Itsemurha on vaihtoehto jossain vaiheessa

meitä on

Jos teille sanotaan, että parannus löytyy varmasti, he ovat oikeassa, MUTTA kukaan ei tiedä milloin ja sillon kun on tyhjään katsonut monen eri parannuskeinon yrittämisen jälkeen kärsien ja on siis lopulta väsynyt yrittämään kykyjen ja voimien rajan tullessa vastaan, silloin itsemurha on vaihtoehto, kyllä vain, kun ihminen on kärsinyt vuodet, eikä parantumisesta näy pilkahustakaan (pienet päivän naurujaksot ei kuulu näihin, koska vakavammassa tilanteessa ne ei riitä, ne ei johda hiljalleen isompiin naurujaksoihin ja iloisuuteen, voin sanoa vuosien kokemuksella) eikä tiedetä, milloin alkaa asiat paranemaan, silloin se on turhaa odotella niitä hyviä päiviä, jotka saattaa tulla vaikka 30:n vuoden päästä, se on parempi päästä pois, kuin kärsiä tyhjää odottaen, ne kyllä tämän tietää ja ymmärtää, joilla ei ole enää mitään, eikä pysty mihinkään.

5

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eräs täällä päässä

      Kirjoitit nuo rivit aamuyön hiljaisina tunteina. Onko reisanasi fyysinen vai psyykkinen sairaus vai molempia? Kaikkea sitä tulee mieleen, kun elämä tarjoaa vain mustaa kärsimystä. Olen itsekkin käynyt läpi monenlaista, mutta Jumalan armoon ja voimaa luottaen on päässyt eteenpäin.
      Loppujen lopuksi lyhyt tämä ajallinen vaellus iankaikkisuuteen verrattuna. Jokin salattu tarkoitus kärsimykselläkin on.
      Ei meistä kenenkään tarvitse ajatella 30 vuoden päähän. Riittää kerralla elettäväksi tämä hetki ja päivä kerraan. Turha murehtia huomisen murheista. Jumalan sana neuvoo, Niinkuin on päiväsi niin on myös voimasi.
      Voisitko kertoa jotain elämästäsi. Jaetaan elämisen taakkaa. Olemme täällä toisiamme varten.

    • Ahdistunut mies

      Olen aloittajan kanssa täysin samaa mieltä. Itse tosin olen kunnolla ehtinyt kärsiä vasta noin 7 vuotta mutta sekin on jo ihan tarpeeksi.

    • elämän löytänyt

      Masennuksen määrää kärsimyksenä on vaikeaa mitata,jos ei ole mitään selkeää syytä siihen.Voisi sanoa,että on itsekästä ajatella itsemurhan olevan vaihtoehto.Ei Se ole vaihtoehto, se on meidän jokaisen matkan päässä. Fyysinen tuska ja kipu verrattavissa jatkuvaan alakuloisuuteen ei ole sama asia,mutta kipua sekin ja mitä se voikaan tehdä keholle pitkän ajan kuluessa. Jos tuntuu, ettei ole enää menetettävää, eikä mitään annettavaa, niin miksei voisi kuitenkin elää niillä pelikorteilla mitä on saanutkaan ja koettaisi nähdä....kuinka lyhyt tämä elämä onkaan ja mitä kaikkea se voikaan tarjota ja ennenkaikkea, mitä voisit antaa itsestäsi muille?

    • Hei,

      Hyvä että päätit kirjoittaa tilanteestasi tänne. Joskus jo pelkkä ajatusten kirjoittaminen voi helpottaa oloa. Toivottomalta tuntuvan elämäntilanteen pohtiminen yksin on kuitenkin raskasta. Tällaisessa tilanteessa ulkopuolinen tuki on tärkeä voimavara. Asioista keskusteleminen auttaa jäsentämään omia ajatuksia ja tarjoaa uusia näkökulmia, mikä usein helpottaa jaksamista.

      Jos haluat keskustella tilanteestasi puhelimitse, voit aina soittaa Valtakunnalliseen kriisipuhelimeen. Puhelun voi soittaa nimettömänä ja se maksaa operaattorin veloittaman puhelumaksun verran. Valtakunnallisen kriisipuhelimen numero on 010 195 202. Puhelin päivystää arkisin klo 9-06, lauantaisin ja juhlapyhinä 15-06, sunnuntaisin 15-22.

      Jos taas haluat jutella kasvotusten, ympäri Suomea toimii kriisikeskuksia, joihin voit varata ajan ja tulla keskustelemaan paikan päälle. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät osoitteesta:

      http://www.mielenterveysseura.fi/sos-kriisikeskus/kriisikeskusverkosto/alueelliset_kriisikeskukset.
      Käynnit eivät maksa mitään.

      Jos haluat mielummin kertoa ajatuksistasi ja tuntemuksistasi lisää kirjoittamalla, voit ottaa meihin yhteyttä Tukinetin kautta (www.tukinet.net). Tukinetissä pääset keskustelemaan kahdenkesken tukihenkilön kanssa. Tukinet -live päivystää joka arkipäivä 15-19. Tukinetissä on myös foorumeita, joista on mahdollista löytää vertaistukea ihmisiltä, jotka ymmärtävät tilannettasi oman kokemuksensa kautta.

      Kiireellisessä tilanteessa voit ottaa yhteyttä paikkakuntasi psykiatriseen päivystykseen. Lähimmän psykiatrinen poliklinikan yhteystiedot löydät etsimällä netistä hakusanalla "psykiatrinen päivystys paikkakuntasi" tai "psykiatrinen poliklinikka paikkakuntasi".

      Itsemurhayrityksen jälkeen keskustelutukea kannattaa hakea heti.
      SOS-kriisikeskus Helsingissä tarjoaa tukea itsemurhaa yrittäneille selviytymisen tueksi ja uuden itsemurhayrityksen ehkäisemiseksi.
      Keskustelut ovat maksuttomia. Ajan varaaminen LINITY-asiakasvastaanotolle puhelimitse: 0800 98 030 (ma–pe klo 9–17)
      Lisätietoja: www.mielenterveysseura.fi/linity


      sos-kriisikeskus / pekka

      • meitä on

        Turhaa copypastea, eikä edes sovi topiikkiin, koska topiikki oli, että kaikki on yritetty, jopa asia, mitä tässä turhaan mainostetaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      42
      3384
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1974
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1719
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1517
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1498
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      9
      1381
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1377
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1217
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1115
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      22
      1102
    Aihe