Haluan naimisiin, en haluakkaan enään väärä puoliso

lifij

Olin aina lapsesta asti halunnut naimisiin, mutta kun tapasin exäni heti aloin ajatella etten haluakkaan naimisiin. Olin kyllä ajatellut sitä että vaikka on naimisissa voi silti tulla ero, mutta aloin ajatella tavattuani exän että miksi sitä menee naimisiin jos se ero tuleekin omalle kohdalle. Rakastin kyllä silloin exääni, mutta tämä ajatus taisi tarkoittaa sitä että me ei kuuluta toisillemme. Nyt taas uuden miesystävän kanssa heti tuntui siltä että haluan hänen kanssaan joskus naimisiin. Onko muilla ollut tälläisiä ajatuksia?

5

340

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rofessori

      Ite olen ollut suhteessa just tuollalailla ajattelevan naisen kanssa. Muuten suhteessa ei isompia ongelmia ollut, mutta tuo ajattelu ja epäröinti tappoi naiselta tunteet ja homma jäi sitten kaveruuden tasolle, jos sellaiseksikaan. Sellaista morottelua se sen jälkeen oli.

      Ei mitään hajua, että mistä nuo ajatukset johtuu. Ehkä epäkypsyydestä. Ei ole ehtinyt vielä kasvaa tarpeeksi, jotta osaa käsitellä nuita ajatuksia jotenkin muuten kuin pakenemalla.

      Minkä ikäinen olit tuon exän tapaamisen aikoihin? Veikkaisin, että suhteellisen nuori vielä. 18-22 kenties? Useat tapaamani tuon ikaluokan naiset/tytöt ovat kutakuinkin tuon suuntaisia ajatuksia pyöritelleet päässään. Kuulunee ehkä ikään :) toki poikkeuksiakin löytyy

    • lifij

      Joo voi olla ikäkin tosiaan tuollaiseen ajatteluun. Olin 21 kun tapasin exäni. Tai sitten se että huomasin heti alussa siinä ihmisessä vikoja, mutta ajattelin että ei kukaan ole täydellinen ja hyväksyin viat. Mutta todellisuudessa viat oli suuria ja ne vain paisui ajan myötä. Seurustelimme 4 vuotta. Nyt olen 27 vuotta.

      • rofessori

        Ymmärsin tuosta sun ekasta tekstistä, että erosit eksästäsi ikään kuin ennakkoon, koska oletit sen eron tulevan kuitenkin. Ajattelin tämän niin, että pelkäsit sitä eroa ja halusit paeta koko tilannetta ennen kuin joutuisit siinä satuttaan itseäs.

        Ei se ajatus sitä tarkoittanut, ettetekö olisi voineet kuulua toisillenne. Eri aika ja eri tilanne niin homma ois voinu olla ihan eri. Toki se, että jos toisessa oli paljon piirteitä jotka ei miellyttäneet ja suorastaan ärsytti niin sehän on sitten ihan eri asia.

        Mutta jos nyt kuitenkin 27 vuotiaana uudessa suhteessa koet, että haluat sen miehen kanssa naimisiin ja suhteessa ei mitään isompaa vikaa ole, niin eikait sulla sitten pitäisi olla mitään ongelmaa?

        Eli mikä sulla oli se varsinainen ongelma edes? Selvennähän vielä. Nykyinen mies ei tunnu oikealta?

        Epäilyksiä tunteista ja suhteesta on varmasti aina välillä, mutta jos on tehnyt itselleen selväksi sen, miksi toista haluaa ja toisen kanssa elää, niin kyllä ne heikommat hetket kestää.

        Avioliitto on järkiliitto ennen kaikkea. Ei se muuta teidän suhdetta loppujen lopuksi mihinkään. Se on vain juridiikkaa. Se aito rakkaus on teidän välillä suhteenne virallisesta tilasta riippumatta :)


    • lifij

      Kyllä nykyinen mies tuntuu ihan oikealta, ei meillä mitään ongelmia ole. Mulla meni monikin asia pieleen tuossa edellisessä suhteessa. Ja voin sanoa että olin tyhmä kun en lähtenyt paljon aikaisemmin. Tuo eka suhde oli siis ensimmäiseni ja siksikin taisin olla kokematon suhdejutuissa. Olin itse silloin vähän masentunut vaikken sitä osannut huomatakkaan, vasta kun jälkikäteen. Asiat oli mennyt aika huonosti elämän aikana, niin taisi olla vähän sellainen suhde että parempi tämä kun ei mitään. Hyväksyin liikaa toisen vikoja ja menin toisen pillin mukaan, elin välillä pelossa yms... Kärsin aivan liikaa tässä suhteessa. Mutta suhteen jo oltua ohi sain tietää että hänellä on vakavia mielenterveyongelmia, jota ei noin vain paranneta. Tästä suhteesta voisi kirjoittaa vaikka kuinka paljon, mutta en halua kaikkea tänne paljastaa.

      Lähinnä ajatukseni naimisiinmenojutussa oli se, että musta tuntuu, että heti alussa, vaikka sitä ajattelikin, että elämme yhdessä loppuelämämme, kuitenkin alitajuntaisesti tiesi että me erotaan joskus.

      • tsemppiä sulle

        no jos toisella oli vakavia ongelmia että ne vaikutti teidän arkeenne ei ole ihme että sulla oli masistakaan vaikket siit toista syyttäisi.masista voi olla myös ok suhteissa,ja nyt pelkäät varmaan sitoutumista kuin ruttoa.mutta älä tee enää samoja virheitä jos tuntuu huonoja piirteitä toisessa,eroa heti.tämä on sun elämä,äläkä vatvo vanhaa liiaksi,vain sen verran että hyväksyt menneen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      6313
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2490
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      97
      1894
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1497
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1049
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      980
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      929
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      843
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      719
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      708
    Aihe