Kveenien paikannimistöä

nimistötutkija

Olen kuullut että kveenien elinalueella on herätetty henkiin vanhat suomalaiset paikannimet. Onko verkossa missään sivua, jossa näitä paikannimiä voisi löytää?
Lisäksi olen kuullut että ns. metsäsuomalaisten alueella on myös vanhaa suomalaista nimistöä esim. Röytäjärvi. Onko tiedossa muita?

8

1334

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ursis

      enpä tiedä paljonko on nettiin keretty laittaa noista kveeninimistä... Altassa on paikannimitoimisto jossa kveeninkielisiä paikannimiä tutkitaan http://www.stadnamn.org/?id=kvensk

      ...ihan varmasti voit esim lähettää sähköpostia tuolle Irene Andreassenille ja kysellä linkkejä ja muuten tietoa.

      • Itäpohjoismaalainen

        Kveenien paikannimet on niin runollisia.
        Mun suosikki on Annijoki ja Pyssyjoki.
        Vesisaari on myös kaunis nimi.

        Olen tavannut kveenejä Pohjois-Norjassa ja täällä Suomessa. Eivät osanneet lukea suomenkielistä tekstiä. Norja ei antanut niitten opiskella äidinkieltään. Käänsin esim. säätietoja kveeneille jotka oli lomalla Suomessa.

        Hauska havainto oli,että kveenit käyttävät vielä paljon sellaisia sanoja,jotka on unohtuneet Suomessa. Esim. joutsen on joukahainen edelleen,kuten se oli Kalevalassakin. (Kainuu,Viena)


    • minä

      Vanhoja karttoja tutkimalla selviää. Muistaakseni ainakin Lyngen (vuono, niemimaa) = Jyykeä, Alta=Alattio, Mageroya(saari)= Makreija, Kvaenangen (vuono) = Naavuono, Ulf(vuono)=Ulvusvuono. Jotenkin noin siis muun muassa.

      • ...pari lisää: Skibotn = Jyykeänperä/Yykeänperä, Kåfjord (Tromsin läänissä) = Kaivuono, Vestre Jakobselv = Annijoki, sitten tunnetut Vadsø ja Kirkenes eli Vesisaari ja Kirkkoniemi, Vardø = Vuoreija, Bygøynes = Pykeija, Pykea, Børselv = Pyssyjoki, Varanger (vuono) = Varanki...

        Löytyy karttoja joissa on lisää nimiä, myös pienempien paikkojen vähemmän tunnettuja vanhoja suomalais-/kveeninimiä. Ei nyt tullut mieleen muita.


      • Itäpohjoismaalainen

        Tunnenkin sieltä yhden kveenin,jonka pojalla on Brännfjälletissä leirintäalue Suomeen päin.


    • J-P

      Katso; Lasse Saressalo, Kveenien maa (suomi/norja) ja Samuli Paulaharju; Ruijan suomalaisia (suomi).

      • Peruna on Bergen!

        Luin kerran hyvin vanhaa kveenien omaa lehtistä jostain 1970-luvulta. Siellä oli nimistöä.
        Hauskaa oli,että Bergen on kveenien kielessä Peruna.

        Mikä sen kaupankäynin nimi on jota käytiin Pohjois-Venäjän ja Ruijan välillä? Sillä oli oma nimensäkin. Perinne katkesi Neuvostoliiton myötä.


      • Peruna on Bergen! kirjoitti:

        Luin kerran hyvin vanhaa kveenien omaa lehtistä jostain 1970-luvulta. Siellä oli nimistöä.
        Hauskaa oli,että Bergen on kveenien kielessä Peruna.

        Mikä sen kaupankäynin nimi on jota käytiin Pohjois-Venäjän ja Ruijan välillä? Sillä oli oma nimensäkin. Perinne katkesi Neuvostoliiton myötä.

        ...eikös sitä sillä nimellä kutsuttu. Pomor tarkoittaa venäjäksi Vienan- ja Barentsinmeren rannikkoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      242
      3085
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      17
      1728
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      22
      1424
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1248
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      129
      1241
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      75
      1147
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1062
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1045
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      957
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      952
    Aihe