Piispa Irja Askola sanoi:
Piispa Irja Askola piti puheen Helsingin Senaatintorilla.
- Toivon, että somalit ja suomalaiset, homot ja heterot, muslimit ja kristityt voisivat kulkea yhdessä kaduilla ilman pelkoa.
- Onhan tämä vuosi ollut huoli- ja vihapuheiden vuosi. On ollut eurokriisiä, yt-neuvotteluita ja muita synkkiä asioita, jotka aiheuttavat ihmisissä ahdistusta. Toivon, että niihin käytettävää energiaa jaksettaisiin suunnata toisten auttamiseen ja tukemiseen, hän sanoi Iltalehdelle.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014010117885118_uu.shtml
Jotenkin tuntuu siltä, että Askola on ottanut aseeksi sanan vihapuhe. Askola haluaa sallia synnin tekoa ja puolustaa sitä niin, että leimaa kritiikin synneistä vihapuheeksi. Ei kukaan tässä ketään vihaa. Kyllä niin on, että voi sitä moittia synnin tekemisesta. Askola haluaa sallia synnin ja Raamatun vastaiset teot ja jos joku varoittaa tästä, niin se on sitten Askolalle vihapuhetta.
Askola moittii taas vihapuheista
11
214
Vastaukset
- *Faith*
Samoja ajatuksia tuo minussakin herättää. Saarnaisi evankeliumia ja pitäytyisi tiukasti Raamatun totuudessa, niin ei tarvitsisi olla huolissaan "vihapuheista".
- Yu.
Tosi on sanoi:" Jotenkin tuntuu siltä, että Askola on ottanut aseeksi sanan vihapuhe. Askola haluaa sallia synnin tekoa ja puolustaa sitä niin, että leimaa kritiikin synneistä vihapuheeksi. Ei kukaan tässä ketään vihaa. Kyllä niin on, että voi sitä moittia synnin tekemisesta. Askola haluaa sallia synnin ja Raamatun vastaiset teot ja jos joku varoittaa tästä, niin se on sitten Askolalle vihapuhetta. "------Minusta tuntuu,ettei Askolalle mikään ole syntiä-tai on:Vihapuhe.Mutta me,jotka vielä uskomme että Raamattu on Jumalan Sanaa,emme tietenkään Askoloitten puheita noteeraa muuten kuin oikaisemalla niiden epätotuudet Jumalan Sanalla.Sama pätee naispappien höpinöihin.
- xyfg
Totuuden ja inhimillisyyden vuoksi on monista VT:n käskyistä ja joistakin UT:n jouduttu luopumaan joten teidänkin puheenne ovat tuuleen huutamista.
Rakkauden käsky ja muut Jeesuksen opit ovat sitten eri asia joihin itsekunkin kannattaisi paneutua. - Askola oikeassa
Kaikki, mikä ei ole rakkauden synnyttämästä uskosta, on syntiä, myös homoseksuaaleihin ja toisuskoisiin kohdistuva syrjintä vihapuheineen.
- marginalia
Minä toivon että myös me perussuomalaiset, traditionalistit ja arvokonservatiivit saisimme elää ja hengittää rauhassa vuonna 2014 ilman leimakirveiden väläyttelyä, pilkkaa, vähättelyä, henkistä uhkailua ja tunkemista samaan valtaosan lailla ajattelevien muottiin .
- Laki ja demokratia
Kuka noita syytöksiä on esittänyt? Käänsit jutun päälaelleen niinkuin eräs entinen propagandaministeri eräässä maassa entisaikaan. Samako aate yhdistää?
- sekoilut aisoihin
Rakkaus Jumalaan ei synnytä koskaan lähimmäisen syntejä hyväksyvää myötätuntoa.
Jos näin olisi millainen olisi yhteiskuntamme.- Malka omasta pois
Tuomion henki ei synnytä mitään hyvää niinkuin eräs J.N. aikanaan sanoi.
- *Faith*
Mainio kommentti. Juuri näin.
- nytstop
Ei ole ihmisen asia hyväksyä tai tuomita lähimmäisen tekoja Jumalan puolesta.
Maallinen tuomioistuin on eri asia. Siellä tuomitsevat koulutetut tuomarit. Mutta siellä ei tunneta synnin käsitettä.
Ja vielä afrikkalainen sanonta uuden vuoden kunniaksi: Älä arvostele toista, ennen kuin olet kulkenut vuoden hänen mokkasiineissaan. - *Faith*
nytstop kirjoitti:
Ei ole ihmisen asia hyväksyä tai tuomita lähimmäisen tekoja Jumalan puolesta.
Maallinen tuomioistuin on eri asia. Siellä tuomitsevat koulutetut tuomarit. Mutta siellä ei tunneta synnin käsitettä.
Ja vielä afrikkalainen sanonta uuden vuoden kunniaksi: Älä arvostele toista, ennen kuin olet kulkenut vuoden hänen mokkasiineissaan.Synnin saa kyllä synniksi sanoa eikä siihen mitään intiaanitemppuja tarvita. Raamatun totuus riittää.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512