuohua. "Jeesuksella on valta maan päällä antaa syntejä anteeksi"
Matt. 9:6
"Mutta tietääksenne, että Ihmisen Pojalla on valta maan päällä antaa syntejä anteeksi"
http://www.saarnatuoli.net/?page_id=31
kirkon suuret harhaopit
9
182
Vastaukset
- puupappi
joulukirkko oppi?
Ei kai kukaan luule, että joulukirkossa käynti riitää taivaspaikkaan?
www.saarnatuoli.net/saarnat/Viksten, Mauri/Profeetallinen Sana/Profeetallinen Sana - 02 - Uskon Perusta.mp3 - puupappi
Ho:mojen autuaaksi julistaminen ilman kääntymistä pois homoudesta on kirkon uusin harhaoppi.
Raamattu ei tule koskaan muuttumaan homouden synnin ilmoituksen kohdalla.
Room. 1:26-32, 2.Piet. 2:1-10
"1 Mutta myös valheprofeettoja oli kansan seassa, niinkuin teidänkin keskuudessanne on oleva valheenopettajia, jotka salaa kuljettavat sisään turmiollisia harhaoppeja, kieltävätpä Herrankin, joka on heidät ostanut, ja tuottavat itselleen äkillisen perikadon.
2 Ja moni on seuraava heidän IRSTAUKSIAANi, ja heidän tähtensä totuuden tie tulee häväistyksi;
3 ja ahneudessaan he valheellisilla sanoilla kiskovat teistä hyötyä; mutta jo ammoisista ajoista heidän tuomionsa valvoo, eikä heidän perikatonsa torku.
4 Sillä ei Jumala säästänyt enkeleitä, jotka syntiä tekivät, vaan syöksi heidät syvyyteen, pimeyden kuiluihin, ja hylkäsi heidät tuomiota varten säilytettäviksi.
5 Eikä hän säästänyt muinaista maailmaa, vaikka varjelikin Nooan, vanhurskauden saarnaajan, ynnä seitsemän muuta, vaan antoi vedenpaisumuksen tulla jumalattomain maailman päälle.
6 Ja hän poltti poroksi SODOMAN ja Gomorran kaupungit ja tuomitsi ne häviöön, asettaen ne varoitukseksi niille, JOTKA vastedes jumalattomasti elävät.
7 Kuitenkin hän pelasti hurskaan Lootin, jota rietasten vaellus irstaudessa vaivasi;
8 sillä asuessaan heidän keskuudessansa tuo hurskas mies kiusaantui hurskaassa sielussaan joka päivä heidän pahain tekojensa tähden, joita hänen täytyi nähdä ja kuulla.
9 Näin Herra tietää pelastaa jumaliset kiusauksesta, mutta tuomion päivään säilyttää rangaistuksen alaisina väärät,
10 ja varsinkin ne, jotka lihan jäljessä kulkevat saastaisissa himoissa ja ylenkatsovat herrauden. Nuo uhkarohkeat, itserakkaat eivät kammo herjata henkivaltoja," - hohhhoijjaa
monologiksi meni puupapin juttelut..ei edes pakollinen upotuskaste????? saanut tulta ISKETTYä..koithhan uudestaan puupappi..jotkut juttusi tosia,,toiset taas mutua..
voisitko laittaa jotakin positiivista vaihteeksi,,,kai sitäkin loytyy jos oikein kaivelet - OK.
Totuus ei ehkä aina,mutta tässä tapauksessa positiivista.
- öylätty
balttis!
"Hyvä ihminen pelastuu ilman parannusta ja uskoa Jeesukseen!
Näinhän sinä juuri teet! Otat pelastuksen ilmoitusluonteisena asiana, kuin veronpalautuksen, pyyhit suusi ja sanot, kappas vain, sehän sopii! Julistaudunkin tässä synnittömäksi!- puupappi
mikä kieroon väänätäjä olet? Kirkon harhaoppi 1. oli, että ihmisiä opetetaan olemaan vain hyvien tekojen tekijöitä... kirkon jäseniä, mutta Raamatun mukaan se ei ole evankeliumia vaan laintekoja ja ne ovat "omat tikapuut", mitkä eivät taivaaseen koskaan yllä.
Parannus ja uudestisyntyminen on valheellisesti liitetty johonkin roomalaiskatoliseen epäraamatulliseen vauvojen pään kasteluun, millä tehdää kaiken lisäksi turhasi Jeesuksen asettama oikea uskovien kaste.
- öylätty
puupappi!
Kun jatkat- toivottavasti et! - luojan kiitos, jollain muulla palstalla, niin käypä kirkossa kuulemassa, mitä sanotaan " hyvistä töistä" pelastuksen yhteydessä!! Tämä kohta meni täysin poskelleen!
Sinä,joka et tarvitse parannuksentekoa ollkenkaan et halua tunnustaa, että oikea luterilainen pyrkii siihen päivittäin ja hetkittäin.
Sinun suunsoittosi on tehnyt aikuiskasteesta sirkusilveilyä - tuollaisia, kuin sinä siellä ainakin pulpahtaa pintaan.- puupappi
Puhu vain omasta puolestasi, kun puhut parannuksen teosta.
Mikä on oikea luterilainen? Onko hän Jeesuksen opetuslapsi`? Raamattu ei tunne ev.luterilaisia, eikö muutakaan "-laisia". Pyrkiminen mitähän se on? Jumalan lapsi elää armosta ja Pyhän Hengen johdatuksessa, eikä vain jossakin "pyrkimyksessä" sitähän ovat maailman pakanauskonnot.
Et voi vauvakaste perinnäissääntöäsi Raamatusta löytää, heikolla vesillä kuljet kun pilkkalla vastaat Jumalan sanan puolustajalle. Vauva kasteen takana on järkyttävät sokaisevat ja pilkkaavat paholaisen henkivallat, eivät jumalattomat muuten antaisi lapsiaan kastaa, nyt on niin, että vain Jumalan oikeat ihmiset uskaltavat tuoda totuuden Roomalaiskatolisesta epäraamatullisesta rituaalista.
http://www.tv7.fi/vod/player/?program=9137
- Totuuden.Plsta
Sieltä samasta Roomasta tuli se sunnuntaikin, ei Raamattu käske sitä pyhittämään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1247485Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?937224Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit287149Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t646295Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t55952Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik975628Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455444Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa655275Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus435158Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset284936