Mallorca CALA D'or

Ensimmäinen käynti

Teiltä Mallorcalla käyneiltä kaipailisin infoa :) Minkälainen paikka on itärannikolla sijaitseva Cala D'or. Lähdemme toukokuun puolessa välissä. Minkälaiset kelit, noin yleisesti.

Meillä on kaksi lasta 6 ja 9-vuotiaat. Onko, kuinka vuokrapyöriä saatavilla ja mihin hintaan. Löytyykö lasten pyöriä?

Mitä tekemistä rannan lisäksi löytyy alueelta, varsinkin lapsille?

Entä auton vuokraus päiväksi? Saa suositella hyvää vuokraus firmaa!

Onko Palman lentokentältä hyvät julkiset bussiyhteydet itärannikolle vai onko parempi suunnata ensin Palman keskustaan ja jatkaa sieltä? Kulkeeko sunnuntaisin busseja Cala D'oriin?

Hotellia mietitään...Onko kenelläkään kokemusta Inturotel Esmeralda Park hotellista?

6

5528

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paikka,noin päiväseltään pistäytjän kannalta ,oli minusta mukavan oloinen,yleisesti tietoni ovat vanhentuneita,joten ei niistä enempää.

    • Huevos

      Paikka hieman sivussa. En ole kuin autoillut ohi ja kävin vain kahvilla. Lähimmät nähtävyydet taitaa olla tippukiviluolat ja safaripuisto, toisessa suunnassa Alcudian ranta ja Formetorin seutu rantoineen kallioineen. Autohan Mallorcalla kannattaa vuokrata ja ajaa ehdottomasti vuoristo tie "läpi"

    • Vuoristoteitä Mallorcalla on liki puoli saarta,joten kohteet kannattaa harkiten valita.

    • Jos auton vuokraa vain päiväksi,vallankin kun on lapsia matkassa,niin käyntikohteita ehtii asiallisesti käymään vain muutaman,etäisyydestä vähän riippuen.Autonvuokrauksessa olen suosinut "kadunvarsifirmoja"ilman ongelmia.

    • pupuna

      Viime kesänä olimme ko. paikassa. Cala D'or siiti, näyttäisi olevan paljon luksus luokan huviloita. JOnkin verran osteltavaa muualtakin kuin turisti kojuista. Pari pinetä "huvipuistoa" joissa pommpulinnoja, trampoliineje ja kolikko pelejä, maksoi muistaakseni 4 € lapselta. Mirveästi muita menoja ei lähellä ollutkaan. Ravintoloita paljon. Voisin jopa mennä joskus uudelleen - tänä vuonna tosin Paguera kohteena.

      Meillä autovuokra 2 viikoksi, maksoi noin 300€ ja kannatti olla. Ajelimme pitkin poikin Mallorcaa, sen verra lyhyet välimatkat kuitenkin. Cala D'orista hieman pohjoiseen Porto cristossa esim. kerrassaan vaukuttavat tippukiviluolat ja Zoo, jossa eläimet olivat vapaina, ajellaan joko omalla autolla läpi tai sitten zoo-junalla (omalla autolla ehdotomasti). Ajomatka reilun 30 min.

      Siinä on vierekkain mona Cala jotain rantaa, Cala D'orin ranta ehdottamasti paras. Mies ja lapset tykkäsivät hyppiä kivetetyiltä tasanteilta.

      • ehkä sinne

        Miten Pagueran loma meni? Oliko käymisen arvoinen kohde? Kiinnostaisi myös.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      71
      5007
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      38
      3785
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      25
      3378
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      81
      2377
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1909
    6. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1581
    7. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      353
      1565
    8. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1542
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      15
      1475
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      33
      1340
    Aihe