teknillinen vs teoreettinen fysiikka, puolesta vs vastaan

TEFY vai teor.fys.?

Tämä on varmasti useasti kysytty kysymys, mutta haluaisin kuulla varsinkin TEFYläisten mielipiteitä.

Eli miksi suosittelisitte teknillistä fysiikkaa yli teoreettisen fysiikan ja päinvastoin?

Kiitos kommenteistanne jo etukäteen.

7

2501

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Että näin

      Teknillistä fysiikkaa opiskelleen on paljon helpompi saada työpaikka. Teoreettinen fysiikka vastaa työllistävyydeltään humanistien kulttuuriantropologiaa.

      Toisaalta sekä teoreettinen fysiikka että kulttuuriantropologia voivat olla mielenkiintoisia opiskelu- tai tutkimusaiheina.

    • Kuinka on ?

      Onko teknillinen fysiikka vain soveltavaa fysiikkaa ? Onko TKK:n tekillinen fysiikka vain annettujen tehtävien laskemista ? Ovatko teknillisen fysiikan opinnotkin vain insinööritieteiden opintoja, joiden ainoa ero muihin insinööriopintoihin on lakentataitojen painotus ?

      Ovatko teoreettinen fysiikka ja teknillinen fysiikka kuin saman lantin kääntöpuolia, jotka eivät kuitenkaan näe toisiaan ?

      Eikö teoreettisen fysiikan opintojen antamilla valmiuksilla todellakaan voi hoitaa samoja tehtäviä kuin teknillisen fysiikan koulutuksella ? Teoria ja käytäntö ovat tietenkin kaukana toisistaan, mutta ovatko myös näiden tutkintojen antamat valmiudet täysin kaukana erillään toisistaan ?

    • TEFY vai teor.fys.?

      Esim. Oulun yliopiston sivuilla http://www.oulu.fi/fysiikka/teoreettinen-fysiikka on mielestäni hyvin mainostettu, mitä teoreettinen fysiikka siellä on.

      Juuri tämän tapaiset asiat minua kiinnostaakin, vaikka mietinkin kumpi on sen oikea paikka, HY:n teoreettinen vai TKK:n teknillinen fysiikka.

      Jos en erikseen tietäisi, mitä kyseiset sivut mainostavat, voisin luulla niiden mainostavan teknillistä fysiikkaa. Myös nuo tutkimusprojektit voisivat hyvin olla teknillisen fysiikan tutkimusprojekteja mielestäni.

      Toisaalta prioriteeteissäni paljon korkeammalla on työskentely tutkijana vaikka toimeentulotukeen nojautuen kuin paksu lompakko. Esim. en ikinä lähtisi opiskelemaan TuTaan. Tuntuisi, että menisi elämä hukkaan maallisen mammonan haalimiseen jonkun hyödyllisen tai tieteellisen tekemisen sijasta.

      Yritetään kuitenkin pysyä aiheessa ja jäsentää selviä konkreettisia eroja teknillisen fysiikan ja teoreettisen fysiikan välillä (jos niitä juurikaan on), kun tähän ei tunnu oikein tyhjentävää vastausta koskaan löytyvän.

    • 1515

      Itse erottelisin nämä tällä tavalla:

      Teknillinen fysiikka: Kuinka sovelletetaan fysiikkaa nykypäiväisiin esineihin ja muihin tarpeisiin.

      Teoreettinen fysiikka: Puhdasta teoriaa. Sovelletaan fysiikkaa ja matematiikkaa parantamaan fysiikan lakeja ja muita mahdollisia ilmiöiden havainnollistamista. Avaruusfysiikka menee tähän myös.

      Laskennallinen ja teknillinen fysiikka: Tietotekniikkaa ja tietojenkäsittelyä fysiikan kannalta.


      Teoreettisessa fysiikassa saattaa mennä niiden teoreettiseksi, että on niin abstraktia puuhaa ettei itsekään enää tiedä mitä tekee.

      Jos tavoitteenasi on mennä tutkijaksi, niin suosittelen noita kahta muuta. Niistä menestyy ja on muutenkin vähän "mukavampaa" tutkia kuin jotain mustia aukkoja.

    • Anonyymi

      Ihan jo sen puolesta että teoreettisesta fysiikasta ei ole teknisiä sovelluksia. Teoreettisessa fysiikassa tutkitaan fysiikan ilmiöitä joita ei ole edes vahvistettu luonnontieteellisiksi faktoiksi.

      Tuollaisen spekulatiivisen tiedon soveltaminen käytännön insinöörityössä on ajanhukkaa

      • Anonyymi

        teoreettinen fysiikan tutkijat eivät elä kuplassa. Kyllä sieltä puolelta tulee inputia kokeellisen
        fysiikan puolelle ja päinvastoin myöskin. Kvanttitetokoneiden laskentatehon myötä teorioita voidaan koeponnistaa vallan uudella tavalla sekä matemaattisesti kuin myös kokeellisen fysiikan puolella. Toki teorettisen fysiikan tutkimushorisontti on tulevaisuudessa 30-100 vuoden päässä ihmisen aikaperspektiivillä. Ilman teorettista fysiikkaa kokeellinen fysiikka joutuisi input ongelmatilaan. Jos itsellä on intoa ja älypotentiaalia niin kyllä teoreettinen fysiikka antaa hyvän tutkijuran. Toki rikastumaaan sillä puolella ei pääse. Jos rikastuminen on se tavoite, niin sitten on ruvettava mieluummin insinööriksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4822
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3952
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3850
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1376
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1334
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      169
      1309
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      553
      1198
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1135
    Aihe